Aktualności

Będziemy budować – umowy podpisane!

2021.05.20 14:30 , aktualizacja: 2021.05.28 11:30

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Agnieszka Bogucka

Dwóch mężczyzn i jedna kobieta, elegancko ubrani, z maseczkami na twarzach. Stoją obok siebie, a przed sobą trzymają dużą tablicę z informacją o inwestycji i kwocie wsparcia Wsparcie finansowe z...
Jedna kobieta i pięciu mężczyzn w biznesowych ubraniach i maseczkach ochronnych stoją na tle baneru z logo i herbem powiatu kozienickiego. Osoby stojące w środku trzymają przed sobą tablicę z informacją o inwestycji i kwocie wsparcia Kwotą blisko 4 mln zł z...
Jedna kobieta i pięciu mężczyzn  siedzą półkolem przy stole konferencyjnym. Wszyscy mają na twarzach maseczki. Przed nimi stoją mikrofony i leżą dokumenty Samorząd Województwa...

Nowy budynek Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kozienicach oraz remont drogi powiatowej w powiecie szydłowieckim to inwestycje, które zostaną zrealizowane przy wsparciu samorządu Mazowsza. Projekty otrzymają łączne dofinansowanie w wysokości blisko 4,6 mln zł.

 

Pieniądze na inwestycje pochodzą z instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego. To największy program wsparcia realizowany przez samorząd Mazowsza, na który w tym roku radni województwa mazowieckiego przeznaczyli rekordowe 151 mln zł, z których 95 mln zł wesprze nowe projekty samorządów lokalnych.

– Dobra kondycja finansowa województwa mazowieckiego pozwala nam wspierać gminy i powiaty w różnego rodzaju inwestycjach. Wiele z nich to przedsięwzięcia, które nie zostałyby zrealizowane bez naszej pomocy, a wśród nich są takie, na które mieszkańcy czekają od lat. Mamy świadomość, że nie wszystkie samorządy są w stanie zrealizować je z własnych budżetów. Dlatego również w tym roku mogą liczyć na nasze wsparcie – podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski.

 

Budowa budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kozienicach

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy to publiczna placówka oświatowo-wychowawcza dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej ruchowo i intelektualnie. Szkoła kształci dzieci i młodzież z lekką, umiarkowaną, znaczną i głęboką niepełnosprawnością intelektualną. Blisko 4 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego pomogą w realizacji opiewającego na ponad 14 mln zł projektu budowy budynku wraz z częścią mieszkalną oraz zagospodarowaniem przestrzeni wokół placówki w Kozienicach.

Nowy budynek będzie składał się z części dydaktycznej z salą sportową oraz internatu, zapewniającego opiekę i wychowanie uczniom oraz młodzieży uczącym się poza miejscem stałego zamieszkania. W zajęciach szkolnych będzie uczestniczyć maksymalnie 100 uczniów. Z kolei w internacie zamieszka do 60 osób.

Budowa nowego obiektu w nowej lokalizacji korzystnie wpłynie na rozwój szkoły oraz pozwoli na rozszerzenie działalności ośrodka, co podkreśla Leszek Przybytniak, radny województwa mazowieckiego.

– Nowy budynek wraz z internatem dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego to przełomowe wydarzenie w historii placówki. Na tę inwestycję od lat czekali wszyscy, zwłaszcza pracownicy i wychowankowie – podkreśla radny.

 

Od wielu lat władze powiatu kozienickiego zabiegały o pomoc przy budowie nowej siedziby:.

Dziś ośrodek mieści się w zabytkowym budynku, pobenedyktyńskiego zespołu kościelno-klasztornego w Opactwie. Jako samorząd jesteśmy zobowiązani do zapewnienia godnych warunków do nauki we wszystkich prowadzonych placówkach oświatowych, a w sposób szczególny powinniśmy wsłuchiwać się w głosy osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Dlatego też, po wnikliwej analizie wielu rozwiązań, Rada Powiatu Kozienickiego jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie budowy nowej siedziby na działkach powiatu w Kozienicach – podkreśla Andrzej Jung, starosta kozienicki. – Wkrótce budynek szkoły z internatem, na miarę XXI wieku powstanie w Kozienicach, zgodnie z życzeniem rodziców tych dzieci i nauczycieli. Mamy działkę, mamy projekt i co najważniejsze mamy ogromne wsparcie samorządu województwa mazowieckiego, za co serdecznie dziękuję władzom regionu – dodaje starosta kozienicki.

 

Lada moment ruszą prace przy budowie ośrodka. Ich początek zaplanowano już na 15 czerwca br. Będą trwały do sierpnia 2023 r.

 

Przebudowa drogi powiatowej nr 4015W Szydłowiec–Mirów Nowy–granica województwa

Inwestycja obejmie 600-metrowy odcinek drogi powiatowej. Wśród zaplanowanych prac jest m.in. wzmocnienie konstrukcji drogi, poszerzenie jezdni do szerokości 6 m, a także zbudowanie poboczy, zjazdów oraz 1,5-metrowego ciągu pieszego. Wartość inwestycji to 976 tys. zł. Władze Mazowsza przekazują na ten cel 585 tys. zł z budżetu województwa. Planowany okres realizacji inwestycji drogowej to lata 20212023.

 

 

Inwestycje otrzymały dofinansowanie w ramach realizowanego przez samorząd Mazowsza „Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego”.

 

 

Liczba wyświetleń: 188

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.