Aktualności

Samorząd Mazowsza dofinansuje 134 zabytki

2021.05.21 15:35 , aktualizacja: 2021.05.28 11:29
Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Blisko 11 mln zł Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczy na prace remontowe i konserwatorskie w 134 mazowieckich zabytkach. – Wspieramy możliwie jak najwięcej obiektów. Każdy z nich ma swoją unikalną historię i jest ważnym elementem regionalnej tożsamości – zaznacza marszałek Adam Struzik.

 

Nabór organizowany z myślą o renowacji mazowieckich zabytków kolejny rok z rzędu cieszył się dużym zainteresowaniem. Mimo okresu pandemii, liczba zgłoszeń była rekordowa. Wpłynęło 198 wniosków na łączną kwotę ponad 27 mln zł. Do oceny merytorycznej zakwalifikowało się 166 z nich. Najwięcej wniosków zostało złożonych przez parafie oraz samorządy. Ostatecznie dofinansowanie otrzymały 134 obiekty.

– Znaczna część środków trafi na remonty i prace konserwatorskie w zabytkowych kościołach, ale także rewitalizację parków podworskich czy renowację kamienic – mówi wicemarszałek Wiesław Raboszuk. – Wiele z tych inwestycji to prace ratunkowe, które są konieczne dla zachowania bezcennych elementów architektury.

 

W ramach naboru można było składać wnioski o dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i budowlanych. Przekazane środki pozwolą na wymianę elementów dachów, okien czy drzwi, renowację tynków czy posadzek oraz nowe instalacje elektryczne, przeciwwłamaniowe i przeciwpożarowe.

 

Wśród zabytków, które uzyskały wsparcie, są m.in. warszawski klasztor Dominikanów, Pałac Zamoyskich w Warszawie, kościół farny w Radomiu, kościół w Wysokim Kole, budynek „Podlasia” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach, bazylika w Myszyńcu, Muzeum Diecezjalne w Płocku, Kościół Wniebowzięcia w Opinogórze Górnej czy zabytkowy pałac w Brwinowie.

 

Wnioski mogli składać wszyscy właściciele i posiadacze zabytków wpisanych do rejestru, znajdujących się na terenie województwa mazowieckiego.

Liczba wyświetleń: 205

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.