Aktualności

Europejski Zielony Ład – zapraszamy na bezpłatne webinarium

2021.05.21 16:30 , aktualizacja: 2021.05.21 16:58
Autor: Nina Małachowska (KM), Wprowadzenie: Iwona Dybowska
fot. pixabay

Europejski Zielony Ład – nowa strategia wzrostu gospodarczego Unii Europejskiej – to projekt, który będzie omówiony podczas spotkania on-line. Zapraszamy do uczestnictwa w webinarium, które odbędzie się 28 maja w godz. 10.00–12.00.

 

Europejski Zielony Ład to odpowiedź Unii Europejskiej na szybko postępujące zmiany klimatyczne, ale także transformacja gospodarcza krajów członkowskich UE, która zakłada oddzielenia wzrostu gospodarczego od wykorzystania zasobów naturalnych (energii, wody i ziemi i jednoczesnego osiagnięcia lepszej wydajności ekonomicznej).

 

Grupą docelową webinarium są podmioty skupione w Krajowym Klasterze Kluczowym ds. gospodarki odpadowej i recyklingu (118 firm) oraz m.in.: kadra naukowa i studenci Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem UW.

 

Pośród zaproszonych prelegentów są eksperci z Komisji Europejskiej – Małgorzata Gołębiewska z Sekcji ds. Europejskiego Zielonego Ładu, Sekretariatu Generalnego KE oraz Julia Majewska z DG Regio KE, która zajmuje się wsparciem dla MŚP z funduszy polityki spójności w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Webinarium rozpocznie Daniel Kamiński, radca Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE z Sekcji ds. Polityki Środowiskowej.

Wydarzenie odbędzie się bezkosztowo, w języku polskim przy użyciu narzędzia MS Teams. Za komunikację i promocję wydarzenia odpowiada Krajowy Klaster Kluczowy ds. gospodarki odpadowej i recyklingu. Do informacji dołączona jest Agenda webinarium.

 

Osoby zainteresowane udziałem w webinarium prosimy o zgłoszenia do 27 maja br. na adres: .

 

Uwzględnianie klimatu we wszstkich politykach Unii Europejskiej

Ponad 75% emisji gazów cieplarnianych w UE pochodzi z produkcji i wykorzystania energii w różnych sektorach gospodarki. Strategia Europejskiego Zielonego Ładu zakłada osiągnięcie do 2050 r. zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych netto, jednocześnie przekształcając Wspólnotę Europejską w społeczeństwo żyjące w nowoczesnej, zasobooszczędnej i konkurencyjnej gospodarce.

 

Na rzecz osiągnięcia celów Europejskiego Zielonego Ładu będą wykorzystane, w sposób spójny, wszystkie dostępne środki i narzędzia polityczne w tym – regulacje prawne, reformy krajowe, inwestycje i innowacje oraz współpraca międzynarodowa. Pod koniec kwietnia br., osiągnieto wstępne porozumienie pomiedzy Parlamentem UE a Prezydencją portugalską w Radzie w sparwie pierwszego Europejskiego Prawa Klimatycznego, które stanowi, że wszystkie nowe propozycje legislacyjne Komisji Europejskiej będą musiały przejść weryfikację spójności z prawem klimatycznym. Spowoduje to, że cel neutralności klimatycznej UE znajdzie swoje całościowe umocowanie w pracodawstwie UE, a wszystkie polityki sektorowe UE, będą nakierowane na osięgnięcie neutralności klimatycznej i odegrają w tym procesie swoją rolę.

 

Szanse i wyzwania dla przedsiębiorstw

Sukcesywnie wdrażane nowych przepisów na poziomie europejskim i krajowym, mających na celu stosowanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) i neutralnosci klimatycznej, wymuszą zamiany w przedsiębiorstwach. To jednocześnie szansa na ich rozwój. Transformacja w kierunku neutralności klimatycznej otworzy znaczne możliwości, jeśli chodzi o wzrost gospodarczy, szanse dla nowych modeli biznesowych i rynków, tworzenie nowych miejsc pracy i rozwój technologiczny. Dodatkowo wpowadzenie nowych praktyk związanych z optymalizacją zużycia zasobów oraz z zarządzaniem odpadami przyczyni się do znaczących oszczędności. Praktyki te odnoszą się m.in.: do zmniejszania wykorzystania energii, odchodzenia od dokumentacji papierowej na rzecz elektronicznej oraz minimalizowania zapotrzebowania na surowce.

 

Jednocześnie przedsiębiorcy muszą być świadomi pewnych wyzwań i wziąć pod uwagę, że już wkrótce będą musili dostosowac się do przepisów dotyczących m.in.:  „ekologicznych zamówień publicznych”, zasady „efektywność energetyczna przede wszystkim” przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, czy też rozszerzonej odpowiedzialności producenta” (extended producer responsibility), na co będę składały się opłaty od wprowadzanych na rynek opakowań, które będą zależne od ilości użytego w nim recyklatu. I tak już w lipcu zaczną obowiązywać przepisy tzw. Dyrektywy ds. plastiku, która ma ograniczyć szkody związane z zanieczyszczeniem mórz i oceanów przez plastik. Tym samym branża gastronomiczna pożegna się z jednorazowymi sztućcami, plastikowymi słomkami, talerzykami, czy pojemnikami styropianowymi, które używane są do pakowania żywności na wynos. Jak podaje UE produkty objęte nowymi przepisami stanowią 70 proc. wszystkich odpadów morskich.

 

Plan inwestycyjny w ramach Europejskiego Zielonego Ładu – 1 bln EUR!

Plan inwestycyjny na rzecz zrównoważonej Europy spowoduje uruchomienie w nadchodzącym dziesięcioleciu zrównoważonych inwestycji publicznych i prywatnych o wartości co najmniej 1 bln EUR. Będzie to możliwe dzięki długoterminowemu budżetowi UE na lata 2021–2027, z którego na wydatki związane z klimatem i środowiskiem przeznaczone zostanie aż 503 mld EUR w ramach poszczególnych polityk sektorowych, w tym ze Wspólnej Polityki Rolnej i polityki spójnosci. Pozostałe środki będą pochodzić z powiązanych z budżetem instrumentów w tym: Program Horyzont Europa (co najmniej 35% programu zostanie przeznaczone na wspieranie celów klimatycznych), Program LIFE (co najmniej 60% programu zostanie przeznaczone na cele klimatyczne), Łącząc Europę (co najmniej 60%), Mechanizm Sprwiedliwej Transformacji (143 mld EUR w ciągu 10 lat). Natomiast Fundusz InvestEU wykorzysta efekt dźwigni, aby uruchomić w latach 2021–2030 około 279 mld EUR. Dodatkowo Europejski Bank Inwestycyjny zwany Bankiem „klimatycznym” Unii  zapowiedział, że będzie stopniowo zwiększać swój udział w finansowaniu przeznaczonym na działania w dziedzinie klimatu do poziomu 50% swoich operacji w 2025 r.

 

Znaczenie cyfryzacji dla osiągnięcia celów klimatycznych

Kluczowym narzędziem pozwalającym na wprowadzenie Zielonego Ładu jest cyfryzacja. Dlatego Komisja Europejska uczyniła transformację cyfrową i gospodarkę niskoemisyjną jako priorytetowe dla swoich prac w roku 2021.

Liczba wyświetleń: 181

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.