Aktualności

Pomoc samorządu Mazowsza dla powiatu grójeckiego

2021.05.24 11:00 , aktualizacja: 2021.05.24 11:15

Autor: oprac. WKZ, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Na modernizację drogi...
  • Stworzenie odpowiedniej...
  • - Powinniśmy pamiętać o...

Na modernizację drogi powiatowej Warka–Chynów w powiecie grójeckim władze Mazowsza przeznaczyły 4 mln zł. To ważna inwestycja dla tego obszaru, które jest zagłębiem sadowniczym. Odsłonięto też pomnik prof. Eberharda Makosza, uznawanego za twórcę nowoczesnego sadownictwa.  

 

Przebudowa drogi powiatowej Warka–Chynów to jeden z projektów dofinansowanych przez samorząd województwa w ramach instrumentu zadań ważnych dla równomiernego rozwoju regionu. Umowę w tej sprawie podpisał marszałek Adam Struzik. W spotkaniu udział wziął także radny województwa mazowieckiego Leszek Przybytniak.

– Przebudowa drogi powiatowej Warka–Chynów to kolejna ważna i potrzebna inwestycja ze wsparciem samorządu województwa – mówił marszałek Adam Struzik. – W sumie remont obejmie 10,5-kilometrowy odcinek. Wzdłuż drogi, jak również w jej sąsiedztwie, skupionych jest wiele lokalnych firm, a także szkoły, przedszkola, kościoły i banki. Powiat grójecki to również zagłębie sadownicze. Stworzenie odpowiedniej infrastruktury drogowej przełoży się na wzrost atrakcyjności inwestycyjnej regionu. Wartość́ inwestycji to 15 mln zł, z czego dokładamy 4 mln zł z budżetu Mazowsza.

Droga powiatowa nr 1672 Warka–Chynów to droga o znaczeniu ponadlokalnym. Łączy się nie tylko z innymi drogami powiatowymi, ale także stanowi połączenie z drogami krajowymi i wojewódzkimi. Przebudowa drogi jest niezwykle ważna zarówno dla mieszkańców gminy, jak i osób do niej dojeżdżających. Projekt przewiduje zmianę nawierzchni, a także roboty ziemne związane z poszerzeniem jezdni i poboczy. Na niektórych odcinkach wykonane zostaną również nowe podbudowy jezdni. Inwestycja obejmie także wykonanie konstrukcji chodnika i zjazdów, poboczy i oznakowania poziomego.

 

Twórca nowoczesnego sadownictwa

Pomnik prof. Eberharda Makosza to efekt współpracy lokalnych władz samorządowych z lubelskim Towarzystwem Rozwoju Sadów Karłowych. Rzeźba znajduje się w Belsku Dużym – centrum grójecczyzny, będącej polskim zagłębiem sadowniczym.

– To ważny dzień dla lokalnej wspólnoty – podkreślił marszałek Adam Struzik. – Odsłoniliśmy pomnik prof. Eberharda Makosza – polskiego sadownika, nauczyciela akademickiego, profesora nauk rolniczych, twórcy nowoczesnego rolnictwa. Dzięki takim ludziom jak prof.  Makosz, dziś co drugie polskie jabłko pochodzi z Mazowsza. Powinniśmy pamiętać o tych, którzy wyznaczali standardy mazowieckiemu rolnictwu.

Pomnik został odsłonięty tuż przed trzecią rocznicą śmierci prof. Makosza. Przez wiele kolejnych lat przypominał będzie o jego zasługach dla rozwoju intensywnej uprawy sadów karłowych na tym terenie. Jest też wymownym dowodem na to, że lokalna społeczność przyjęła na siebie zobowiązanie kultywowania pamięci o dokonaniach najbardziej zasłużonych dla gminy i polskiego sadownictwa postaci.

 

Odsłonięcie pomnika odbyło się przy okazji oficjalnego zakończenia rewitalizacji centrum Belska – inwestycja zyskała dofinansowanie unijne w ramach PROW 2014–2020. M.in. powiększono parking i utworzono reprezentacyjny pasaż z udogodnieniami. Dzięki inwestycji teren przed urzędem gminy stanie się swoistą wizytówką Belska Dużego oraz przyczyni się do podniesienia jakości życia lokalnej społeczności.

 

 

Liczba wyświetleń: 245

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.