Aktualności
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie zaprasza na przejażdżkę!
2021.05.24 09:45 , aktualizacja: 2021.06.01 10:08
Autor: Daria Feliga, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
W sezonie turystycznym trwającym od kwietnia do października Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie organizuje przejazdy zabytkowym pociągiem Retro do Puszczy Kampinoskiej po szlaku o szerokości 75 cm. Wagony pasażerskie typu 1Aw prowadzone są przez polski parowóz Px29-1704 lub lokomotywę spalinową Lxd2-342 z zawrotną prędkością 15 kilometrów na godzinę.
Przystanek pierwszy – skansen
Wycieczka zaczyna się od zwiedzania z przewodnikiem muzealnego skansenu, podczas którrego gościee zapoznają się z najliczniejszym zbiorem zabytkowego taboru wąskotorowego w Polsce i dziejami sochaczewskiej kolei wąskotorowej. O 10:30 pociąg z charakterystycznym gwizdem rusza przez Sochaczew w stronę Wilcza Tułowskiego. Przemierzając przez 9 kilometrów miasto, a następnie przez kolejne 9 kilometrów malownicze pola i lasy ziemi sochaczewskiej, zabytkowy skład dociera na skraj Puszczy Kampinoskiej, gdzie przewodnik zabiera turystów na spacer po Kampinoskim Parku Narodowym. W tym czasie drużyna konduktorska wykonuje manewry, podczas których pociąg zmienia kierunek jazdy.
Odpoczynek na łonie natury
Po spacerze leśnymi ścieżkami o 12:25 pociąg zabiera pasażerów do stacji Tułowice, gdzie znajduje się kolejna atrakcja na trasie – Osada Puszczańska nad kanałem Łasica. Na starannie zagospodarowanej polanie, gdzie można wypocząć na łonie natury, organizowane są grill i ognisko. Częstokroć na tułowickiej polanie na uczestników czekają dodatkowe atrakcje – zajęcia edukacyjne czy gry i zabawy dla najmłodszych.
Atmosfera jest wyśmienita i niespełna dwie godziny mijają niezwykle szybko. O 14:14 zabytkowy skład odjeżdża do Sochaczewa. Aż szkoda wracać… Na szczęście pociąg Retro kursuje przez całe pół roku!
Aktualny program wycieczki oraz terminy kursowania Pociągu Retro znajdują się na stronie internetowej: mkw.e-Sochaczew.pl.
Liczba wyświetleń: 134
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.