Aktualności

Inwestycje w powiecie radomskim ze wsparciem samorządu Mazowsza

2021.05.27 09:55 , aktualizacja: 2021.05.27 10:18

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Gmina Kowala otrzymała...
  • W ramach inwestycji...
  • Samorząd Mazowsza...

Przebudowa targowiska miejskiego w Pionkach i budowa remizy OSP oraz pomiar składu dymu z kominów w gminie Kowala – to inwestycje, których realizacja jest możliwa dzięki wsparciu samorządu Mazowsza w wysokości 3,1 mln zł.

 

Umowy w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Rafał Rajkowski oraz beneficjenci. W spotkaniu wzięli także udział radni województwa mazowieckiego Leszek Przybytniak i Tomasz Śmietanka.

 

Na realizację instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego przeznaczyliśmy w tym roku rekordowe 151 mln zł, w tym ponad 95 mln zł to pieniądze, które wspomogą nowe projekty samorządów lokalnych – podkreśla marszałek Adam Struzik.

– Dajemy samorządom lokalnym możliwość ubiegania się o środki na realizację inwestycji w ramach kilkunastu autorskich programów wsparcia. W tym roku to szczególnie ważna pomoc, bo gminy i powiaty zostały obciążone kosztami związanymi z walką z pandemią i często nie mają środków na ważne dla mieszkańców inwestycje. Wiele z nich nie mogło też liczyć na sprawiedliwy podział środków w ramach programów rządowych – dodaje marszałek.

Jak zauważa wicemarszałek Rafał Rajkowski, nasze programy służą przede wszystkim mieszkańcom regionu.

– Są odpowiedzią na zgłaszane przez Mazowszan problemy. Rok jest trudny, a gminy w swoich budżetach nie mają pieniędzy na realizację inwestycji, a Mazowsze to jedna wielka wspólnota, która wzajemnie się wspiera. Dlatego jeśli mamy taką możliwość, to pomagamy.

W tym roku sejmik województwa mazowieckiego przeznaczył na programy wsparcia aż 250 mln zł – zaznacza radny województwa mazowieckiego Tomasz Śmietanka.

– Największym z nich jest instrument zadań ważnych, w ramach którego przyznaliśmy dofinansowanie m.in. dla Pionek czy Kowali. Te środki pomogą w przebudowie targowiska miejskiego czy budowie remizy OSP. Na realizację tych inwestycji przeznaczamy z budżetu Mazowsza aż 3,1 mln zł – dodaje radny.

 

Budowa targowiska miejskiego w Pionkach

Obecne targowisko znajduje się w centrum miasta i jest jedynym placem targowym w mieście, funkcjonującym codziennie. Powstało w latach 90-tych i z powodu braku środków nigdy nie było modernizowane. Niszczejąca infrastruktura nie spełnia współczesnych standardów i wymagań. Dlatego samorząd Mazowsza podjął decyzję o przeznaczeniu ponad 2 mln zł na jego przebudowę.

– Pomoc samorządu przeznaczona zostanie na przebudowę istniejącego już targowiska w Pionkach, a to posłuży rozwojowi rolnictwa i lokalnego handlu. Realizacja inwestycji umożliwi sprzedającym całoroczną sprzedaż swoich produktów, a kupującym dostęp do świeżych, ekologicznych i regionalnych wyrobów – zaznacza radny województwa mazowieckiego, przewodniczący komisji rolnictwa i terenów wiejskich Leszek Przybytniak.

W ramach inwestycji przebudowany zostanie plac targowy przy ul. Sienkiewicza w Pionkach i powstanie nowoczesne targowisko. Projekt obejmuje budowę pawilonów handlowych, zadaszonych stoisk oraz utwardzenie, odwodnienie i oświetlenie terenu, budowę parkingu i instalacji sanitarnej, deszczowej, elektroenergetycznej i fotowoltaicznej.

– Długo wyczekiwany remont placu handlowego nareszcie dojdzie do skutku. Moim zdaniem to bardzo ważna inwestycja dla miasta, dlatego że mamy dzisiaj do czynienia z pandemią i chcielibyśmy, aby rolnicy z sąsiednich wsi oraz drobni przedsiębiorcy mogli spokojnie pracować i handlować swoimi produktami, a nasi mieszkańcy mogli dokonywać zakupów lokalnych produktów. Nasz projekt nie znalazł zainteresowania w rządowym Funduszu Inwestycji Lokalnych, dlatego tylko dzięki wsparciu samorządu województwa  możemy zrealizować tę inwestycję – zaznacza burmistrz Pionek Robert Kowalczyk.

 

Budowa remizy OSP w miejscowości Kowala

Obecny budynek OSP w Kowali nie spełnia podstawowych wymagań i jest w złym stanie technicznym. Samorząd Mazowsza na budowę nowej remizy przeznaczy ponad 1 mln zł. W ramach inwestycji powstanie parterowy budynek w stanie wykończonym wraz z przyłączeniami do sieci wodociągowej, elektroenergetycznej, teletechnicznej, podłączeniem zbiornika bezodpływowego oraz zagospodarowaniem terenu.

– Budowa remizy OSP w Kowali jest niezwykle ważną inwestycją nie tylko dla gminy ale, jak łatwo się domyśleć, również obejmującą swym zasięgiem obszar ponadgminny. Dzięki tej inwestycji strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kowali otrzymają nowy budynek z przeznaczeniem na ich działalność statutową. Należy podkreślić, że remiza nie powstałaby gdyby nie dofinansowanie od samorządu województwa. Dlatego pragnę podziękować w imieniu swoim, strażaków z OSP w Kowali oraz mieszkańców gminy, Panu marszałkowi Adamowi Struzikowi oraz wicemarszałkowi Panu Rafałowi Rajkowskiemu – mówi Dariusz Bulski, wójt gminy Kowala.

Inwestycje otrzymały dofinansowanie w ramach realizowanego przez samorząd Mazowsza „Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego”.

 

Gmina Kowala zmierzy skład dymów z kominów

Wsparcie władz Mazowsza w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021 (MlWOPiM MAZOWSZE 2021) pomoże w przeprowadzeniu siedmiu jednodniowych sesji pomiaru składu dymów z kominów, w 20 budynkach podczas każdej, w każdym z 19 sołectw gminy Kowala. Każdy przypadek wykrycia spalania odpadów lub innych niedozwolonych paliw w budynku będzie zgłaszany. W trakcie wykonywania pomiarów przy użyciu drona będą rejestrowane m.in. stężenia pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10 oraz szkodliwych związków organicznych. Dane zostaną wykorzystane do tworzenia form wsparcia dla mieszkańców, co przyspieszy wymianę kotłów na urządzenia spełniające najwyższe standardy ochrony powietrza. Na realizację tego zadania władze regionu przeznaczyły blisko 10 tys. zł.

 

Liczba wyświetleń: 201

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.