Aktualności

W powiecie szydłowieckim powstaną nowe inwestycje

2021.05.27 12:00
Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Dwóch mężczyzn i kobieta przy stole Umowy w tej sprawie...

Budowa sieci kanalizacji sanitarnej i inwentaryzacja źródeł ciepła w gminie Orońsko czy modernizacja szkół podstawowych w Budkach i Cukrówce – to inwestycje na terenie powiatu szydłowieckiego, których realizacja jest możliwa dzięki wsparciu samorządu Mazowsza w wysokości ponad 1,8 mln zł. Umowy w tej sprawie podpisali wicemarszałek Rafał Rajkowski oraz beneficjenci.

 

Jak zauważa wicemarszałek Rafał Rajkowski, nasze programy służą przede wszystkim mieszkańcom regionu.

– Dajemy samorządom lokalnym możliwość ubiegania się o środki na realizację inwestycji w ramach kilkunastu autorskich programów wsparcia. Są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców problemy. Rok jest trudny, a gminy w swoich budżetach często nie mają pieniędzy na realizację inwestycji, a Mazowsze to jedna wielka wspólnota, która wzajemnie się wspiera. Dlatego jeśli mamy taką możliwość, to pomagamy – dodaje.

 

Gmina Orońsko wybuduje sieć kanalizacji i policzy piece

Gmina Orońsko jest skanalizowana jedynie w 8 proc., co powoduje, że ścieki bytowo-gospodarcze odprowadzane są do zbiorników bezodpływowych. W ramach inwestycji wybudowana zostanie nowa kanalizacja sanitarna o długości 1 267 metrów w rejonie ulic: Dworskiej, Górnej i Cichej, która będzie obsługiwać łącznie 90 gospodarstw domowych. Samorząd Mazowsza na realizację tej inwestycji przeznaczy 1,1 mln zł.

– W związku z inwestycją prace ziemne będą realizowane na ponad kilometrowym odcinku łącznie z robotami montażowymi i robotami nawierzchniowymi. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec roku – mówi wójt gminy Orońsko Henryk Nosowski.

 

Wsparcie z budżetu województwa mazowieckiego pozwoli także na przeprowadzenie inwentaryzacji indywidulanych źródeł ciepła w gminie. Wartość dotacji władz Mazowsza na to zadanie to 21,5 tys. zł. Gmina ma w planach policzenie i spisanie wszystkich źródeł ciepła w każdym lokalu i budynku w gminie, ogrzewanym indywidualnie, w tym w szczególności: mieszkalnym (jednorodzinnym i wielorodzinnym), handlowym, usługowym i użyteczności publicznej. Na inwentaryzowanym obszarze znajduje się ok. 1,5 tys. budynków mieszkalnych. Efektem inwentaryzacji będzie baza danych, która umożliwi gminie prowadzenie ewidencji źródeł ciepła oraz ich monitoring, a także zgromadzić dane o lokalizacji oraz liczbie nieefektywnych i nieekologicznych źródeł ciepła.

 

Dwie szkoły w gminie Chlewiska

Przeprowadzone będą modernizacje i termomodernizacje Szkoły Podstawowej w Budkach oraz Szkoły Podstawowej w Cukrówce. W obu wymienione będą instalacje elektryczne, oświetlenie, wykładzina podłogowa oraz stolarka drzwiowa. Pojawią się instalacje fotowoltaiczne, nowe łazienki, schody i wejścia do szkół oraz powstaną nowe tynki. Dodatkowo w szkole w Cukrówce zamontowana zostanie instalacja CO I CWU oraz ocieplenie ścian i dachu. Samorząd Mazowsza na modernizację szkół przeznaczy 660 tys. zł.

 

– Szkoła Podstawowa w Budkach oraz Szkoła Podstawowa w Cukrówce były budowane w początkach lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Od tego czasu w szkołach nie były prowadzone gruntowne remonty. Planowane prace w obu obiektach wymagają znacznych nakładów. Wsparcie finansowe w kwocie 660 tys. zł umożliwi wykonanie planowanych modernizacji. Szkoły po przeprowadzonych remontach będą wyglądały jak nowe obiekty, co wpłynie na lepszy komfort nauki dzieci oraz pracy nauczycieli. Dziękujemy władzom Mazowsza za otrzymaną pomoc finansową – podkreśla wójt gminy Chlewiska Waldemar Sowiński.

 

Liczba wyświetleń: 65

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.