Aktualności
Mieszkańcy mają głos, nie odbierajcie im go!
2021.05.28 15:35 , aktualizacja: 2021.05.28 15:53
Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Jak dziś wygląda sytuacja samorządów w Polsce? Czy konieczne są zmiany prawne? Jeśli tak – w jakim kierunku? Jak rolę samorządów postrzega strona rządowa? Jaki wpływ na sytuację samorządów będzie miał Nowy ład? O tym rozmawiano podczas debaty online „Jaki samorząd, jaka Polska?”.
W rozmowie uczestniczyli : minister – członek Rady Ministrów Michał Cieślak, marszałek Adam Struzik, prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński, starosta zwoleński Stefan Bernaciak, burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan oraz prof. Paweł Swianiewicz z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.
Samorządność to siła
Debatę rozpoczął prof. Paweł Swianiewicz z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Przypomniał założenia reformy terytorialnej sprzed 31 lat i omówił korzyści, jakie odniosły z niej lokalne społeczności.
Marszałek Adam Struzik zauważył, że silne, aktywne społeczeniństwo to ogromny kapitał całej Polski, a ograniczanie wpływu mieszkańców na kształtowanie najbliższego otoczenia i dotyczących ich spraw może doprowadzić do zniechęcenia ich do działania. Stracimy na tym wszyscy.
Nie dla cetralizacji
– Samorządność to oddanie głosu mieszkańcom, pomocniczość, subsydiarność i dialog. Rok 1990 był swego rodzaju przebudzeniem, eksplozją chęci do działania i pracy na rzecz wspólnot lokalnych. Reforma samorządowa wyzwoliła olbrzymie siły reformatorskie w naszym kraju. I to ostatnie 31 lat pokazało, co daje oddanie głosu mieszkańcom i samorządom. Nasza mazowiecka wspólnota dokonała prawdziwego skoku cywilizacyjnego. Wspólnymi siłami zmieniliśmy Mazowsze na jeszcze piękniejsze, nowocześniejsze, bezpieczniejsze i przyjazne mieszkańcom. Nie zgodzimy się na odbieranie kompetencji samorządom, a mieszkańcom – głosu. Będziemy walczyć z zakusami centralizacji. Oczekujemy dialogu, zrozumienia strony rządowej – podkreślił marszałek.
Prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński, starosta zwoleński Stefan Bernaciak i burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan opowiedzeli, jaki wpływ ma samorządność na poziomie zarządzanych przez nich jednostek administracyjnych. Wszyscy podkreślali, jak istotne jest inwestowanie w projekty kluczowe dla mieszkańców. To szpitale, drogi, ochrona powietrza, ośrodki kulturalne i zabytki, szkoły czy obiekty sportowe. Przez programy wsparcia, których wartość z roku na rok wzrasta, lokalne samorządy mogą ubiegać się o dofinansowania ich projektów. Wszyscy zgodzili się też, że centralizacja jest pomysłem złym, i zaszkodzi rozwojowi nie tylko Mazowsza, ale i kraju.
Liczba wyświetleń: 184
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.