Aktualności

Sierpecki wiatrak znów ruszy

2021.06.14 15:25 , aktualizacja: 2021.06.14 15:37

Autor: Jarosław Asztemborski, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Wiatrak po rekonstrukcji z...
  • Skrzynia mączna, drewniane...
  • Wnętrze wiatraka, widoczny...

Już w najbliższy weekend, dokładnie w sobotę 19 czerwca, zwiedzający Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu będą świadkami o godz. 11.00 uruchomienia wiatraka z Zalesia. Będzie to pierwsze przywrócenie mechanizmu wiatraka do pracy po 80 latach bezczynności. Z tej okazji skansen zaprasza na weekend z kulturą ludową. W programie znalazło się wiele atrakcji.

 

Wiatrak koźlak z Zalesia został wzniesiony w roku 1864. Przez wiele lat, aż do 1940 r. służył miejscowej ludności. Do skansenu przeniesiono go w 1987 r. Budynek zwiedzać można było jednak tylko z zewnątrz. W 2003 r. w jego wnętrzach przygotowano wystawę poświęconą pracy młynarza, dostępną dla zwiedzających przez kilkanaście lat. Niestety stan techniczny konstrukcji stopniowo się pogarszał. Konieczne stało się przeprowadzenie gruntownego remontu i wymiana elementów nośnych oraz mechanizmów. Dzięki dofinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego udało się przeprowadzić niezbędne prace. A już 19 czerwca wiatrak zostanie ponownie uruchomiony.

 

Symbol sierpeckiego skansenu

Przez lata młyn wiatrowy stał się symbolem skansenu w Sierpcu. Usytuowany w pewnym oddaleniu od zabudowy wiejskiej witał turystów przyjeżdżających drogą od strony miasta. Właśnie w roku, w którym Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu obchodzi 50-lecie istnienia, obiekt zyska nowe życie. Uroczystości z okazji jego ponownego otwarcia potrwają 2 dni i stanowić będą część obchodów jubileuszowych.

 

Na gości czeka wiele atrakcji

Wszyscy, którzy 19 i 20 czerwca odwiedzą Muzeum, prócz pokazów pracy wiatraka będą mogli zobaczyć prezentacje prac gospodarskich związanych z przetwórstwem zbóż. Dla zwiedzających zagra też wiejska Kapela Pana Jacka. Tym, którzy chcieliby zobaczyć muzealne zagrody z innej perspektywy skansen proponuje przejażdżki bryczką.

Więcej szczegółów na temat wydarzenia znaleźć można na stronie mwmskansen.pl oraz na fanpage’u Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia Muzeum i odkrywania zwyczajów młynarskich regionu. Ekspozycja czynna będzie w godzinach 10.00–18.00.

Do zobaczenia w skansenie 19 i 20 czerwca!

Liczba wyświetleń: 226

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.