Aktualności

Historia Twierdzy Modlin na wyciągnięcie ręki

2021.06.17 11:45 , aktualizacja: 2021.06.17 12:42

Autor: opr. WKZ, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Przykryte siatką maskującą działo W nowym centrum powstała...
  • Odnowiony budynek prochowni Dzięki Funduszom...
  • Mężczyzna korzysta z pulpitu dotykowego W uroczystym otwarciu...
  • Mężczyzna na stanowisku strzelniczym Zbudowano stanowisko...
  • Scenografia - biuro dowództwa Stworzono wiele nowyh sal...
  • Uczestnicy uroczystości na zagospodarowanym terenie przed prochownią Teren wokół nieruchomości...
  • Gablota z umundurowaniem Udostępniono repliki oraz...

Dzięki Funduszom Europejskim możliwa była budowa Centrum Edukacji Historycznej – Prochownia 197. Inwestycja powstała na terenie kompleksu fortyfikacyjnego Twierdzy Modlin w Nowym Dworze Mazowieckim. W uroczystym otwarciu placówki uczestniczył marszałek Adam Struzik.

 

Realizacja projektu pozwoliła zachować dziedzictwo kulturowe i stworzyć miejsce, w którym pamięć o obrońcach Modlina z 1939 r. będzie zawsze żywa. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020 wyniosło ponad 3,3 mln zł, a nabór wniosków przeprowadziła Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

Renowacja prochowni

Działania w ramach projektu pn. „Twierdza Modlin – udostępnienie zwiedzającym fortyfikacji obronnych z trzech przełomów w ramach Centrum Edukacji Historycznej Prochownia 197” polegały na pracach inwestycyjnych, modernizacyjnych i renowacyjnych starej prochowni. Dzięki temu zabytkowy obiekt został dostosowany do nowych funkcji kulturowych i edukacyjnych. Nowe wyposażenie pojawiło się na dziedzińcu prochowni, w salach ekspozycyjnych, (np. wirtualna strzelnica, przebieralnia, system multimedialny), na korytarzach i w amfiteatrze.

Nie zapomniano także o osobach z niepełnosprawnościami, wprowadzając odpowiednie udogodnienia (szerokie przejścia, wygodne łazienki). Teren wokół nieruchomości został zagospodarowany, pojawiły się alejki, nowa zieleń, ławki, stojaki do parkowania rowerów.

Niezwykła wystawa

W nowym centrum powstała multimedialna ekspozycja poświęconą obronie Modlina w 1939 r. Scenariusz zwiedzania pozwala na przedstawienie historii obiektu w sposób nowoczesny i interesujący dla turystów. Historyczna podróż w czasie zaprezentuje gościom wszystkie najważniejsze wydarzenia z historii Prochowni i Twierdzy Modlin. Udostępniono repliki oraz oryginalne eksponaty z dwudziestolecia międzywojennego, takie jak mundury, broń i odznaczenia.

– Ważne, byśmy pamiętali o tych, którzy tę historię tworzyli, którzy w modlińskich murach oddali życie w obronie ojczyzny. We wrześniu 1939 r. przez długie dwa tygodnie żołnierze Wojska Polskiego bronili Twierdzy przed przeważającymi siłami niemieckimi. Odstąpili od walki dopiero, gdy wobec kapitulacji Warszawy, dalsza obrona była już bezcelowa. Modlin był w tych dniach jednym z ostatnich punktów polskiego oporu. Ta wystawa pozwala nam poznać realia, w których walczyli bohaterowie tamtych dni – powiedział marszałek Adam Struzik.

Wystawa posiada multimedialne oraz interaktywne elementy. Na gości czeka m.in. fotograficzne lustro, które umożliwia zrobienie sobie pamiątkowej fotografii na tle historycznych plenerów Twierdzy Modlin. Dodatkowo zbudowano stanowisko strzelnicze, na którym można poćwiczyć swoją celność, korzystając z prawdziwego Ciężkiego Karabinu Maszynowego. Przygotowano także prezentację modeli pojazdów w 3D oraz element grywalizacji w postaci wirtualnej gry planszowej. Niezwykłe wrażenie robi też sferyczna projekcja na suficie prochowni.

Liczba wyświetleń: 159

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.