Aktualności

Subregion płocki z dużym wsparciem

2021.06.17 13:15

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Marszałek z beneficjentami trzymają poamiątkowy czek Aż 224 projekty z...
  • Moment podpisania umowy Umowy w tej sprawie...
  • Pamiątkowe zdjęcie z symbolicznym czekiem Wysokość dotacji z budżetu...

Modernizacja placów zabaw i budowa siłowni plenerowych, remonty strażnic i wiejskich świetlic czy przebudowa dróg gminnych i powiatowych – to tylko kilka z 224 przedsięwzięć w subregionie płockim, których realizacja jest możliwa dzięki wsparciu samorządu województwa. Wysokość dotacji z budżetu Mazowsza wynosi ponad 5,7 mln zł. Dodatkowo blisko 1,6 mln zł z UE władze regionu przeznaczą na rozwój obszarów wiejskich w ramach PROW WM 2014-2020.

 

Umowy w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz beneficjenci. W spotkaniu udział wziął także wiceprzewodniczący sejmiku województwa Mirosław Adam Orliński.

 

Sołectwa, drogi dojazdowe, remonty strażnic i doposażenie OSP, a także ochrona powietrza – to kolejne działania dofinansowywane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w ramach samorządowych programów wsparcia.

 

– Po raz kolejny zainteresowanie samorządów lokalnych przerosło nasze oczekiwania. Praktycznie w każdym z tych programów wartość zgłoszonych projektów przekroczyła pulę środków na ten cel przeznaczonych. To tylko pokazuje, jak wielkie są potrzeby. Wsparcie, które kierujemy do miast, gmin, powiatów, to konkretne inwestycje służące mieszkańcom, poprawiające ich komfort życia i sprzyjające rozwojowi Mazowsza – podkreśla marszałek Adam Struzik.

114 projektów sołeckich z subregionu płockiego z dofinansowaniem

W ramach Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw samorząd Mazowsza wsparł 114 inicjatyw sołeckich z powiatów gostynińskiego, płockiego i sierpeckiego. Jak zaznacza sołtys wsi Stare Boryszewo Elżbieta Michalska, MIAS jest jednym z ważniejszych programów dla mazowieckich gmin.

 

– Widać to szczególnie po pandemii, gdzie samorządy potrzebują każdych środków finansowych. W tym roku w ramach tego programu nasza gmina zmodernizuje wiejską świetlicę. Wyremontowany obiekt pozwoli na aktywizację okolicznych mieszkańców i organizację wielu lokalnych wydarzeń.

 

W subregionie płockim dofinansowanie w ramach MIAS 2021 otrzymało 114 inicjatyw sołeckich z 23 gmin: Gostynin, Pacyna, Sanniki, Szczawin Kościelny, Bielsk, Bodzanów, Brudzeń Duży, Bulkowo, Drobin, Gabin, Mała Wieś, Radzanowo, Słupno, Stara Biała, Słubice, Staroźreby, Wyszogród, Rościszewo, Zawidz, Mochowo, Gozdowo, Sierp oraz Szczutowo. Łączna wartość dotacji w subregionie płockim to ponad 1 mln zł. W ramach programu można było uzyskać maksymalną pomoc w wysokości 10 tys. zł dla jednego projektu. Liczba dofinansowanych projektów zależała od wielkości gminy. W tym roku dzięki wsparciu samorządu Mazowsza w całym regionie zrealizowanych zostanie w sumie 1276 różnego rodzaju projektów.

 

– Z roku na rok ten program ewoluuje i dostosowuje się do oczekiwań mieszkańców. Na wsparcie może liczyć coraz więcej projektów. Zainteresowanie tym programem pokazuje tylko jedno, że zapotrzebowanie na tego typy projekty jest duże. Warto zaznaczyć, że do tej pory w ramach MIAS-u wsparliśmy już ponad 4,1 tys. inicjatyw – zauważa wiceprzewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego Mirosław Adam Orliński.

Modernizacja remiz oraz nowy sprzęt i wyposażenie dla strażaków

Tylko w ubiegłym roku ochotnicze straże pożarne wyjeżdżały do akcji ponad 55 tys. razy, z czego 20 tys. do samych pożarów. Aby mogły działać sprawnie potrzebują odpowiedniego sprzętu i wyposażenia. Jak podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk Samorząd Województwa Mazowieckiego od 15 lat doposaża mazowieckie jednostki OSP.

 

– Na nowy sprzęt czekają i strażacy, i mieszkańcy regionu. Nowoczesne wyposażenie usprawni pracę służb, a co za

 tym idzie zwiększy bezpieczeństwo Mazowszan. Ale to nie jedyne wsparcie dla strażaków, bo pomagamy także modernizować strażackie remizy. Stan techniczny większości z nich wymaga naprawdę szybkiego remontu – dodaje wicemarszałek.

 

W subregionie płockim dofinansowanie na remont strażnic i zakup profesjonalnego sprzętu w wysokości ponad 1 mln zł trafi do 57 jednostek OSP.

 

30 inwestycji ze wsparciem na ochronę gruntów rolnych i leśnych

Już wkrótce, dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego, w subregionie płockim zrealizowanych zostanie również 30 inwestycji dotyczących ochrony gruntów rolnych i leśnych. Gminy z powiatów gostynińskiego, płockiego i sierpeckiego otrzymają dofinansowanie do budowy i modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Na ten cel przeznaczono ponad 2,9 mln zł.

 

W sumie w tym roku samorząd Mazowsza w ramach tego działania przeznaczył ponad 30 mln zł na realizację 308 projektów z całego Mazowsza.

13 samorządów ze wsparciem na ochronę powietrza

W ramach tegorocznej edycji Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu w subregionie płockim dofinansowanie otrzyma 13 projektów. Do samorządów trafą w sumie ponad 572 tys. zł z budżetu Mazowsza.

2 inwestycje ze wsparciem w ramach PROW WM 2014–2020

W ramach wsparcia z PROW WM 2014–2020 samorząd Mazowsza przeznaczy 1,9 mln zł na budowę 3 zbiorników retencyjnych wraz z przebudową Stacji Uzdatniania Wody w gminie Słubice. To nie jedyna inwestycja ze wsparciem unijnym. Ponad 1,3 mln zł samorząd przeznaczy na budowę 12 km sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Nowa Wieś i Karolewo. W Karolewie rozbudowa zostanie także sieć wodociągowa o długości 146 m.

Wsparcie w ramach KSOW 2014–2020 dla 6 projektów

Sześć projektów z subregionu płockiego otrzymało wsparcie unijne w ramach KSOW (PROW 2014–2020) w wysokości ponad 273 tys. zł na realizację swoich projektów. Do Stowarzyszenia LGD Razem dla rozwoju trafi ponad 102 tys. zł na realizację dwóch projektów: „Partnerstwo, potencjał, rozwój - doświadczenia wdrażania LSR 2016-2020” oraz „Kreatywne liderki w działaniu”. Powiat płocki otrzyma 25 tys. zł na szkolenie lokalnej społeczności na obszarach wiejskich, gmina Baboszewo 12 tys. zł na zorganizowanie dożynek, Miejskie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Raciążu 68,5 tys. zł na VIII Jarmark Raciąski, a Lokalna Grupa Działania Przyjazne Mazowsza dzięki środkom z UE w wysokości ponad 63 tys. zł zrealizuje projekt „Inclusion Leader”.

Dodatkowo samorząd Mazowsza przeznaczy 20 tys. zł w ramach otwartego konkursu ofert w obszarze „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. W subregionie płockim wsparcie otrzymają inwestycje:

  • „Smaki Ziemi Bodzanowskiej” (dotacja w wysokości 10 tys. zł) – Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „SOKÓŁ” w Bodzanowie
  • „Kulinarne tradycje ostatnich dni karnawału w gminie Pacyna” (dotacja w wysokości 10 tys. zł) – Stowarzyszenie Twórczego Rozwoju „Malowany Młyn”.

 

 

 

 

 

Pliki do pobrania

Rozmiar: 57 kB, Liczba pobrań: 114

Liczba wyświetleń: 280

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.