Aktualności

Uczniowie z Ceranowa będą się uczyć w lepszych warunkach

2021.06.17 15:10
Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Pamiątkowe zdjęcie z symbolicznym, dużym czekiem Wkład funduszy europejskich...

Gmina Ceranów (pow. sokołowski) przeprowadzi prace termomodernizacyjne w budynku Szkoły Podstawowej im. Ludwika Górskiego. Całkowita wartość projektu to ponad 1,7 mln zł, a wkład funduszy europejskich to przeszło 1 mln zł.

 

Umowę w tej sprawie podpisały członkinie zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz Janina Ewa Orzełowska, a także wójt gminy Ceranów Ewa Częścik.

Szkoła w Ceranowie ma bogatą historię. Wybudowana była w czasie zaboru rosyjskiego, przetrwała niemiecką okupację pierwszej wojny światowej, a w okresie międzywojennym znacznie się rozwinęła. Od 1959 r. siedzibą szkoły jest pałac Górskich.

 

Potrzebny remont

Tytuł projektu to „Poprawa efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej poprzez głęboką termomodernizację Szkoły Podstawowej im. Ludwika Górskiego w Ceranowie”. Fundusze unijne będą przeznaczone na docieplenie dachu szkoły wełną mineralną, docieplenie ścian zewnętrznych tynkiem termicznym oraz wymianę starej kotłowni olejowej na nowoczesną, hybrydową, składającą się z powietrznych pomp ciepła oraz kotła gazowego. W budynku zostanie wymieniona również instalacja centralnego ogrzewania, pojawią się grzejniki wyposażone w głowice termostatyczne, a rurociągi będą zaizolowane. Całym ogrzewaniem budynku sterować będzie system zarządzania energią. Pojawią się też panele fotowoltaiczne, a oświetlenie zostanie zmienione na energooszczędne typu LED. Aby zaoszczędzić zużycie wody, w umywalkach będą zamontowane baterie wyposażone w perlatory. Dzięki inwestycji zmniejszą się koszty związane z ogrzewaniem i eksploatacją budynku. Dodatkowo szkoła będzie bardziej estetyczna. Istotnym efektem będzie także zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenie gminy Ceranów. Całkowity koszt projektu to 1,7 mln zł.

Liczba wyświetleń: 155

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.