Aktualności
Kto zdobędzie Statuetki Norwidowskie?
W tym roku zbiegły się dwa ważne jubileusze – 200. rocznica urodzin Cypriana Norwida i 20-lecie Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Przyznanie tegorocznych Statuetek Norwidowskich będzie w związku z tym szczególnym wydarzeniem. Znamy już nazwiska nominowanych do XX edycji tego wyróżnienia oraz laureata Nagrody „Dzieło Życia”.
Literackie Dzieło Życia
Statuetkę Nagrody „Dzieło Życia”, przyznawaną za całokształt twórczości, odbierze w tym roku pisarz, reportażysta, scenarzysta, reżyser, dramaturg i publicysta - Józef Hen - autor ponad 30 książek, 32 scenariuszy filmowych i teatralnych oraz czterech seriali telewizyjnych.
– Wybitny pisarz, nestor polskiego pisarstwa, obecny w naszej kulturze literackiej od roku 1947. To są potężne czasy, potężny okres życia i wiele pokoleń towarzyszyło jego pisarstwu, a on tym pokoleniom. Do dzisiaj bardzo aktywny jako pisarz, we wszystkich dziedzinach właściwie, od noweli przez powieści, utwory biograficzne, m.in. o Tadeuszu Boyu, Stanisławie Auguście. Mnóstwo tego napisał, nie mówiąc już o dramatach, scenariuszach filmowych, a nawet felietonach. Jest to pisarz wszechstronny, niesłychanie wrażliwy i ciągle, jak powiedział członek Kapituły Marek Wawrzkiewicz, coraz lepiej pisze (…). Jesteśmy zachwyceni, że tę nagrodę możemy w tak godne ręce przekazać – powiedział członek Kapituły Nagrody „Dzieło Życia” Tomasz Miłkowski.
Literatura
W kategorii Literatura nominacje do nagrody otrzymali autorzy wydanej w zeszłym roku prozy: Joanna Bator za książkę „Gorzko, gorzko”, Piotr Bratkowski za powieść „Mieszkam w domu, w którym wszyscy umarli” i Maria Karpińska za zbiór opowiadań „Żywopłoty”.
Muzyka
Kapituła Muzyczna zdecydowała o wyróżnieniu w tym roku akordeonisty Klaudiusza Barana za płytę „Ignacy Zalewski Accordion Works”, wiolonczelisty Andrzeja Bauera za interpretację Koncertu na wiolonczelę i orkiestrę Witolda Lutosławskiego (wydane na płycie „Cello concertos/ Schumann, Czajkowski, Lutosławski”) oraz animatorki życia muzycznego Maliny Sarnowskiej autorki miniserialu „Bazylek w Sinfonii Varsovii”.
Sztuki plastyczne
Sztuki plastyczne w tegorocznej edycji nagrody reprezentowane będą przez fotografika Janusza Foglera wyróżnionego za wystawę „Powrót do ogrodu” w Ney Gallery & Prints w Warszawie, grafika Piotra Welka autora prac prezentowanych na wystawie „Autoportret” w Galerii Sztuki na Prostej w Jabłonnie oraz rzeźbiarza Xsawerego Wolskiego za rewitalizację dworu w Dańkowie i stworzenie na jego terenie galerii sztuki współczesnej.
Teatr
Nominacje teatralne XX edycji nagrody otrzymali Wojciech Faruga za reżyserię spektaklu „Matka Joanna od Aniołów” w Teatrze Narodowym w Warszawie, Modest Ruciński za rolę Cervantesa/Alonsa Kichana/Don Kichota w spektaklu „Człowiek z La Manchy” wystawianym w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy oraz Danuta Stenka za rolę Charlotty w spektaklu „Sonata jesienna” Teatru Narodowego w Warszawie.
Statuetki i nagrody pieniężne
Statuetki Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida wręczone zostaną w rocznicę urodzin patrona – 24 września. Laureaci – wyłonieni spośród nominowanych – otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 25 tysięcy złotych, a w przypadku laureata Nagrody “Dzieło Życia” - 30 tysięcy złotych. Nominowani do nagrody wyróżnieni zostaną imiennym medalem okolicznościowym oraz nagrodą pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych.
Dotychczasowi laureaci
Od 2002 r. Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida uhonorowanych zostało przeszło 90 artystów. Są to osobowości świata sztuki jak: aktorzy - Gustaw Holoubek, Jan Englert, Krystyna Janda, dyrygenci - Kazimierz Kord, Jacek Kaspszyk, Łukasz Borowicz, artyści plastycy - Leon Tarasewicz, Jacek Sempoliński, Stanisław Wieczorek oraz literaci - Ernest Bryll, Henryk Bardijewski, Janusz Drzewucki. Nagrodą „Dzieło życia” uhonorowani zostali między innymi: Danuta Szaflarska, Jan Kobuszewski, Tadeusz Konwicki, Erwin Axer, Andrzej Łapicki, Jerzy Maksymiuk, Piotr Paleczny.
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 111
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.