Aktualności

Wspólna Koncepcja Przyszłości dla polsko-niemieckiego obszaru powiązań – Wizja 2030

2021.06.24 09:20

Autor: Katarzyna Mańska (KM), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Te 30 lat to przykład...
Podczas konferencji...

To tytuł konferencji online zorganizowanej przez Ministerstwo Finansów i Spraw Europejskich Brandenburgii. Okazją było przypadające 17 czerwca 30-lecie podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec.

 

– Te 30 lat to przykład dobrej współpracy, to przykład przełamania wieloletnich nieufności, ale też przykład wspólnego budowania od 2004 r. Unii Europejskiej – mówił marszałek Adam Struzik. – W tym okresie zawiera się 20 lat współpracy między województwem mazowieckim a landem Brandenburgia. (…) Myślę, że takim bardzo dobrym przykładem życzliwości, solidarności była ostatnia pandemia. To właśnie Brandenburgia przyszła nam z pomocą, przekazując sprzęt medyczny i środki do dezynfekcji, za co jeszcze raz bardzo serdecznie, w imieniu wszystkich Mazowszan, dziękuję. (…) Liczę na to, że we wspólnej Europie razem jeszcze wiele osiągniemy. Wszystkiego dobrego na następne dziesięciolecia.

W wydarzeniu wzięli udział premier dr Dietmar Woidke oraz zaproszeni goście z województw partnerskich, Markus Meckel, teolog i były Minister Spraw Zagranicznych NRD – jeden z autorów Traktatu, prof. dr. hab. Krzysztof Ruchniewicz, dyrektor Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. dr Julia von Blumenthal, Rektor Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

 

Premier Woidke zauważył, że traktat odegrał swoją rolę. Polacy pozbyli się uprzedzeń nagromadzonych przez lata i obdarzyli Niemców zaufaniem, które dziś owocuje m.in. ścisłą współpracą policji przygranicznej i życzliwymi stosunkami.  

 

Brandenburgia chce rozwinięcia współpracy

Minister ds. Europejskich, Katrin Lange przedstawiła w skrócie Koncepcję Kraju Związkowego Brandenburgia dla współpracy sąsiedzkiej w polsko-niemieckim obszarze powiązań, którą Rząd Kraju Związkowego uchwalił 15 czerwca 2021 r. jako przyczynek do 30. jubileuszu. Jej trzy główne cele to zapewnienie transgranicznej spójności, osiągnięcie zrównoważonego wzrostu we wspólnym regionie oraz zabezpieczenie i podniesienie jakości życia bez barier również dla przyszłych pokoleń. Dla ich osiągnięcia określone zostały konkretne kroki, które powinny zostać wdrożone do 2030 r. Rząd krajowy dąży do stworzenia portalu internetowego Polska, aby ustabilizować bezpośrednie i niskoprogowe sieciowanie między licznymi podmiotami i organizacjami. Ponadto ministerstwo do spraw europejskich chce w przyszłości koordynować program mentoringu, aby w ten sposób wspierać wymianę doświadczeń między podmiotami komunalnymi w partnerstwach lub regularnych spotkaniach partnerskich.

 

Współpraca na różnych frontach

W trzecim panelu prezentowane były przykłady efektywnych działań w ramach współpracy, takich jak wieloletnie partnerstwo Uniwersytetu Viadrina z Frankfurtu z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Stowarzyszenie Zamek Trebnitz Centrum Edukacji i Spotkań, prowadzące międzynarodowe i międzykulturowe spotkania młodzieży (warsztaty z zakresu sztuk plastycznych, jak również warsztaty teatralne, fotograficzne, filmowe, cyrkowe, muzyczne, taneczne oraz pisarskie), historyczno-polityczną międzynarodową edukację młodzieży (Lasek Pokoju, warsztaty ze świadkami historii oraz inne warsztaty historyczne, seminaria poświęcone zagadnieniom ekologii, Europy oraz demokracji). Na uwagę zasługuje również wieloletnia aktywność Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, która m. in. oferuje możliwość wyszukiwania praktyk dla polskiej młodzieży w Niemczech i odwrotnie.

 

Współpraca regionalna jest bardzo ważna

Podsumowując konferencję, podkreślono konieczność rozwijania dobrych relacji we współpracy międzyregionalnej oraz poszukiwania nowych pomysłów na kolejne wspólne projekty, które przyczynią się do poprawy edukacji, jakości zdrowia, szkoleń i umocnią pozytywne stosunki między Polską a Niemcami.

Liczba wyświetleń: 131

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.