Aktualności

Szkoła w Sycynie ma 100 lat

2021.06.24 15:20 , aktualizacja: 2021.06.24 15:30

Autor: oprac. Urszula Sabak-Gąska, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Wicemarszałek Rafał...
  • Dzięki takim jubileuszom...
  • Szkoła otrzymała pamiątkowy...

Wicemarszałek Rafał Rajkowski wziął udział w jubileuszu 100-lecia powstania Publicznej Szkoły Podstawowej w Sycynie, placówki, która pełni nie tylko funkcje edukacyjne w regionie, ale jest też centrum kulturalnym lokalnej społeczności.

 

Publiczna Szkoła Podstawowa w Sycynie istnieje od roku 1920. Pierwszy budynek szkolny wybudowano w 1928 r. Przez wiele lat szkoła borykała się z trudnymi warunkami lokalowymi, sale wynajmowane były w prywatnych domach, a dopiero od 1984 r. mieści się w jednym miejscu.   Do szkoły uczęszczają dzieci z okolicznych wsi: Sycyny, Sydołu, Drozdowa, Karolina, Wacławowa, Wólki Szelężnej. Placówka dysponuje 13 salami lekcyjnymi, pracownią komputerową, biblioteką, salą gimnastyczną w Sydole.

– Szkoła realizuje w życiu każdego młodego człowieka podstawowe zadanie – przekazuje wiedzę i wartości, które budują światopogląd przyszłego świadomego obywatela – mówił wicemarszałek Rafał Rajkowski. – Pracownicy szkoły to zasłużeni nauczyciele i wychowawcy. Świętowane dziś stulecie istnienia placówki, jej ciągły rozwój oraz osiągnięcia pracowników i wychowanków to powody do prawdziwej dumy. Dzięki takim jubileuszom mamy okazję prześledzić  wspaniałą tradycję polskiego szkolnictwa, do której cenny wkład wniosła Publiczna Szkoła Podstawowa w Sycynie. Serdecznie gratuluję jubileuszu. Gronu pedagogicznemu życzę, by trud przekazywania wiedzy kolejnym pokoleniom młodych ludzi przynosił nadal tak wspaniałe efekty – dodał wicemarszałek, który wręczył nauczycielom i pracownikom szkoły dyplomy uznania.

 

Szkoła w Sycynie służy wszystkim mieszkańcom

Wokół szkoły skupia się życie kulturalne wsi. W 1999 r. powstało Stowarzyszenie Oświatowe Sycyna, które prowadzi działalność edukacyjną, kulturalną, społeczną i wydawniczą. Stowarzyszenie stara się integrować i aktywizować mieszkańców. W 80-lecie szkoły – po raz pierwszy zorganizowano festyn ludowy „Dni Sycyny”, który wszedł do kalendarza imprez gminnych w ramach obchodów Dni Jana Kochanowskiego. W 2000 r. ukazała się monografia pt. „Sycyna – wiek XX” zawierająca także historię tutejszej szkoły.

 

Przy placówce działa dziecięcy zespół taneczny „Iskierki”, zespół wokalny „Śpiewające nutki” oraz zespół teatralny „Teatr Wyobraźni”, który odnosi sukcesy na różnych szczeblach – od lokalnych po ogólnopolskie. Uczniowie biorą aktywny udział w konkursach organizowanych na szczeblach gminy, powiatu  oraz ogólnokrajowych, a także w różnych zawodach sportowych, wielokrotnie zajmując miejsca na podium.

Szkoła w Sycynie uczestniczyła  w projekcie z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007–2013 zatytułowanym „Mazowieckie Centra Talentu i Kariery” – „Szkoły Startu do Kariery” realizowanym przez MSCDN oraz w projekcie lokalnym „Wykształcone dzieci przyszłością Zwolenia". W 2012 r. placówka została zakwalifikowana do programu pod nazwą „Cyfrowa szkoła”, dzięki któremu została wyposażona w nowoczesny sprzęt komputerowy, obecnie uczestniczy w projekcie: „Odkrywcy nowych możliwości w Gminie Zwoleń”.

         

 

 

Liczba wyświetleń: 182

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.