Aktualności

Blisko 2,5 mld euro dla Mazowsza

2021.06.24 15:30 , aktualizacja: 2021.06.25 09:58

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Dzięki podziałowi...

Dobra informacja dla Mazowsza. Dzięki podziałowi statystycznemu, o który walczyły władze Mazowsza, udało się zapewnić środki unijne dla regionu na podobnym do dotychczasowej perspektywy poziomie. W latach 2021–2027 będziemy mieli do dyspozycji ponad 2 mld euro. Po raz pierwszy skorzystamy też ze środków unijnych w ramach programu Polska Wschodnia.

 

Wczoraj Ministerstwo Funduszy i Programów Regionalnych przedstawiło ostateczne wyliczenia dotyczące podziału środków unijnych w kolejnej perspektywie.

– Dzięki naszej przezorności i podziałowi statystycznemu udało się pozyskać dla Mazowsza ponad 2 mld euro. To jest kwota porównywalna z tą na lata 2014–2020. Dodatkowo Mazowsze regionalne uzyska wsparcie w wysokości około 418 mln euro w ramach programu Polska Wschodnia. W sumie daje to blisko 2,5 mld zł do wykorzystania do roku 2027. To jest sukces Samorządu Województwa Mazowieckiego, zwłaszcza jeśli chodzi o przyjęty podział statystyczny – podsumowuje decyzję resortu marszałek Adam Struzik.

Dzięki obowiązującemu od 2018 r. podziałowi województwa mazowieckiego na dwie jednostki statystyczne NUTS 2 oraz zastosowaniu tzw. mechanizmu elastyczności polegającego na przesunięciu środków finansowych pomiędzy kategoriami regionów, Samorząd Województwa Mazowieckiego uzyskał znacznie wyższą alokację na realizację Programu Regionalnego: Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021–2027 niż przewidywała propozycja rządu w styczniu br.

 

W wyniku negocjacji uzyskano kwotę ponad 2 mld euro. Tym samym do regionu Mazowieckiego regionalnego trafi około 1,7 mld euro, a do regionu Warszawskiego stołecznego około 340 mln euro. Dzięki takiemu podziałowi możliwe będzie sfinansowanie przedsięwzięć z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na kwotę około 1,5 mld euro, a z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus około 500 mln euro.

 

Ponadto, w wyniku starań Samorządu Województwa Mazowieckiego, region Mazowiecki regionalny będzie mógł skorzystać z Programu Polska Wschodnia+, którego całkowita alokacja wynosi 2,5 mld euro, do podziału na sześć regionów. Co oznacza, że możemy liczyć na dodatkowych 418 mln euro.   

 

Liczba wyświetleń: 281

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.