Aktualności

Ponad 50 OSP otrzyma kolejne wsparcie od samorządu województwa

2021.06.25 13:55 , aktualizacja: 2021.06.25 14:46

Autor: Opaliński Tomasz, Wprowadzenie: Opaliński Tomasz

  • Infografika ze strażaczką na tle wozu strażackiego i napisem: Mazowsze. 51 OSP ze wsparciem samorządu województwa Samorząd województwa...

Do mazowieckich ochotniczych straży pożarnych trafią kolejne środki z budżetu Mazowsza. Radni województwa podjęli decyzję o przeznaczeniu 3,7 mln zł na dofinansowanie dla jednostek OSP.

Dofinansowanie przeznaczone będzie m.in. na zakup średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych czy  specjalistycznego sprzętu, jak podnośniki, łódź ratunkowa, defibrylator, aparaty do ochrony dróg oddechowych, węże strażackie, rozpieracze czy ubrania specjalistyczne. Pierwsze umowy na wsparcie OSP z subregionu radomskiego zostały podpisane 25 czerwca br.

To już kolejne wsparcie w tym roku, które kierujemy właśnie w stronę mazowieckich OSP – zauważa marszałek Adam Struzik.To tylko pokazuje, jak wielkie są potrzeby. Praktycznie w ciągu całego roku spływają do nas prośby ze strony samorządów lokalnych o pomoc w zakupie czy to samochodów, czy specjalistycznego sprzętu, czy chociażby dokonania niezbędnych remontów strażnic. Ostatnio na ten cel przeznaczyliśmy 15 mln zł, a dziś kolejnych 3,7 mln zł. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie stabilna sytuacja finansowa naszego regionu. Pomagamy.

Największa część tej puli, bo aż 2,7 mln zł, zostanie przeznaczona na zakup średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych. Nowe wozy bojowe trafią do 27 jednostek OSP.

Kolejne środki w wysokości blisko 600 tys. zł zostaną przeznaczone na zakup specjalistycznego sprzętu dla strażaków. Defibrylator, łódź ratunkowa, aparaty do ochrony dróg oddechowych, węże strażackie, rozpieracze czy ubrania specjalistyczne trafią do 25 mazowieckich jednostek OSP.

Dodatkowe fundusze przeznaczone zostaną również na podnośniki dla OSP Laski (pow. warszawski zachodni) i Wierzbica (pow. radomski).

Gmina Wierzbica otrzyma wsparcie w wysokości 130 tys. zł na remont samochodu z podnośnikiem SH-18, który został wycofany z podziału bojowego włączonej do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego jednostki z uwagi na zły stan techniczny. Całkowity koszt remontu samochodu i podnośnika wynosi 150 tys. zł.

Dzięki wsparciu samorządu województwa w wysokości 300 tys. zł gmina Izabelin zakupi nowy podnośnik dla OSP Laski. Koszt zakupu nowego podnośnika to 1,8 mln zł.  Posiadane obecnie przez jednostkę urządzenie jest wyeksploatowane i nie spełnia stawianych mu wymagań, stąd  konieczność jego wymiany. Nowy podnośnik będzie miał zastosowanie w działaniach gaśniczych i ewakuacji z budynków oraz do usuwania szkód w postaci powalonych drzew i gałęzi po występujących ostatnio coraz częściej burzach i nawałnicach.

Liczba wyświetleń: 296

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.