Aktualności
Regiony Trójmorza działają razem
Podczas Samorządowego Kongresu Gospodarczego II Forum Regionów Trójmorza w Lublinie marszałek Adam Struzik podpisał deklarację o utworzeniu Sieci Gospodarczej Regionów Trójmorza tzw. Deklarację Lubelską.
Inicjatorem powołania sieci, która stanie się platformą współpracy otwartą dla regionów z 12 krajów 3SI (na poziomie NUTS2 oraz NUTS3), jest województwo lubelskie. Jej celem jest zmniejszenie luki infrastrukturalnej Europy Środkowo-Wschodniej, budowanie współpracy międzyregionalnej stanowiącej komponent samorządowy i lokalny inicjatywy Trójmorza. Ma być ona również istotnym impulsem rozwojowym dla samorządów, dzięki współpracy i budowaniu trwałych powiązań w obszarach infrastruktury, transportu, cyfryzacji oraz innowacji, a także ważnym narzędziem do lepszego wykorzystania programów UE dla naszej części Europy. Nie bez znaczenia jest aktywny udział w dynamicznym procesie odbudowy gospodarczej po pandemii.
Wspólnie dla rozwoju
Jak zaznacza marszałek Adam Struzik, jest to inicjatywa wspierania rozwoju tej części UE, na osi Północ-Południe, Europy Środkowo-Wschodniej.
– Mazowsze to jeden z kluczowych regionów tej części Unii Europejskiej. Osią będzie Via Carpatia, czyli trasa S19 przechodząca po wschodniej części województwa mazowieckiego. Współpraca będzie wielosektorowa.
Deklarację przystąpienia do sieci podpisało 16 sygnatariuszy, w tym pięć polskich województw: mazowieckie, lubelskie, podlaskie, podkarpackie oraz świętokrzyskie, a także pięć regionów rumuńskich, dwa łotewskie oraz po jednym z Bułgarii, Litwy, Słowacji i Węgier.
W uroczystości wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda.
O inicjatywie
Inicjatywa Trójmorza ma za zadanie pobudzać rozwój gospodarczy państw Europy Środkowo-Wschodniej, a także wzmacniać rozwój wchodzących w jej skład regionów. Inicjatywa zrzesza 12 państw regionu: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym pozytywnie wpływa na wzrost konkurencyjności tego obszaru w ramach UE i globalnie. Obszar obejmujący państwa należące do Inicjatywy Trójmorza stanowi prawie jedną trzecią całkowitej powierzchni Unii Europejskiej. Mieszka tu ponad 112 mln ludzi.
Forum Regionów Trójmorza to projekt zainicjowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w 2018 r. w Rzeszowie. W tym roku drugiej edycji Forum Regionów Trójmorza w Lublinie towarzyszy pierwszy Samorządowy Kongres Gospodarczy. Celem organizatorów jest, aby stał się on corocznym międzynarodowym wydarzeniem gospodarczym skupiającym przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, sektora nauki i biznesu z 12 państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza, przedstawicieli partnerów strategicznych (Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Niemiec), a także regionów partnerskich z Europy Wschodniej.
Liczba wyświetleń: 143
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.