Aktualności
Program Współpracy Transgranicznej PL-BY-UA
2021.06.30 10:00 , aktualizacja: 2021.06.30 15:00
Autor: Rafał Bobrowski (OR), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach podsumowała działania zrealizowane w ramach Programu Współpracy Transgranicznej PL-BY-UA na lata 2014–2020 pt. „Skuteczna koordynacja działań ratowniczych w subregionie ostrołęcko-siedleckim i obwodzie wołyńskim”. Władze Mazowsza podczas tej konferencji reprezentowała członek zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska.
Program współpracy transgranicznej m.in. ma poprawić bezpieczeństwo mieszkańców przygranicznych terenów Polski, Białorusi i Ukrainy. Podczas konferencji skupiono się na efektach dotychczasowo zrealizowanych zadań. Uczestnikami omawianego projektu po stronie Polski było miasto Siedlce (Beneficjent Wiodący, odpowiedzialny za zarządzanie projektem), a także Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach i gmina Korczew. Stronę partnerów reprezentował Departament Państwowej Służby Ratunkowej Ukrainy na Wołyniu.
W jednostce ratowniczo-gaśniczej nr 1 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej zaprezentowano zaplecze techniczne, które będzie służyło do przeprowadzania akcji ratunkowych. Zaprezentowano technikę monitoringu oraz infrastrukturę ćwiczeniową, m.in. ściany do ćwiczeń wraz z dobiegiem i placem treningowym do prowadzenia szkoleń z ratownictwa wysokościowego i działań na wysokości, a także zakupione pojazdy i sprzęt ratowniczy.
Z kolei w jednostce nr 2 otwarto i zaprezentowano bazę przygotowania sprzętu i kompleksu szkoleniowego. Szkolenia obejmować będą m.in. praktyki ćwiczeń z ratownictwa chemiczno-ekologicznego, doskonalenia pracy ratowników w ciężkich ubraniach gazoszczelnych, identyfikowania substancji niebezpiecznych, ograniczania, uszczelniania i przepompowywania wycieków z cystern samochodowych i kolejowych oraz instalacji przemysłowych dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych.
– Tak wspaniałą bazę szkoleniową, zdolną przygotować kandydatów do ciężkiego zawodu strażaka, mamy właśnie dzięki skutecznej i efektywnej realizacji programu transgranicznego. Nowoczesny sprzęt to także szybsze, sprawniejsze i bezpieczniejsze wykonywanie akcji ratowniczo-gaśniczych. Wzajemna pomoc transgraniczna pozwoli na wykorzystywanie tych możliwości w trzech państwach. Zacieśni też więzi współpracy, która już w tym momencie jest bardzo owocna – podkreślała obecna na wydarzeniu Janina Ewa Orzełowska.
Liczba wyświetleń: 133
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.