Aktualności

Subregion warszawski zachodni z kolejnymi dotacjami

2021.07.01 10:10 , aktualizacja: 2021.07.02 13:56
Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Pamiątkowe zdjęcie z symbolicznym, dużym czekiem Gmina Lesznowola otrzymała...
Grupa osób przy stole podpisuje dokumenty Umowy podpisali...

Modernizacja placów zabaw i budowa siłowni plenerowych, remonty strażnic i wiejskich świetlic czy przebudowa dróg gminnych i powiatowych – to tylko kilka z 249 przedsięwzięć w subregionie warszawskim zachodnim, których realizacja jest możliwa dzięki wsparciu samorządu województwa. Wysokość dotacji z budżetu Mazowsza wynosi blisko 9,1 mln zł. Dodatkowo prawie 3,2 mln zł z UE władze regionu przeznaczą na rozwój obszarów wiejskich w ramach PROW 2014–2020.

 

Umowy w tej sprawie podpisali wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz beneficjenci. W spotkaniu wzięli udział także radni województwa mazowieckiego.

 

Sołectwa, działkowcy, drogi dojazdowe, remonty strażnic i doposażenie OSP, a także ochrona powietrza – to kolejne działania dofinansowywane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w ramach samorządowych programów wsparcia.

 

– Każdego roku nasze programy wsparcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem samorządów lokalnych. Pokazuje to, jak bardzo jest potrzebna taka pomoc finansowa. Wsparcie kierowane jest na konkretne działania, wskazane wcześniej przez gminy, powiaty i miasta. Inwestycje, które zostaną zrealizowane będą służyły mieszkańcom, poprawią jakość i komfort ich życia – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

127 projektów sołeckich z subregionu warszawskiego zachodniego z dofinansowaniem

W ramach Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw samorząd Mazowsza wsparł 127 inicjatyw sołeckich z powiatów grodziskiego, nowodworskiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego i warszawskiego zachodniego. Jak twierdzi sołtys wsi Czubin Aldona Górniak, dzięki programowi MIAS uda się poprawić bezpieczeństwo w jej wsi.

 

– Przy drodze powiatowej zostanie zamontowany radarowy wyświetlacz prędkości. Przejeżdżający kierowca na tablicy informacyjnej zobaczy pomiar prędkości, z jaką porusza się jego pojazd. Takie urządzenia sprawdzają się w sąsiadujących miejscowościach – zaznacza sołtys Górniak.

 

W subregionie warszawskim zachodnim dofinansowanie w ramach MIAS 2021 otrzymało 127 inicjatyw sołeckich z 18 gmin: Baranów, Grodzisk Mazowiecki, Żabia Wola, Czosnów, Leoncin, Nasielsk, Pomiechówek, Zakroczym, Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna, Lesznowola, Piaseczno, Prażmów, Tarczyn, Brwinów, Nadarzyn, Raszyn, Błonie, Kampinos, Leszno, Łomianki, Ożarów Mazowiecki oraz Stare Babice. Łączna wartość dotacji to ponad 1,2 mln zł. W ramach programu można było uzyskać maksymalną pomoc w wysokości 10 tys. zł dla jednego projektu. Liczba dofinansowanych projektów zależała od wielkości gminy. W tym roku dzięki wsparciu samorządu Mazowsza w całym regionie zrealizowanych zostanie w sumie 1276 różnego rodzaju projektów.

 

63 inwestycje – modernizacja remiz oraz nowy sprzęt i wyposażenie dla strażaków

Tylko w ubiegłym roku ochotnicze straże pożarne wyjeżdżały do akcji ponad 55 tys. razy, z czego 20 tys. do samych pożarów. Aby mogły działać sprawnie potrzebują odpowiedniego sprzętu i wyposażenia. Jak podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk Samorząd Województwa Mazowieckiego od 15 lat doposaża mazowieckie jednostki OSP.

 

– Na nowy sprzęt czekają i strażacy, i mieszkańcy regionu. Nowoczesne wyposażenie usprawni pracę służb, a co za tym idzie zwiększy bezpieczeństwo Mazowszan. Pomagamy także modernizować strażackie remizy. Stan techniczny większości z nich wymaga naprawdę szybkiego remontu – dodaje wicemarszałek.

 

W subregionie warszawskim zachodnim dofinansowanie na remont strażnic i zakup profesjonalnego sprzętu w wysokości ponad 2 mln zł trafi do jednostek OSP na 63 inwestycje.

 

19 inwestycji ze wsparciem na ochronę gruntów rolnych i leśnych

 

Już wkrótce, dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego, w subregionie warszawskim zachodnim zrealizowanych zostanie również 19 inwestycji dotyczących ochrony gruntów rolnych i leśnych. Samorządy otrzymają dofinansowanie do budowy i modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Na ten cel przeznaczono ponad 2,7 mln zł. Jak podkreśla Marcin Podsędek, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego, obszary rolnicze zasługują na szczególne wsparcie.

 

– Na Mazowszu aż 65 proc. powierzchni zajmują użytki rolnicze. Znajdziemy je również w okolicach stolicy. Właśnie dlatego każdego roku przeznaczamy środki na budowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Poprawia to komfort życia na tych terenach i znacznie ułatwia pracę rolnikom – zauważa wiceprzewodniczący.

 

W sumie w tym roku samorząd województwaw ramach tego działania przeznaczył ponad 30 mln zł na realizację 308 projektów z całego Mazowsza.

 

 

32 samorządy ze wsparciem na ochronę powietrza

W ramach tegorocznej edycji Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu w subregionie warszawskim zachodnim dofinansowanie otrzymają 32 projekty. Do samorządów trafi w sumie ponad 3 mln zł z budżetu Mazowsza. Na duże znaczenie inwestycji, które mogą być realizowane w ramach MlWOPiM MAZOWSZE 2021 wskazuje Piotr Kandyba, przewodniczący sejmikowej Komisji Polityki Społecznej i Prorodzinnej.

 

–To są ogromnie ważne sprawy. Nie tylko na dziś, ale na przyszłość. Im wcześniej zaczniemy dbać o powietrze i wodę, tym będzie łatwiej przyszłym pokoleniom. W tym roku wspieramy w sumie 209 przedsięwzięć, przekazując blisko 12 mln zł z budżetu województwa – dodaje radny województwa.

 

 

8 rodzinnych ogródków działkowych z dofinansowaniem

Mazowiecki Instrument Aktywizacji Działkowców Mazowsze 2021 to program zachęcający do prowadzenia aktywnego i zdrowego trybu życia, ochrony środowiska i przyrody, ale także efektywnego wykorzystywania i zagospodarowania terenów zielonych. Decyzją radnych województwa mazowieckiego 89 rodzinnych ogródków działkowych otrzyma ponad 800 tys. zł wsparcia z budżetu Mazowsza. Wśród nich znalazło się 8 ogródków działkowych z subregionu warszawskiego zachodniego. Otrzymają one w sumie ponad 67 tys. zł dofinansowania. Dzięki tym środkom działkowcy będą m.in. remontować ogrodzenia, montować oświetlenie i kupować sprzęt do pielęgnacji zieleni.


3 inwestycje ze wsparciem w ramach PROW 2014–2020

W ramach wsparcia z PROW 2014–2020 samorząd Mazowsza przeznaczy 2 mln zł na budowę sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Sękocin Las w gminie Raszyn. W ramach projektu wybudowane zostanie 2,9 km sieci kanalizacji sanitarnej. Gminy Błonie i Kampinos otrzymają po ponad 598 tys. zł każda w ramach PROW 2014–2020 na budowę 35 przydomowych oczyszczalni ścieków w gminie Błonie i 35 przydomowych oczyszczalni ścieków w gminie Kampinos.

Liczba wyświetleń: 217

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.