Informacje prasowe
Komunikat - Norwidy 2009 rozdane
2009.09.25 00:00
Autor: Administrator, Wprowadzenie: Hanna Maliszewska
Do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida nominowanych było łącznie 12 osób, po trzy w ramach każdej kategorii. Kapituła konkursu wyłoniła czterech artystów, których dzieła bądź kreacje uzyskały szczególne uznanie w 2008 r. W kategorii Teatr nagrodę otrzymał Franciszek Pieczka, w kategorii Sztuki plastyczne – Wojciech Fangor, w kategorii Literatura – Ernest Bryll, a w kategorii Muzyka nagrodę otrzymała Jadwiga Mackiewicz.
– Cieszę się, że już po raz kolejny mogliśmy wyróżnić niezwykłe osobowości artystyczne, ludzi związanych z Mazowszem, którzy swoją twórczością zasłynęli w kraju i na świecie – powiedział Robert Soszyński Przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida przyznawana jest od 2001 r. Jej celem jest promowanie wybitnych artystów tworzących na Mazowszu, którzy przyczynili się do wzrostu rangi naszego regionu na mapie kulturalnej Polski i Europy. Wśród dotychczasowych jej laureatów znalazły sie takie osobowości jak Gustaw Holoubek, Zbigniew Zapasiewicz czy Piotr Fronczewski.
Natomiast od 2005 r. przyznawana jest nagroda specjalna „Dzieło Życia”. Otrzymują ja wybitni artyści za dzieła, kreacje lub całokształt twórczości artystycznej. Dotychczas nagrodę specjalną otrzymali Andrzej Sadowski, Tadeusz Konwicki, Jan Enkier oraz Erwin Axer.
– Jest nam niezmiernie miło wręczać nagrodę specjalną Danucie Szafarskiej – osobie, która swoim życiem i całym dorobkiem potwierdza, że praca będąca pasją przynosi piękne efekty – podkreślił Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego. – Jej kolejne role to żywe świadectwo talentu, profesjonalizmu i wielkiej miłości do zawodu. Tak wspaniałe indywidualności wymagają szczególnego wyróżnienia.
NAGRODA SPECJALNA „DZIEŁO ŻYCIA” 2009
Laureatem tegorocznej Nagrody „Dzieło życia” została Danuta Szaflarska, która od 70 lat obecna jest w polskiej kulturze. Została pierwszą powojenną gwiazdą polskiego filmu. Popularność przyniosły jej m.in. takie filmy jak: Zakazane piosenki, Skarb, Pan samochodzik i templariusze czy Dolina Issy. W 2007 roku zagrała główną rolę w filmie Doroty Kędzierzawskiej Pora umierać, za którą otrzymała nagrodę na XXXII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i na XV Prowincjonaliach 2008 oraz Złotą Kaczkę za sezon 2007/2008.
Wciąż radosna, uśmiechnięta, poruszająca się na scenie z wielką gracją, lekko, jakby czas się dla niej zatrzymał. Jak sama aktorka mówi – Jeżeli wykonuje się zawód, który się kocha, to jest się szczęśliwym. Dla mnie praca to błogosławieństwo, a nie przekleństwo.
NAGRODY IM. CYPRIANA, KAMILA NORWIDA 2009
TEATR
Franciszek Pieczka – jeden z najbardziej lubianych i popularnych aktorów filmowych i teatralnych w Polsce, kojarzony przede wszystkim z ciepłymi, szlachetnymi postaciami, pełnymi dowcipu, poezji, filozoficznej łagodności często tzw. bożych szaleńców. Grał u wielu znanych reżyserów m.in.: K. Kutza, K. Kieślowskiego, J. Kawalerowicza, A. Wajdy, a od kilku lat gra w filmach Kolskiego. Jego filmografia obejmuje blisko sto filmów polskich i zagranicznych. Podziwiać można go było m.in. w Żywocie Mateusza, Pamiętniku znalezionym w Saragossie, Perle w koronie, Paciorkach jednego różańca, Cudzie w Krakowie, Austerii, Historii kina w Popielawach. Największą popularność przyniosła mu niewątpliwie rola Gustlika w serialu Czterej pancerni i pies. Grał również w ekranizacjach dzieł literatury polskiej – Chłopach, Weselu, Potopie, Ziemi obiecanej czy Quo vadis. Za rolę Józefa w Syzyfowych pracach otrzymał Orła – Polską Nagrodę Filmową. W latach 1964-1969 pracował w Starym Teatrze w Krakowie, gdzie grał w słynnych inscenizacjach Z. Hübnera, J. Jarockiego i legendarnego K. Swinarskiego. Później był w zespole warszawskiego Teatru Dramatycznego, a następnie Teatru Powszechnego, z którym jest związany od ponad 30 lat.
Nagrodzony za rolę Ala Lewisa w spektaklu „Słoneczni Chłopcy” w reż. Macieja Wojtyszki, Teatr Powszechny w Warszawie.
SZTUKI PLASTYCZNE
Wojciech Fangor – rzeźbiarz, plakacista, awangardowy malarz i grafik, autor projektów architektoniczno-urbanistycznych i scenografii. Należy do grona artystów nazywanych „klasykami współczesności”, którzy wywarli istotny wpływ na kształt polskiej sztuki po II wojnie światowej. Początkowo fascynował go kubizm. Był twórcą kanonicznych dzieł malarskich socrealizmu, współtwórcą Polskiej Szkoły Plakatu. Zarówno w malarstwie, jak i plakacie operował syntetyczną, monumentalną, mocną formą. W jego pracach socrealistyczne tematy nabierały często karykaturalnej wymowy. W drugiej połowie lat 50. zwrócił się ku sztuce abstrakcyjnej. W połowie lat 70. artysta powrócił do malarstwa figuratywnego (studia przestrzenne wnętrz, prace typu „obraz w obrazie”), a także, idąc z duchem czasu, namalował serię obrazów opartą na przekazie telewizyjnym, w których wykorzystał efekty wizualne typowe dla tego medium. Jako jedyny, jak dotychczas, polski artysta, miał indywidualną wystawę w nowojorskim Muzeum Solomona Guggenheima. Pokazał tam 37 płócien, prekursorskich dla zachodnich op-artowskich poszukiwań.
Nagrodzony za instalację przestrzenną „Sygnatury” w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
LITERATURA
Ernest Bryll – poeta, prozaik, dramaturg, autor oratoriów, musicali, tekstów piosenek, wykładowca uniwersytecki, pierwszy w historii stosunków dyplomatycznych polsko-irlandzkich Ambasador Polski. Debiutował tomikiem wierszy Wigilie wariatów. Dziś jego dorobek literacki stanowi 40 tomików wierszy, 6 tomów poezji i ponad 20 utworów dramatycznych. Jest autorem wielu tekstów piosenek śpiewanych m.in.: przez Marka Grechutę, Stana Borysa, Halinę Frąckowiak, Marylę Rodowicz, Czesława Niemena czy Skaldów. Współpracował z wybitnymi kompozytorami – Antonim Kopffem, Włodzimierzem Korczem, Januszem Krukiem, Andrzejem Zielińskim, a jego najbardziej znane musicale to: Po górach, po chmurach, śpiewogra Na szkle malowane czy oratorium Kolęda-Nocka.
Nagrodzony za książkę „Trzecia nad ranem. Wiersze z lat 2006-2007”, wyd. Księgarnia św. Jacka.
MUZYKA
Jadwiga Mackiewicz – polonistka, muzyk, pedagog, radiowiec. Przez 25 lat współpracowała z Polskim Radiem jako autorka audycji dla młodzieży oraz kierownik redakcji muzycznej dla dzieci. Przygotowała i poprowadziła około trzech tysięcy audycji. W latach 1972-74 tworzyła w TVP cykl programów dla najmłodszych – Dźwięki i czary. Jest cenioną autorką wielu tekstów piosenek dla dzieci. Od 1960 r. – jako Ciocia Jadzia – prowadzi niedzielne koncerty dla dzieci w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Do udziału w koncertach zaprasza znanych i lubianych muzyków – kształtując tym samym gust przyszłej filharmonicznej publiczności już od najmłodszych lat.
Nagrodzona za rekordowy 49. sezon „Koncertów dla dzieci” w Filharmonii Narodowej – „Niedzielne Spotkania z Ciocią Jadzią”.
Laureaci konkursu otrzymują statuetkę, dyplom oraz nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. złotych, a w przypadku Nagrody „Dzieło życia” 25 tys. złotych.
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 284
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.