Informacje prasowe

Informacja prasowa - Zielone jest piękne – najpiękniejsze parki Mazowsza wybrane

2009.11.06 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Joanna Czechowicz-Bieniek

Od dziś Mazowsze może pochwalić się nie tylko dużymi parkami krajobrazowymi. Wyniki organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego konkursu na „Najpiękniejsze parki Mazowsza” pokazują, że także lokalne parki i skwery są prawdziwymi perełkami mazowieckiego krajobrazu.

Tytuły „Najpiękniejszych parków Mazowsza” otrzymały: Park w Pilawie (w kategorii parki małe), Park im. K. Dittricha w Żyrardowie (w kategorii parki średnie) oraz Park w Młochowie (w kategorii parki duże). Dodatkowo komisja postanowiła wyróżnić: Park w Ostrowi Mazowieckiej, Park w Kozienicach oraz Park Potulickich i Park Mazowsze w Pruszkowie. Każdy z laureatów otrzyma atrakcyjne nagrody w postaci sprzętu ogrodniczego.

Wybór nie był prosty. Komisja konkursowa oceniała parki m.in. na podstawie zdjęć. Poświęciła również czas na osobiste wizyty w terenie. W rezultacie wyłoniono laureatów w trzech kategoriach: małe parki (do 1 ha), średnie parki (od 1 ha do 10 ha) oraz parki duże (od 10 ha).

To bardzo ważne, aby samorządy starały się rewitalizować parki i skwery, znajdujące się na ich terenie. Nie możemy zapominać, że są to przestrzenie publiczne, które nie tylko upiększają miasta czy gminy, ale są również miejscami rekreacji, wypoczynku, a nawet integracji mieszkańców. Mając na uwadze rangę i znaczenie tego typu działań, zarząd województwa postanowił nagrodzić wysiłki tych samorządów, które podjęły to wyzwanie – powiedział podczas spotkania wicemarszałek Ludwik Rakowski.

Konkurs „Najpiękniejsze parki Mazowsza” skierowany był do samorządów lokalnych, czyli miast, gmin i powiatów, które w ostatnim czasie zrewitalizowały na swoim terenie park lub skwer. Podczas oceny zgłoszeń brano pod uwagę skalę przedsięwzięcia, nakład prac i oczywiście efekt końcowy rewitalizacji. Ponadto komisja konkursowa zwracała uwagę na funkcjonalność parku i uwzględnienie przy rewitalizacji potrzeb mieszkańców, np.: zaplanowanie placów zabaw dla dzieci w przypadku parków, z których korzystają matki z dziećmi, muszli koncertowych w gminach, w których brakuje sal widowiskowych czy też ścieżek zdrowia w gminach o charakterze turystycznym.


Do konkursu zgłoszono 11 parków z terenu: Młochowa, Ostrowi Mazowieckiej, Kozienic, Żyrardowa, Sannik, Ciepielowa, Pruszkowa (2 parki), Pilawy, Sochaczewa oraz Mławy. Każdy z nich, dzięki zaangażowaniu lokalnych samorządów został w ostatnim czasie zrewitalizowany. Najmniejsza kwota przeznaczona na ten cel wyniosła ponad 178 tys. zł, a największa ponad 11,5 mln zł.

Na Mazowszu istnieje kilkaset lokalnych parków i skwerów. Wiele z nich czeka na rewitalizację, mimo iż mogą poszczycić się ciekawą historią czy też cennymi pomnikami przyrody. Tylko szybka rewitalizacja tych rzadkich miejsc może uchronić je przed zniszczeniem. Właśnie z myślą o promocji i wsparciu tego typu działań podejmowanych przez lokalne samorządy powstał konkurs „Najpiękniejsze parki Mazowsza”.

Konkurs stwarza samorządom możliwość pochwalenia się swoim dorobkiem i działaniami podejmowanymi w zakresie ochrony przyrody. Jest to również okazja do promocji dobrych wzorców na Mazowszu i docenienia tych samorządów, które rozumieją wartość i znaczenie dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego naszego regionu. Tymczasem odnowiony i zadbany park może stać się nie tylko wizytówką gminy czy tętniącym życiem sercem lokalnej społeczności, ale także miejscem, w którym chętnie zatrzymają się turyści.

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego
  • Wręczanie nagród
  • Wręczanie nagród 2
  • Wręczanie nagród 3
  • Wręczanie nagród 4
  • Wręczanie nagród 5
  • Wręczanie nagród 6
  • Wręczanie nagród 7
  • Wręczanie nagród 8
  • Wręczanie nagród 9
  • Wręczanie nagród 10
  • Wręczanie nagród 11

Pliki do pobrania

Rozmiar: 4132 kB, Liczba pobrań: 219, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 404 kB, Liczba pobrań: 173, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 666 kB, Liczba pobrań: 190, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 3850 kB, Liczba pobrań: 209, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 3993 kB, Liczba pobrań: 202, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 3921 kB, Liczba pobrań: 192, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 4212 kB, Liczba pobrań: 203, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 4192 kB, Liczba pobrań: 184, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 4235 kB, Liczba pobrań: 183, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 4123 kB, Liczba pobrań: 187, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 4072 kB, Liczba pobrań: 210, Plik graficzny (JPG)

Liczba wyświetleń: 533

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.