Informacje prasowe
Komunikat - Nagrody Marszałka przyznane
2009.11.16 00:00
Autor: Administrator, Wprowadzenie: Anna Groszyk-Książak
Nagroda Marszałka przyznawana jest od 1999 r. za najwybitniejsze osiągnięcia w dziedzinie kultury, nauki, organizacji życia społecznego i gospodarki. Celem nagrody jest uhonorowanie osób, które promują województwo mazowieckie, przyczyniają się do rozwoju regionu, jak również umacniają jego tożsamość kulturową. Wśród laureatów są zarówno osoby wybitne, znane i powszechnie doceniane - m.in.: Józef Hen, Jerzy Janicki, ks. Jan Twardowski czy Sława Przybylska-Krzyżanowska, jak i ludzie niezwykli, znani tylko w swoich środowiskach lokalnych. Właśnie takie osoby zostały docenione w tej edycji.
W tym roku do Nagrody zgłoszono 84 kandydatów. Spośród nich Kapituła wyłoniła 10 laureatów. Każdy z nich otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł, pamiątkową statuetkę oraz dyplom.
Tegorocznymi laureatami Nagród Marszałka Województwa Mazowieckiego zostali:
Przemysław Bednarczyk z Radomia – członek Radomskiego Towarzystwa Naukowego, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w III Liceum Ogólnokształcącym im. Dionizego Czachowskiego w Radomiu. Prowadzi on działalność na rzecz upowszechniania historii Mazowsza i kultywowania tradycji narodowych. Organizator plenerowych lekcji historii, widowisk, spektakli, realizacji filmowych i publikacji. W 2007 roku został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.
Wiesława Bogdańska z Kadzidła – twórczyni i miłośniczka sztuki ludowej, ambasadorka kultury kurpiowskiej. Od 12. roku życia wykonuje wycinanki, kwiaty, kierce, bukiety, ozdoby choinkowe, pisanki oraz palmy. Laureatka wielu konkursów i nagród m.in.: nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Prezesa Związku Kurpiów „Kurpika”, Fundacji Cepelia „Zasłużony dla Cepelii” oraz Nagrody im Oskara Kolberga. Jej wycinanki zdobią kolekcję muzeów m.in. w Warszawie, Białymstoku, Łomży, Krakowie, Ostrołęce, Toruniu, a także Muzeum Kultur Europejskich w Berlinie.
Krzysztof Braun z Warszawy – etnograf, pracownik Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmował się organizacją badań naukowych i popularyzacją wiedzy na obszarze historycznego Mazowsza. Jego dorobek naukowy liczy ponad 60 książek i artykułów, z czego ponad 20 dotyczy Mazowsza, a także kilkadziesiąt prac redakcyjnych, wiele zorganizowanych sesji naukowych oraz studenckich badań terenowych. Od 1967 r. członek Mazowieckiego Towarzystwa Kultury, Założyciel Mazowieckiego Towarzystwa Naukowego i członek redakcji Rocznika Mazowieckiego. Odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2006 r.) i Złotym Krzyżem Zasługi (2008 r.).
Tadeusz Kaczyński z Płocka – prezes Stowarzyszenia Płocki Uniwersytet Ludowy im. Wincentego Witosa w Płocku. Stowarzyszenie prowadzi kursy języków obcych i informatyki dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Z inicjatywy Tadeusza Kaczyńskiego w 2000 r. uruchomiono Szkołę Lektorów Języka Angielskiego – roczną, niepubliczną szkołę przygotowującą nauczycieli do pracy lektora j. angielskiego. Laureat miał swój udział także w powstaniu Polskiego Stowarzyszenia Międzynarodowych Letnich Wiosek Dla Dzieci CISV Polska, które organizuje warsztaty, seminaria oraz treningi dla dzieci i młodzieży wyjeżdżających na programy międzynarodowe.
Artur Krajewski z Żyrardowa – malarz, adiunkt w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, kierownik „Galerii Perspektyw” promującej młode talenty. W swoim dorobku artystycznym ma ok. 100 wystaw indywidualnych, wydał kilka książek i albumów, dwa tomiki wierszy, dwa zbiory opowiadań oraz cztery płyty z muzyką autorską. Twórca i animator Festiwalu „Integralia” – wydarzenia integrującego dziedziny twórcze środowisk akademickich oraz Ogrodu Sztuk – Salonu Szkolnictwa Wyższego. Zajmuje się wieloma dziedzinami sztuki, a także szeroko rozumianą animacją kultury. Organizowane przez niego przedsięwzięcia stały się niecodziennymi wydarzeniami artystycznymi, a publikacje związane z jego twórczością są wizytówkami Ziemi Żyrardowskiej. Pomysłodawca i autor Festiwalu Gwiazd w Żyrardowie.
Bogdan Józef Loebl z Józefowa – poeta, prozaik, publicysta, autor słuchowisk radiowych, tekstów bluesowych i piosenek. We wszystkich jego utworach, szczególnie w poezji, odnaleźć można zachwyt nad pięknem Mazowsza. Napisał i wydał 28 książek, m.in. powieść Złota Trąbka nagrodzoną w 2003 r. warszawską Premierą Literacką. Natomiast jego tomik poezji Kwiat odwrócony. Kwiaty rzeźne w 2006 r. otrzymał nagrodę literacką im. Wł. Reymonta. Z jego inicjatywy powstał w Otwocku Komitet Budowy Ławeczki znanej wokalistki Miry Kubasińskiej, która przez wiele lat była mieszkanką Otwocka.
Iwona Orzełowska z Siedlec – kierownik artystyczny i choreograf Formacji Tanecznej „Caro Dance”, wykładowca Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Tworzy mistrzowskie choreografie dla solistów, duetów i par. Tworzyła układy dla wielu gwiazd polskiej estrady m.in.: Elektrycznych Gitar, Tede, Blue Cafe, Norbiego, a także programów telewizyjnych takich jak „Randka w ciemno”. Na przestrzeni ostatnich lat jej choreografie zdobyły 93 tytuły Mistrzów lub Wicemistrzów Świata i Europy. Tylko w 2009 r. 8-krotnie zostały nagrodzone tytułami Mistrzów Świata podczas Mistrzostw Świata Dance Jazz i Modern Dance w Kanadzie.
dr Jacek Szczepański z Legionowa – dyrektor Muzeum Historycznego w Legionowie, członek Towarzystwa Przyjaciół Legionowa. Od wielu lat bada dzieje Legionowa i powiatu legionowskiego. Jest autorem i współautorem 11 książek oraz kilkuset artykułów i opracowań dotyczących dziejów ziemi legionowskiej oraz historii wojskowości. Był inicjatorem powstania Muzeum Historycznego w Legionowie oraz wydania „Rocznika Legionowskiego” – pierwszego w powiecie legionowskim naukowego periodyku historycznego. Jako pierwszy zbadał i opisał genezę koszar carskich w Legionowie. Został wyróżniony przez Kapitułę Konkursu im. Zygmunta Glogera (2006 r.), a także za zasługi na rzecz Legionowa – Złotym Krzyżem Zasługi (2008 r.).
Witold Idzi Zapała z Otrębus – tancerz, choreograf, pedagog. Kierownik artystyczny i choreograf Państwowego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca im. Tadeusza Sygietyńskiego. Od pół wieku kształtuje artystyczne oblicze zespołu – opracował bogaty repertuar tańców i obrzędów ludowych, pochodzących z ok. 40 regionów Polski. Każda kreacja sceniczna poprzedzona jest żmudnymi poszukiwaniami i badaniami etnograficznymi – kostiumologicznymi, wokalnymi i choreograficznymi. Warsztat pracy Witolda Zapały przedstawia film Adama Gzyry zatytułowany Mazowsze: od autentyku do stylizacji.
Zespół Taneczny „Abstrakt” z Sochaczewa – liczy ok. 150 młodych tancerzy w wieku od 7 do 20 lat. Założycielką zespołu jest Celina Osiecka, która wraz z córka Moniką prowadzi zajęcia w 6 grupach tanecznych. Zespół był wielokrotnie nagradzany na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach tanecznych, m.in. „Srebrnym Aplauzem” na Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie, a także I miejscem na Międzynarodowym Festiwalu Tańca Tropicana Cup w Mikołajkach w 2008 r.
Kandydatów mogły zgłaszać Komisje Sejmiku Województwa Mazowieckiego, rady powiatów z terenu województwa mazowieckiego, rady miast, stowarzyszenia, fundacje społeczno-kulturalne i naukowe oraz lokalne organizacje społeczno-kulturalne i naukowe działające na terenie województwa mazowieckiego.
Podczas uroczystości wręczone zostaną także Medale Pamiątkowe „Pro Masovia” oraz „Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Mazowsza”.
Medale Pamiątkowe „Pro Masovia” odbiorą: dr Ryszard Walczak – prokurator Prokuratury Krajowej w Warszawie oraz wykładowca Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, Stanisław Kowalski – fundator i prezes zarządu Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, a także w imieniu Fundacji na Rzecz Umacniania Więzi Rodzinnych i Społecznych „SYNAPSIS” prezes fundacji Michał Broniszewski i wiceprezes Bożena Ulatowska, w imieniu Integracyjnego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowiacy” założyciel zespołu – dr Leszek Ploch.
Odznakę Honorową „Zasłużony dla Mazowsza” otrzyma prof. dr. hab. Adam Koseski – współzałożyciel i rektor Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku.
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 1848
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.