Informacje prasowe
Informacja prasowa - Ponad 11 mln zł na ostrołęckie projekty
2010.01.14 00:00
Autor: Administrator, Wprowadzenie: Hanna Maliszewska
Beneficjent Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce
Ponarwie. Konserwacja i rewitalizacja fortu ziemnego i pomnika-mauzoleum poległych w bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku
Całkowity koszt realizacji projektu: 8 139 000,00 zł
Wartość dofinansowania: 5 623 934,45 zł
Dzięki ochronie fortu, jego rewitalizacji oraz dokończeniu budowy i wyposażeniu mauzoleum powstanie w oparciu o istniejące dziedzictwo kulturowe regionu i miasta nowy produkt turystyczny. W nowym mauzoleum utworzona zostanie ekspozycja idealnie oddająca charakter dziejów tego miejsca – bitwy pod Ostrołęką i jej kontekstu, czyli powstania listopadowego i wojny polsko-rosyjskiej 1831 roku.
Realizacja inwestycji uchroni fort ziemny i pomnik-mauzoleum przed dalszą dewastacją. Planowane prace konserwatorskie pozwolą udostępnić te unikalne w skali kraju obiekty zwiedzającym. Zrewitalizowany pomnik-mauzoleum zostanie zaadoptowany na potrzeby Muzeum Powstania Listopadowego. Nowoczesna aranżacja, zakładająca wykorzystanie rozwiązań multimedialnych, pozwoli na przygotowanie atrakcyjnej oferty dla młodego pokolenia zwiedzających. Odsłonięcie bryły pomnika-mauzoleum oraz odpowiednie oświetlenie podkreśli również jego monumentalny charakter.
Mauzoleum było budowane już od 1930 r. wg projektu Romualda Zerycha i Borysa Zinserlinga (projekt był wystawiany w 1932 r. w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych podczas zbiorowej wystawy grupy Fresk). Na setną rocznicę bitwy zdołano wykonać jedynie fundamenty mauzoleum i ustawić stalowe belki konstrukcji nośnej. Ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo fosy, prace te były poważnie utrudnione. Do drugiej wojny wybudowano tylko żelbetonową bryłę. Nie ukończono schodów z tarasami, nie postawiono rzeźb i nie wykończono wnętrza. W czasie drugiej wojny rozebrano częściowo zbudowane schody. Budowla ucierpiała także na skutek ostrzałów artyleryjskich. W okresie powojennym prace budowlane przy obiekcie mauzoleum wykonywane były, w związku z doraźnymi celami, w sposób chaotyczny, niezgodny z intencją pierwotnego projektu. Pod względem artystycznym mauzoleum jest jednym z nielicznych w naszym kraju przykładów konstruktywizmu i jedynym mauzoleum z okresu powstania listopadowego. Ma nie tylko walory artystyczne, ale i wartość naukową – m.in. stwarza możliwość studiowania w naturze realizacji zasad konstruktywizmu głoszonych w manifestach artystycznych.
Beneficjent Gmina Kadzidło
Nowoczesna baza kulturalna szansą na rozwój turystyki na Kurpiowszczyźnie
Całkowity koszt realizacji projektu: 2 369 240,00 zł
Wartość dofinansowania: 1 799 911,62 zł
Projekt dotyczy rozbudowy i modernizacji trzech obiektów pełniących funkcje kulturalne – świetlicy wiejskiej w Golance, domu kultury w Chudku oraz strażnicy OSP w Kuczyńskich, która zostanie zadaptowana pod działalność kulturalną.
Inwestycja zakłada również wyposażenie tych miejsc w sprzęt komputerowy, multimedialny i sportowy. Świetlice i domy kultury zostaną objęte jednolitym, skorelowanym programem upowszechnienia kultury i prezentowania kurpiowskiego dorobku. Pozwoli to wprowadzić nową ofertę kulturalną, skierowaną do turystów, a także miejscowej ludności. Termin realizacji zadania przewidziano do końca listopada 2010 r.
Beneficjent Gmina Myszyniec
Przebudowa drogi gminnej Zdunek – Wydmusy w km 0+000 – 5+039,60
Całkowity koszt realizacji projektu: 4 676 402,31 zł
Wartość dofinansowania: 3 974 941,95 zł
Stan istniejącej drogi pozostawia wiele do życzenia. Zniszczona nawierzchnia, koleiny i wyrwy znacząco wpływają nie tylko na komfort jazdy, ale także na obniżenie bezpieczeństwa. Przebudowa drogi jest jedyną szansa na zmianę tej sytuacji. Realizacja projektu pozwoli także na częściowe odciążenie ruchu na drodze krajowej nr 53, zwłaszcza kierowców niepodróżujących bezpośrednio do miasta. Inwestycja usprawni zatem układ komunikacyjny gminy Myszyniec, a tym samym wpłynie na poprawę łączności w całym powiecie ostrołęckim.
W ramach przebudowy wykonana zostanie konstrukcja jezdni drogi o szer. od 4,50 m do 5,50 m, wraz z jej poszerzeniem na łukach poziomych w terenie zabudowanym wsi Wydmusy. Wykonane będą także pobocza gruntowe o szer. 1,00 m oraz rowy odwadniające. We wsi Wydmusy powstanie chodnik o szerokości 2,00 m, wjazdy bramowe, zjazdy gospodarcze do posesji i pól uprawnych. Wykonane zostaną też urządzenia zabezpieczające ruch pieszy w postaci wygrodzeń sztywnych, przejście dla pieszych i oznakowanie pionowe. Wykarczowane zostaną także krzaki i krzewy utrudniające widoczność.
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
Zespół Prasowy
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 314
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.