Informacje prasowe
Informacja prasowa - Ponad 14,6 mln zł z Unii dla regionu płockiego
2010.02.12 00:00
Autor: Administrator, Wprowadzenie: Joanna Czechowicz-Bieniek
– Podpisanie dzisiejszej umowy cieszy szczególnie. Niewiele jest tego typu projektów w naszym regionie. Powstanie Regionalnego Zakładu Gospodarki Odpadami stworzy możliwość realizacji programów oczyszczania północno-zachodniego Mazowsza z azbestu i wyrobów zawierających azbest – podkreślił marszałek Adam Struzik. Dodał, że równie cenne z punktu widzenia lokalnych społeczności są pozostałe dwie umowy dotyczące modernizacji dróg gminnych, które w sposób bezpośredni poprawiają komfort życia mieszkańców. Marszałek Struzik zaapelował do beneficjentów o pilne i skrupulatne rozliczanie projektów i składanie do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych wniosków o płatność, występowanie o zaliczki i szybkie wydatkowanie środków RPO WM.
– Realizacja RPO w naszym województwie wkracza w decydującą fazę, czego namacalnym dowodem jest dzisiejsze wydarzenie. Zadowalający jest fakt, że tak wiele projektów z naszego regionu zostało dobrze przygotowanych, a w efekcie zatwierdzonych do dofinansowania. Niestety nie wszystkie inwestycje mają szansę otrzymać unijne wsparcie – powiedział wicemarszałek Stefan Kotlewski. Dodał, że różnice w kursie euro sprawiły, że dziś dysponujemy niższą pulą środków. – Mamy nadzieję, że Ministerstwo Rozwoju Regionalnego uruchomi środki z Krajowej Rezerwy Wykonania i pomoże regionom w wyrównaniu tych różnic kursowych – podkreślił.
Tytuł projektu: Stworzenie kompleksowego systemu gospodarki odpadami w regionie północno--zachodniego Mazowsza poprzez utworzenie Regionalnego Zakładu Gospodarki Odpadami i wdrożenie systemu selekcji odpadów, w tym segregacji u źródła
Całkowity koszt projektu: 16 355 329,19 zł
Kwota dofinansowania: 11 119 275,21 zł
Beneficjent: Gmina Miasto Sierpc
Przedmiotem projektu jest utworzenie Regionalnego Zakładu Gospodarki Odpadami obejmującego swym zasięgiem region północno-zachodniego Mazowsza. Inwestycja powstanie na bazie istniejącego składowiska odpadów komunalnych w Rachocinie. Celem projektu jest zmiana sposobu unieszkodliwiania odpadów oraz rozbudowa systemu selektywnej zbiórki odpadów.
W ramach projektu zbudowane zostaną: kwatera przeznaczona do unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych, linia sortowania odpadów oraz dwie kwatery do składowania odpadów inertnych. Będą tam trafiały odpady po zamknięciu i zrekultywowaniu eksploatowanych obecnie kwater. Przebudowana zostanie także infrastruktura towarzysząca. Projekt obejmuje również zakup niezbędnego wyposażenia, wdrożenie systemu sortowania odpadów „u źródła” oraz organizację szkoleń proekologicznych przedstawiających zalety właściwej gospodarki odpadami.
Dzięki realizacji projektu zmniejszy się ilość odpadów komunalnych podlegających składowaniu. Zwiększy się natomiast możliwość realizacji programów oczyszczenia północno-zachodniej części obszaru województwa mazowieckiego z azbestu i wyrobów zawierających azbest.
Zakończenie projektu planowane jest na czerwiec 2011 roku.
Tytuł projektu: Przebudowa istniejącej drogi gminnej nr 290 115 W i 290 116 W Zągoty – Niszczyce – Bolechowice o długości 3,523 km
Całkowity koszt projektu: 1 970 290,34 zł
Kwota dofinansowania: 985 145,17 zł
Beneficjent: Gmina Bielsk
W ramach projektu przebudowane zostanie 3,523 km istniejących dróg gminnych nr 290 115 W i 290 116 W Zągoty – Niszczyce – Bolechowice. Prace polegać będą na wykonaniu konstrukcji nawierzchni, wzmocnieniu poboczy żwirem wraz z zagęszczeniem, odnowieniu rowów, wykonaniu brakujących odcinków oraz zjazdów wraz z przepustami.
Projektowana droga połączy drogę krajową nr 60 (Płock – Ciechanów) z drogą powiatową nr 5201W (Płock – Zągoty – Sierpc).
Tytuł projektu: Budowa drogi gminnej Mościska – Dzierzążnia
Całkowity koszt projektu: 2 993 413,54 zł
Kwota dofinansowania: 2 544 401,48 zł
Beneficjent: Gmina Nowy Duninów
Celem projektu jest stworzenie połączenia drogi gminnej z drogą krajową nr 62. Inwestycja polegać będzie na wybudowaniu 3 697,3 mb drogi gminnej. W ramach projektu przewiduje się wykonanie robót ziemnych, odwodnienia poprzez ułożenie ścieku z elementów betonowych, a także ustawienie krawężników, wyprofilowanie poboczy i wzmocnienie istniejących zjazdów.
Realizacja inwestycji przyczyni się do rozwoju turystyki i agroturystyki na terenie gminy.
Zakończenie inwestycji planowane jest na wrzesień 2010 r.
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
Lidia Krawczyk
Zespół Prasowy
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 382
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.