Informacje prasowe

Informacja prasowa - Mazowieccy naukowcy i przedsiębiorcy nagrodzeni za innowacyjność

2010.03.04 00:00 , aktualizacja: 2010.03.17 13:27

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Hanna Maliszewska

Każda gospodarka potrzebuje dodatkowych stymulacji – tym bardziej w dobie recesji. Nic tak dobrze nie działa na wzrost ekonomiczny, jak współpraca biznesu z nauką – zwłaszcza, gdy jej owocem są innowacyjne projekty. Już po raz drugi nagrodzono ludzi i firmy, które nowatorskim podejściem starają się zmienić oblicze mazowieckiej gospodarki.

Samorząd województwa postanowił nagrodzić tych, którzy otwartością umysłu starają się zmieniać oblicze nauki i biznesu. Dziś uroczyście wręczono nagrody laureatom konkursu Innowator Mazowsza. Uhonorowane zostały prace naukowe prezentujące dokonania na światowym poziomie. Konkurs wyłonił też trzech laureatów i dwóch wyróżnionych wśród przedsiębiorców za ich innowacyjne rozwiązania. Zewnętrzni eksperci oceniający wnioski konkursowe wielokrotnie podkreślali, że poziom prac w obu kategoriach był wysoki. Zwrócono uwagę szczególnie na możliwości praktycznego ich wykorzystania, a przede wszystkim na skalę oddziaływania na gospodarkę nie tylko Mazowsza i kraju, ale też na rynkach międzynarodowych.

Wysoko rozwinięte regiony w Europie i na całym świecie dostrzegają ogromny potencjał w odpowiednim zarządzaniu innowacjami. Również jesteśmy świadomi znaczenia innowacyjności w rozwoju gospodarki, a dzięki temu w ogólnym rozwoju województwa. Dlatego po raz kolejny chcemy konkursem promować nowatorskie pomysły, rozwiązania, nagradzać ludzi, którzy nie boją się przełamywać stagnacji – mówił w swoim wystąpieniu marszałek Adam Struzik.

„Innowator Mazowsza” jako konkurs promujący innowacyjność w sektorze biznesu oraz w środowisku naukowym zorganizowany został w dwóch kategoriach – Młoda Innowacyjna Firma oraz Innowacyjny Młody Naukowiec. Zgłoszenia można było nadsyłać od 1 października do końca listopada 2009 r. W tym czasie wpłynęło 40 wniosków – 28 wniosków w kategorii dotyczącej firm i 12 z zakresu nauki.

Laureatami w Młoda Innowacyjna Firma zostali: firma AB Industry S.A. (I miejsce – 25 000 zł) za nową usługę – monitorowanie i optymalizacja zużycia mediów; firma Unikkon Integral Sp. z o.o. (II miejsce – 15 000 zł) za nowy produkt – system do rozpoznawania i zamiany mowy na tekst; firma Genesis-Poland S.C. (III miejsce – 10 000 zł) za nowy produkt, usługę – system łączności alarmowej, radiowej z lokalizacją pojazdu. Dodatkowo wyróżnienia otrzymali firma Ecotech Polska Sp. z o.o. za nową technologię – unieszkodliwianie niebezpiecznych odpadów; firma Innovative Solutions Sławomir Pietrzyk za nową usługę i technologię – bezprzewodowe systemy dostępowe.

Główne miejsca w kategorii Innowacyjny Młody Naukowiec zajęli: Michał Kalita (I miejsce – 10 000 zł) za pracę Solid polymeric electrolytes of increased cation transference number (Elektrolity polimerowe o zwiększonej liczbie przenoszenia jonów); Radosław Przysowa (II miejsce – 7 000 zł) za pracę Ocena stanu technicznego zespołu wirnikowego turbinowego silnika lotniczego z wykorzystaniem cyfrowych metod przetwarzania sygnału pomiarowego pochodzącego od łopatek; Ewa Monika Dumiszewska (III miejsce – 5 000 zł) za pracę Warstwa nukleacyjna GaN a efekt tlenowy w warstwie buforowej GaN osadzonej metodą MOCVD. Poza tym wyróżnione zostały następujące osoby: Anna Maria Bzducha-Wróbel – za pracę Wpływ wybranych szczepów probiotycznych z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium na zawartość kwasu linolowego o wiązaniach koniugowanych w tłuszczu modelowych serów dojrzewających; Magdalena Winiarska – za pracę Badanie wpływu inhibitorów syntezy cholesterolu na wykrywanie cząsteczki CD20 oraz na przeciwnowotworowe działanie rytuksymabu; Jacek Salach – za pracę Magnetosprężysty sensor momentu skręcającego z amorficznym rdzeniem pierścieniowym.

Ocena wniosków konkursowych

Za prawidłowy oraz rzetelny przebieg procesu oceny odpowiedzialne były Grupy Robocze, powołane do oceny wniosków konkursowych składanych w obu kategoriach. W kategorii Młoda Innowacyjna Firma byli to w szczególności przedstawiciele Konfederacji Pracodawców Polskich, Związku Banków Polskich, Akademii Leona Koźmińskiego. W kategorii Innowacyjny Młody Naukowiec to w szczególności przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Radomskiej, Politechniki Łódzkiej, Wyższej Szkoły im. P. Włodkowica w Płocku, Akademii Medycznej w Łodzi, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz kilku Instytutów i Wydziałów Polskiej Akademii Nauk w tym m.in. Instytutu Genetyki Człowieka, Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej.

Warunki przystąpienia

Młoda Innowacyjna Firma to kategoria, która skierowana była do przedstawicieli MSP (Małych i Średnich Przedsiębiorstw) działających na terenie województwa mazowieckiego nie dłużej niż 7 lat. Zaprezentowany projekt musiał być dokonaniem z ostatnich 3 lat. Mógł być innowacyjnym produktem, usługą lub technologią, wdrożonymi w codziennej praktyce biznesowej. Poza tym liczyła się współpraca z instytucjami B+R, ośrodkami naukowymi, prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej, stosowanie innowacyjnych metod i narzędzi w marketingu, w zarządzaniu firmą, uzyskanie znaku towarowego, posiadanie certyfikatów i patentów.

Kategoria Innowacyjny Młody Naukowiec skierowana była do młodych naukowców (poniżej 35. roku życia), którzy w ostatnich 3 latach uzyskali stopień doktora, a ich praca naukowa związana była z innowacyjnością. Dodatkowym warunkiem było wykazanie się udziałem we wdrożeniu nowych rozwiązań technologicznych, udziałem w projektach badawczych, liczbą publikacji w pismach recenzowanych itd.

Konkurs jest również ważnym elementem wdrażania Regionalnej Strategii Innowacji dla Mazowsza na lata 2007-2015. Najważniejszą przesłanką konkursu jest kształtowanie postaw proinnowacyjnych w regionie Mazowsza, a przez to przyspieszenie rozwoju przedsiębiorstw na Mazowszu. Konkurs „Innowator Mazowsza” został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. (22) 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: m.milewska@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 3196 kB, Liczba pobrań: 580, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 2767 kB, Liczba pobrań: 846, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 2463 kB, Liczba pobrań: 967, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 2491 kB, Liczba pobrań: 406, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 2367 kB, Liczba pobrań: 629, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 2446 kB, Liczba pobrań: 433, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 2055 kB, Liczba pobrań: 439, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 102 kB, Liczba pobrań: 347, Dokument programu Microsoft Word
Rozmiar: 3802 kB, Liczba pobrań: 409, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 3183 kB, Liczba pobrań: 639, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 3453 kB, Liczba pobrań: 554, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 3766 kB, Liczba pobrań: 488, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 3278 kB, Liczba pobrań: 447, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 3046 kB, Liczba pobrań: 320, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 3351 kB, Liczba pobrań: 519, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 3273 kB, Liczba pobrań: 532, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 3222 kB, Liczba pobrań: 546, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 2136 kB, Liczba pobrań: 386, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 3378 kB, Liczba pobrań: 443, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 1618 kB, Liczba pobrań: 322, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 2336 kB, Liczba pobrań: 324, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 3056 kB, Liczba pobrań: 424, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 2932 kB, Liczba pobrań: 321, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 3536 kB, Liczba pobrań: 475, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 2812 kB, Liczba pobrań: 402, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 2347 kB, Liczba pobrań: 304, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 3479 kB, Liczba pobrań: 590, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 2377 kB, Liczba pobrań: 324, Plik graficzny (JPG)

Liczba wyświetleń: 1711

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.