Informacje prasowe
Informacja prasowa - „Innowatory Mazowsza” rozdane
2009.02.19 00:00
Autor: Administrator, Wprowadzenie: Hanna Maliszewska
Celem konkursu „Innowator Mazowsza” jest przede wszystkim kształtowanie postaw proinnowacyjnych w regionie oraz inspirowanie środowiska biznesu i młodych naukowców z województwa mazowieckiego do działań przynoszących sukcesy w ich dziedzinie. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach – Młoda Innowacyjna Firma i Innowacyjny Młody Naukowiec.
W ramach kategorii Młoda Innowacyjna Firma wpłynęło 15 wniosków konkursowych – w tym 9 z Warszawy i okolic, 2 z regionu siedleckiego, 2 z regionu radomskiego, 1 z regionu ciechanowskiego i 1 z regionu ostrołęckiego. Ich zakres tematyczny był niezwykle zróżnicowany – począwszy od nowatorskich usług świadczonych drogą internetową, poprzez nowoczesne urządzenia elektroniczne, technologie mobilne, usługi z zakresu mediacji, a skończywszy na budownictwie. Kapituła Konkursu „Innowator Mazowsza” podjęła decyzję o przyznaniu wyłącznie I i II nagrody w kategorii Młoda Innowacyjna Firma.
Nagrodzeni w tej kategorii zostali:
I miejsce (25 000 zł) – firma Creotech Sp. z o.o. z Warszawy (www.creotech.pl) za nowe produkty i technologie, w szczególności elektroniczne podzespoły kamer cyfrowych, używane w badaniach astronomicznych oraz linie urządzeń spełniających zadania komputerowych systemów wbudowanych (KSW).
II miejsce (15 000 zł) – firma NEW.CON10T z Ciechanowa za internetową platformę SecondStreet.pl. Jej twórcy przenieśli do Internetu największe ulice usługowo-handlowe kilku polskich miast, pozwalając internautom m.in. na przeglądanie oferty znajdujących się tam sklepów oraz dokonywanie w nich zakupów.
Kategoria Innowacyjny Młody Naukowiec skierowana była do środowiska naukowego, w szczególności do twórczo myślących autorów najlepszych osiągnięć naukowych, zawierających innowacyjne rozwiązania nadające się do zastosowania w praktyce. W ramach kategorii Innowacyjny Młody Naukowiec wpłynęło 18 wniosków konkursowych – w tym 17 reprezentujących warszawskie jednostki naukowe i 1 siedlecką uczelnię. Złożone prace obejmowały wiele dziedzin nauki m.in. biologię, chemię, medycynę, mechanikę, telekomunikację, rolnictwo, inżynierię lądową czy bezpieczeństwo narodowe.
Członkowie oceniający podkreślali bardzo wysoki poziom ocenianych aplikacji konkursowych. Ostatecznie Kapituła Konkursu „Innowator Mazowsza” postanowiła przyznać nagrodę I, II, dwie równorzędne nagrody III oraz dodatkowo wyróżnić dwie prace konkursowe.
Osoby nagrodzone w tej kategorii to:
I miejsce (13 000 zł) – Aleksandra Anna Zasada (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny) za pracę z dziedziny biologii i medycyny, dotyczącą oceny przydatności wybranych chromosomalnych markerów do identyfikacji Bacillus anthracis. Eksperci oceniający pracę zwracali uwagę zarówno na jej walory naukowe, jak i biznesowe – szczególnie w obecnej sytuacji prawdopodobieństw występowania częstych epidemii odzwierzęcych, ale również zagrożeń bioterrorystycznych.
II miejsce (9 000 zł) – Zbigniew Piotrowski (Wojskowa Akademia Techniczna) za pracę z dziedziny nauk technicznych i telekomunikacji, dotyczącą efektywnej metody kodowania i dekodowania znaku wodnego zawartego w paśmie sygnału audiofonicznego.
III miejsce (5 000 zł) – Michał Bieniek (Instytut Chemii Organicznej – Polska Akademia Nauk) za pracę z dziedziny chemii, dotyczącą podstawionych katalizatorów Hoveydy-Grubbsa – kontroli aktywności i zastosowania w metatezie olefin.
III miejsce (5 000 zł) – Łukasz Topczewski (Universidade do Minho – nostryfikacja na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej) za pracę z dziedziny inżynierii lądowej, dotyczącą udoskonalenia nieniszczącej metody radarowej i jej zastosowania do kontroli mostów betonowych. Doceniono znaczenie tomografii radarowej dla szybkich badań diagnostycznych konstrukcji betonowych i żelbetowych oraz fakt opracowania nowatorskiej metody wykorzystującej radar do badania struktur betonowych, umożliwiającej dwu-, a nawet trójwymiarowe odwzorowanie wewnętrznej struktury betonu zbrojonego.
Wyróżnieni:
Jan Kindracki (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa – Politechnika Warszawska) za pracę z dziedziny mechaniki i techniki, dotyczącą badań eksperymentalnych i symulacji numerycznych procesu inicjacji wirującej detonacji gazowej.
Marcin Balcerzak (Instytut Biologii Doświadczalnej – Polska Akademia Nauk) za pracę z dziedziny chemii, dotyczącą roli aneksyny A6 w pęcherzykach macierzy w trakcie procesu mineralizacji.
Dokładniejszy opis dokonań laureatów i wyróżnionych w załączniku.
------------------------------------------------------------------------------------------
W konkursie „Innowator Mazowsza” trwającym od 28 maja do 31 października 2008 r. mogli wziąć udział młodzi przedsiębiorcy, posiadający firmę nie dłużej niż 5 lat i stosujący nowoczesne rozwiązania w codziennej praktyce biznesowej, oraz naukowcy – doktoranci zajmujący się zagadnieniem innowacyjności. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w styczniu br. Jego celem było wyłonienie i promocja najbardziej innowacyjnych przedsiębiorców oraz naukowców działających na Mazowszu. Ocen zgłoszonych projektów dokonali niezależni eksperci – przedstawiciele nauki oraz biznesu.
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 691
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.