Informacje prasowe
Informacja prasowa - 600-lecie Bitwy pod Grunwaldem na Mazowszu
2009.03.26 00:00
Autor: Administrator, Wprowadzenie: Anna Groszyk-Książak
Wydarzenia z początku pierwszej połowy XV w. wpisały się w historię województwa mazowieckiego. To właśnie przez ziemie Mazowsza z różnych stron maszerowały wojska uczestniczące w zwycięskiej Bitwie pod Grunwaldem. Najważniejszym wydarzeniem logistycznym na Mazowszu było wybudowanie w Czerwińsku nad Wisłą mostu łyżwowego (opartego na łodziach) z bali drewnianych, które specjalnie w tym celu spławiono Wisłą z Puszczy Kozienickiej. Po moście tym przeszły kolumny i tabory wojska królewskiego, które po połączeniu z wojskami Wielkiego Księcia Witolda ruszyły na ziemie Zakonu Krzyżackiego.
Główne obchody na Mazowszu odbędą się na przełomie czerwca i lipca w Czerwińsku nad Wisłą. Będą się one ściśle łączyć z ogólnopolskimi uroczystościami na polach Grunwaldu. W programie obchodów znajdzie się m.in. „Mazowiecki Spływ Grunwaldzki”, którego trasa będzie nawiązywała do historycznego spływu Wisłą bali na budowę mostu łyżwowego. Początek spływu planowany jest w Mniszewie, przez Czersk, Warszawę, Zakroczym, aż do Czerwińska na Wisłą. Stąd wyruszy „Marsz Grunwaldzki – 2010”, który przez Raciąż, Drobin, Zawidz i Lubowidz przejdzie w stronę pól Grunwaldu. Ponad to Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich Związku Harcerstwa Polskiego zamierza zorganizować rajd z dwiema trasami pieszymi i jedną rowerową.
Z obchodami 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem wiąże się także wznowienie wydania broszury ks. Władysława Mąkowskiego pt. „Przez Mazowsze na Grunwald” z 1934 r., która opisuje tereny i historię północnego Mazowsza.
Rzecznik Prasowy
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 297
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.