Informacje prasowe

INFOMACJA PRASOWA - Partnerstwo Publiczno-Prywatne szansą dla placówek służby zdrowia

2010.01.28 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Hanna Maliszewska

W dobie kryzysu gospodarczego coraz więcej samorządów musi szukać nowych sposobów pozyskiwania finansów na wykonywane zadania – w tym m.in. transport publiczny czy ochronę zdrowia. Jednym z rozwiązań jest partnerstwo publiczno-prywatne (PPP). Po tę metodę sięgnęły już niektóre samorządy w Polsce. Dzisiejsza konferencja była świetną okazją do poznania doświadczeń szpitali z Wielkopolski i Śląska oraz do wymiany poglądów na temat samej formuły PPP.

Rok temu weszła w życie nowa ustawa o PPP oraz ustawa o koncesji na roboty lub usługi. Oba akty prawne sprawiły, że teoria w zakresie współpracy sektora publicznego i prywatnego stała się łatwiejsza do zrealizowania. Dotychczasowa ustawa z 2005 r. nie zaktywizowała pod tym kątem rozwoju dziedzin zarządzanych m.in. przez samorządy, ponieważ zbyt szczegółowo określała zakres i treść umowy między partnerami. W pewnym sensie takie przepisy nie były atrakcyjne dla inwestorów. Od roku sytuacja w tym zakresie się zmieniła, ale wciąż PPP jest rzadko stosowaną praktyką. Z badań Instytutu Badania Opinii GfK Polonia wynika m.in. że w Polsce aż 44 proc. badanych (różnego typu samorządy terytorialne) w ogóle nie wie, o co chodzi w partnerstwie publiczno-prywatnym.

Jest wiele zadań realizowanych przez samorządy, które wymagają zastrzyku finansowego. Część z nich to zadania kluczowe. Właśnie w ich wykonywaniu warto skorzystać ze wsparcia sektora prywatnego. Po stronie samorządów będzie określenie zakresu przedsięwzięcia, wyboru podmiotu realizującego zadanie oraz nadzorowanie całości. Podmiot prywatny jest zaś odpowiedzialny za dotrzymanie umówionych terminów, utrzymanie powstałej infrastruktury i zarządzanie nią do czasu, w którym zwrócą się poniesione nakłady, a nawet pojawią się zyski. Jest bowiem rzeczą oczywistą, że partnerstwo – jak wskazuje znaczenie tego słowa – wymaga obustronnego zaangażowania i obustronnych korzyści.

Dzisiejsza konferencja była bardzo dobrym momentem do przybliżenia wciąż mało znanej tematyki oraz podzielenia się doświadczeniami – w tym przypadku zastosowania PPP w służbie zdrowia. Omówione zostały m.in. kwestie dotyczące budowy nowych placówek, utrzymania i modernizacji dotychczasowej infrastruktury ochrony zdrowia oraz sposobów ich zarządzania w formule PPP.

Ważną rolę w spotkaniu odegrali zagraniczni i krajowi eksperci – April Harding (Bank Światowy), Matthias Loening (Międzynarodowa Korporacja Finansowa – IFC) oraz Adam Kozierkiewicz (Wspólny Rynek Medyczny Sp. z o.o.) i Przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i Kraje Bałtyckie – Thomas Laursen, którzy przedstawili obowiązujące międzynarodowe trendy oraz przykłady praktycznego zastosowania PPP w innych krajach. Według z raportu DLA Piper obecnie w Europie w ramach PPP sfinansowano inwestycje o wartości ponad 200 mld euro. Komisja Europejska przyznała w ramach europejskiego planu naprawy gospodarczej ogromne wsparcie i przyjęła odpowiednie wytyczne dotyczące zastosowania PPP w krajach UE – sprzyjające tej formule.  

Jednocześnie omówione zostały główne problemy i zagrożenia wynikające ze współpracy sektora publicznego i prywatnego. Obecnie pewnym ograniczeniem jest zawężenie kryteriów wyboru partnera prywatnego oraz zniesienie wymogu ubiegania się o zgodę ministra finansów na realizację PPP, niezależnie od wysokości kwoty wydatków z budżetu państwa i określania wysokości przedmiotowych zobowiązań z tytułu umów o PPP w ustawie budżetowej. W ustawie nie poruszono też kwestii zabezpieczenia długoterminowego finansowania realizacji przedsięwzięcia. Jest to oczywiście problem do rozwiązania – choćby dzięki możliwości uzyskania przez partnera publicznego poręczenia lub gwarancji z funduszu samorządowego (państwowego) na zabezpieczenie zaciąganych kredytów na realizację zadania w tej formie.

Praktyka PPP jest nie tylko na Mazowszu, ale też w Polsce na tak wstępnym etapie, że wciąż potrzebne są spotkania, które przybliżą temat przedstawicielom samorządów lokalnych. Jednocześnie konstruktywna analiza ustawy i jej zastosowania, wymiana doświadczeń z samorządowcami, którzy już sięgnęli po tę metodę, umożliwią innym znalezienie sposobów na wykorzystanie PPP bez obaw o jakiekolwiek zagrożenia.


 


 


 


Relacja na bieżąco na stronie patrona medialnego:
http://samorzady.pb.pl/2030501,22994,o-ppp-w-sluzbie-zdrowia-zaczynamy-relacje?ref=col2

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Pliki do pobrania

Rozmiar: 1642 kB, Liczba pobrań: 207, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 3686 kB, Liczba pobrań: 232, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 3397 kB, Liczba pobrań: 196, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 3940 kB, Liczba pobrań: 182, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 3393 kB, Liczba pobrań: 192, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 3826 kB, Liczba pobrań: 226, Plik graficzny (JPG)

Liczba wyświetleń: 374

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.