Informacje prasowe

Komunikat prasowy: Plany restrukturyzacji Szpitala św. Łazarza

2006.07.12 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Administrator

Samorząd Województwa Mazowieckiego, planuje przenieść Samodzielny Wojewódzki Publiczny Zakład Dermatologicznej Opieki Zdrowotnej im. św. Łazarza w Warszawie do Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego ze względu na złe warunki techniczno-sanitarne oraz nierozstrzygniętą sprawę roszczenia prawa własności do nieruchomości zajmowanej przez Szpital.

1 marca 2005 r. Zarząd Województwa Mazowieckiego zaakceptował projekt ,,Program restrukturyzacji wybranych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których organem założycielskim jest Samorząd Województwa Mazowieckiego”. Program ten zakłada tworzenie silnych jednostek, poprzez łączenie placówek. Wśród zakładów opieki zdrowotnej wymagających restrukturyzacji znalazł się Samodzielny Wojewódzki Publiczny Zakład Dermatologicznej Opieki Zdrowotnej im. św. Łazarza w Warszawie.

Jedną z przyczyn przeniesienia placówki do Międzylesia jest niejasny stan prawny nieruchomości zajmowanej przez szpital. Budynek i grunt przy ul. Leszno 15 w Warszawie, który przed wojną należał do Gminy Żydowskiej, decyzją komunalizacyjną Wojewody Mazowieckiego, stał się własnością Województwa Mazowieckiego. Siedem lat temu, z roszczeniami dotyczącymi tej nieruchomości wystąpiła Gmina Żydowska. Aktualnie sprawa toczy się w Komisji Regulacyjnej ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Istnieje prawdopodobieństwo, że Gmina Żydowska ponownie stanie się właścicielem obiektu. Komisja Regulacyjna wyznaczyła termin uzgodnień zainteresowanych stron na 31 sierpnia 2006 r.

Kolejnym powodem zmiany siedziby szpitala jest niespełnienie podstawowych wymogów techniczno-sanitarnych obiektu, w którym obecnie mieści się szpital. Według ustaleń Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Warszawie stan zabezpieczeń przeciwpożarowych w budynku jest bardzo zły. Dodatkowo sprzęt medyczny jaki posiada placówka jest wyeksploatowany, nie spełnia wymagań, zawartych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 22 czerwca 2005 r. Zgodnie z tym rozporządzeniem, do 2010 r. zakład powinien zakupić nowy sprzęt, dostosować kadry medyczne oraz warunki sanitarne. Niespełnienie tych warunków może grozić utratą kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Od 1999 r. w szpitalu systematycznie zmniejsza się wielkość kontraktów zawieranych z Kasą Chorych, a następnie z Narodowym Funduszem Zdrowia. Redukcji uległa także liczba łóżek – ze 155 w 1999 r. do 88 w 2005 r. Średnie ogólne wykorzystanie łóżek w szpitalu w 2005 r. wyniosło 66,5 proc., a na oddziale dziecięcym – 48,3 proc.

Zdecydowana większość pacjentów leczona jest w warunkach ambulatoryjnych, o czym świadczy liczba porad udzielonych w roku 2005 – prawie 40 tys. Znaczna część pacjentów może być leczona tylko w trybie krótkiej hospitalizacji tzw. „1-go dnia”.
W związku z tym Samorząd Województwa Mazowieckiego podjął działania, aby zmienić lokalizację szpitala św. Łazarza. Planuje się przeniesienie placówki do Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego. Szpital ten dysponuje niezagospodarowaną powierzchnią, która po odpowiedniej adaptacji byłaby przeznaczona dla potrzeb Szpitala Dermatologicznego. W tej sprawie odbyły się spotkania, konsultacje i wizja lokalna z udziałem przedstawicieli Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej oraz przedstawicieli dyrekcji obu szpitali.

Umieszczenie oddziałów dermatologicznych dla dzieci i dorosłych w nowoczesnym, dobrze wyposażonym zakładzie opieki zdrowotnej, z szeroką możliwością diagnostyki laboratoryjnej stwarza lepsze warunki dla leczenia i rekonwalescencji pacjentów. Zapewnia także bardziej komfortowe warunki pracy pracownikom szpitala św. Łazarza. Zmiana siedziby pozwoliłaby również rozszerzyć dotychczasową działalność Szpitala Dermatologicznego, m.in. w zakresie usług zabiegowo-operacyjnych.

Prace nad zamianą siedziby szpitala św. Łazarza są w fazie projektu. Do tej pory Zarząd Województwa Mazowieckiego nie podjął ostatecznej decyzji w tej sprawie. Ewentualne połączenie obu szpitali wymaga opinii m.in. Rad Społecznych, Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie dermatologii i wenerologii oraz Wojewody Mazowieckiego. Działalność Szpitala Św. Łazarza zostałaby włączona w strukturę Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego. Natomiast pracownicy staliby się pracownikami tego Szpitala, na zasadach określonych art. 231 Kodeksu pracy. Oznacza to, że warunki pracy i wynagrodzenia nie zostaną zmienione.

26 czerwca 2006 r. na spotkaniu przedstawicieli Samorządu Województwa Mazowieckiego, Gminy Żydowskiej, Okręgowej Izby Lekarskiej i Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych z pracownikami zakładu – przewodniczący Gminy Żydowskiej wystąpił z deklaracją nieodpłatnego przekazania budynku szpitalowi, w zamian za wyremontowanie go ze środków finansowych Samorządu Województwa Mazowieckiego. Do dziś potwierdzenie tej deklaracji w formie pisemnej nie wpłynęło do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Takie rozwiązanie jest jednak niemożliwe ze względów prawnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami – inwestowanie w obiekty, nie należące do Samorządu Województwa Mazowieckiego, uznane byłoby za niegospodarność.

11 lipca br. Zarząd Województwa Mazowieckiego powołał komisję, która będzie reprezentowała Samorząd Województwa Mazowieckiego i prowadziła negocjacje z przedstawicielami Gminy Żydowskiej w sprawie przeniesienia nieruchomości położonej w Warszawie przy ul. Leszno 10.
Wiesława Lipińska
Rzecznik Prasowy

Liczba wyświetleń: 540

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.