Informacje prasowe
Informacja prasowa - Ruszają prace nad ulepszeniem nowego rozkładu jazdy KM
2010.04.06 00:00
Autor: , Wprowadzenie: Joanna Czechowicz-Bieniek
W marcu br. urząd marszałkowski ogłosił przetarg na przeprowadzenie badań potoków pasażerskich, struktury biletów oraz opracowanie oferty rozkładu jazdy edycji 2010/2011. Przetarg wygrało Zielone Mazowsze. Dziś, 6 kwietnia w urzędzie marszałkowskim władze województwa podpisały umowę z wykonawcą.
– Dzisiejsza umowa to przełom w zakresie przewozów pasażerskich na Mazowszu. Za 56 dni otrzymamy wyniki, które posłużą nam do przygotowania nowego rozkładu jazdy. Naszym celem jest sprostanie oczekiwaniom podróżnych – podkreślił Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotr Szprendałowicz.
- To dla nas bardzo duże wyzwanie. Zakres zleconych przez urząd marszałkowski badań jest bardzo szeroki. Mamy nadzieje, że dzięki nim uda nam się wspólnie z Kolejami Mazowieckimi stworzyć jak najbardziej sprzyjający podróżnym rozkład jazdy – dodał skarbnik Stowarzyszenia Zielone Mazowsze Wojciech Szymalski.
Dzięki badaniom samorząd województwa, czyli właściciel spółki, pozyska pełną i wiarygodną informację na temat połączeń realizowanych przez KM oraz co bardzo ważne – oceny usług spółki przez jej pasażerów. Wyniki planowanych badań będą również punktem wyjścia do opracowania przez wykonawcę nowej oferty rozkładu jazdy.
W pierwszej kolejności wykonane zostaną badania potoków podróżnych we wszystkich pociągach uruchamianych przez KM. W praktyce będzie to polegało na dokładnym przeliczeniu pasażerów wsiadających i wysiadających na wszystkich przystankach, na których zatrzymują się pociągi KM. Pozwoli to uzyskać pełną i kompleksową informację na temat ruchu na poszczególnych odcinkach trasy oraz rzeczywistego obciążenia linii. Badania będą przeprowadzone bardzo szczegółowo. Pociągi kursujące codziennie zostaną przeanalizowane minimum czterokrotnie, dwa razy w dni nauki szkolnej, jeden raz w sobotę i jeden raz w niedzielę. Zbadana zostanie także liczba podróżnych na poszczególnych odcinkach trasy oraz procentowe zapełnienie miejsc siedzących w pociągu.
W wyniku badań dowiemy się także kim jest pasażer KM. Przeanalizowana zostanie bowiem struktura biletów. Dowiemy się jakie bilety – jednorazowe, miesięczne, normalne czy ulgowe – są kupowane na poszczególnych trasach.
Dodatkowo w pociągu KM przeprowadzone zostaną ankiety. Obejmą one 30 losowo wytypowanych osób w danym pociągu. Ankieta dotyczyć będzie m.in. satysfakcji pasażerów, komfortu, bezpieczeństwa podczas podróży, preferencji co do rozkładu jazdy.
Ostatnim etapem prac będzie opracowanie i co ważne – wdrożenie przez Zielone Mazowsze we współpracy ze spółką Koleje Mazowieckie nowego rozkładu jazdy pociągów edycji 2010/2011. Priorytetem przy jego konstruowaniu będą oczywiście oczekiwania i preferencje pasażerów, wynikające z przeprowadzonych badań oraz informacje dotyczące obciążenia poszczególnych linii.
Trzeba jednak pamiętać, że Koleje Mazowieckie to trzeci co do wielkości przewoźnik kolejowy w kraju. Tylko w zeszłym roku KM przewiozły ok. 51 mln pasażerów.
Przy konstruowaniu rozkładu jazdy musi być branych pod uwagę szereg czynników. Kwestią bardzo ważną jest dostęp do torów. Niestety pierwszeństwo w wyborze godzin kursowania pociągów mają składy ekspresowe – InterCity, pociągi pospieszne InterREGIO, a dopiero w dalszej kolejności – Koleje Mazowieckie (mimo iż jeździ nimi więcej pasażerów niż np. pociągami InterREGIO). Kolejną bardzo ważną kwestią są możliwości taborowe spółki oraz stan infrastruktury kolejowej, która jest własnością Polskich Linii Kolejowych. Koleje Mazowieckie nie mają również wpływu na remonty prowadzone w danym momencie na torowisku, które niejednokrotnie wiążą się z utrudnieniami dla pasażerów. Wyważenie i rzetelna analiza wszystkich tych kwestii pozwoli na opracowanie optymalnego rozkładu jazdy.
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 360
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.