Informacje prasowe
Informacja prasowa - Ekologia od przedszkola
2010.06.17 12:20 , aktualizacja: 2010.06.17 12:50
Autor: , Wprowadzenie: Hanna Maliszewska
Już po raz drugi odbył się konkurs o tematyce ekologicznej dla dzieci w wieku przedszkolnym (placówki z całego Mazowsza). Tematem prac o dowolnej technice miało być „Piękno mazowieckiego krajobrazu”.
– Tak różnorodne prace plastyczne wykonane przez najmłodszych sprawiają dużo radości. To ważne, że dzieci wiedzą, co jest piękne w mazowieckim krajobrazie i o co warto dbać – podsumował wicemarszałek Ludwik Rakowski. – Również drugi konkurs napawa optymizmem. Zebrano w tym roku dokładnie 1 228 678 kg i 89 dekagramów makulatury. Dzięki temu udało się uratować wiele drzew.
Konkurs przeprowadzony był w dwóch etapach – przedszkolnym i wojewódzkim, oraz w czterech grupach wiekowych – dla dzieci trzyletnich, czteroletnich, pięcioletnich i sześcioletnich. W pierwszym etapie przedszkola wybierały po jednej pracy z każdej kategorii i przekazywały je do urzędu marszałkowskiego. Do drugiego, wojewódzkiego etapu wpłynęło 328 najlepszych prac z przedszkoli całego województwa.
– Na moim obrazku były drzewa i trawa, i słońce z chmurkami – mówił czteroletni Michał Łęcki, wyróżniony za swoją pracę. – Chmury zrobiłem z farbek, drzewa z origiami. Były też kwiatki wycięte dziurkaczem, bocian i żaby. Żaby i ślimaki wyklejałem z plasteliny. To wszystko spotykam na swojej działce. Nie zrywam tam kwiatków, bo chcę, żeby zawsze tam rosły. I chciałbym, żeby zawsze było tam tak pięknie – opowiadał.
Również jego rówieśnik – Kuba Waluś – chętnie opowiadał o swojej pracy. – Zrobiłem bociana z kartek, a czerwony dziób z plasteliny. Niczego nie rysowałem tam kredkami. Na obrazku były też wierzby, bo takie drzewa widziałem.
W ciągu dwóch lat w konkursie wzięło udział ponad 1000 dzieci. W ramach tegorocznej edycji wyłoniono 12 laureatów (po trzy miejsca z każdej grupy wiekowej) oraz przyznano 13 wyróżnień. Dla laureatów i wyróżnionych w konkursie przewidziano indywidualne nagrody rzeczowe oraz upominki dla przedszkolaków, którzy zostali zgłoszeni do II etapu konkursu. Konkurs jest organizowany w ramach Programu Ochrony Środowiska Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2010 z uwzględnieniem perspektywy do 2014 r.
Dzisiejsza impreza to także podsumowanie konkursu „Zbiórka makulatury”, który odbył się już po raz szósty. Uczestniczyć w nim mogły przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne z terenu województwa mazowieckiego. Konkurs zawsze spotykał się z dużym zainteresowaniem, co cieszy, ponieważ zbiórka makulatury to również wyrabianie w najmłodszych nawyku segregowania śmieci. Jest to więc pożyteczne nie tylko ze względu ekologicznego, ale i ekonomicznego.
W tej edycji wzięły w nim udział 342 placówki oświatowe – prawie 45 tysięcy uczniów. Zebrano w sumie ok. 1,3 mln kg makulatury. We wszystkich sześciu edycjach zebrano już ponad 7 mln kg makulatury. Tegorocznym zwycięzcom zostały przyznane nagrody w ośmiu kategoriach: najlepsze przedszkole, szkoła podstawowa o liczbie do 100 uczniów, od 101 do 400, powyżej 400 uczniów, gimnazjum liczące do 200 uczniów, od 201 do 400, powyżej 400 uczniów oraz szkoły ponadgimnazjalne. Zwycięskie 24 szkoły poza dyplomami i pucharami otrzymają nagrody rzeczowe – wśród nich: książki, albumy, zestawy edukacyjne i pomoce dydaktyczne (projektory multimedialne, mikroskopy wraz z preparatami mikroskopowymi, zewnętrzne stacje pogody, walizki Eko-Badacza, zestawy ekologiczne do badania wody, modele demonstracyjne energii odnawialnej wiatru, wody i słońca oraz film DVD).
Dodatkową atrakcją dla dzieci, młodzieży oraz ich opiekunów był udział w niezwykle ciekawej pogadance o hipopotamach i rekinach – w nowym obiekcie warszawskiego ZOO.
W załączniku listy zwycięzców.
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 467
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.