Informacje prasowe
Informacja prasowa - Instytut Problemów Jądrowych w Świerku buduje Park Naukowo Technologiczny
2010.07.26 14:40
Autor: , Wprowadzenie: Anna Groszyk-Książak
Większa skuteczność radioterapii nowotworów czy nowe metody produkcji energii to tylko niektóre z korzyści, jakie niesie ze sobą rozwój technologii wykorzystujących promieniowanie oraz powstanie Parku Naukowo Technologicznego w Świerku. Te dwie inwestycje, których inicjatorem jest Instytut Problemów Jądrowych, otrzymają dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. – To jedyna taka inwestycja w kraju i jednocześnie wielka szansa dla Mazowsza. Innowacyjne rozwiązania, współpraca sektora naukowego i przedsiębiorców może przynieść znaczące korzyści – podkreślił marszałek Adam Struzik.
Łączna wartość projektów to 90 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniesie 76,5 mln zł. Dziś umowy w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Ludwik Rakowski oraz przedstawiciele Instytutu.
Prof. Grzegorz Wrochna Dyrektor Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku zwrócił uwagę na potencjał placówki. - Ośrodek jądrowy jest unikalnym w skali kraju centrum badawczo-rozwojowym. Swoją działalność prowadzą tu Instytut Problemów Jądrowych oraz Instytut Energii Atomowej. Ponadto znajduje się tu jedyny w Polsce reaktor jądrowy Maria oraz szereg unikalnych urządzeń badawczych. Wielkim atutem ośrodka jest również znakomita kadra badawcza – dodał.
PARK NAUKOWO TECHNOLOGICZNY
W grudniu 2013 r. swoją działalność rozpocznie Park Naukowo Technologiczny w Świerku. To przede wszystkim szansa dla przedsiębiorstw związanych z energetyką, zwłaszcza jądrową oraz zaawansowanymi technologiami. Oprócz tego, że każde z nich będzie miało swoją siedzibę na terenie Parku, będzie mogło korzystać z całej jego infrastruktury. Oznacza to, że rezydenci parku będą mieli dostęp do unikalnych urządzeń badawczych, laboratoriów, a przede wszystkim do wiedzy i doświadczenia pracujących w ośrodku ekspertów.
W ramach prac zmodernizowana zostanie również infrastruktura towarzysząca ośrodka. Zwiększona będzie powierzchnia biurowa i laboratoryjna. Zbudowany zostanie kompleks akceleratorów do prowadzenia badań m.in. w dziedzinie inżynierii materiałowej, ochrony środowiska, biologii oraz medycyny. Ponadto powstanie szereg laboratoriów badawczych do prac w zakresie technik jądrowych.
Tytuł projektu: Budowa Parku Naukowo Technologicznego wraz z modernizacją infrastruktury towarzyszącej ośrodka w Świerku
Całkowity koszt projektu: 50 000 000 zł
Kwota dofinansowania: 42 500 000 zł
Beneficjent: Instytut Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana w Świerku
ROZWóJ TECHNOLOGII WYKORZYSTUJĄCYCH PROMIENIOWANIE
Promieniowanie wykorzystywane jest dziś w wielu dziedzinach gospodarki i życia społecznego. Instytut Problemów Jądrowych specjalizuje się w rozwijaniu technik wytwarzania promieniowania (akceleratory cząstek, działa plazmowe) oraz wykorzystywaniu go do modyfikacji materiałów, diagnostyki przemysłowej i ochrony zdrowia. Akceleratory znajdują bowiem zastosowanie w nauce, przemyśle i medycynie.
W ramach projektu zmodernizowane i doposażone w nową aparaturę zostaną cztery laboratoria: Laboratorium struktur akceleracyjnych, Laboratorium wiązek jonowo-plazmowych, Laboratorium radiograficzne oraz Laboratorium pomiarów środowiskowych. Przeprowadzone zostaną prace renowacyjne i remontowo-budowalne.
Ponadto zmodernizowana zostanie infrastruktura informatyczna m.in. serwery, światłowody i sieci informatyczne. Dzięki temu możliwe będzie przeprowadzanie wideokonferencji oraz e-learningu.
Tytuł projektu: Wzmocnienie potencjału innowacyjnego ośrodka w Świerku w zakresie rozwoju technologii wykorzystujących promieniowanie
Całkowity koszt projektu: 40 000 000 zł
Kwota dofinansowania: 34 000 000 zł
Beneficjent: Instytut Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana w Świerku
-------------------------------------------------------------------------
Obydwa instytuty prowadzą m.in. badania w zakresie fizyki cząstek, jądrowej i plazmy oraz zajmują się produkcją akceleratorów i radioizotopów. Stanowi to jedyne w swoim rodzaju połączenie cech ośrodka akademickiego, badawczo-rozwojowego, wdrożeniowego i produkcyjnego.
Inicjatorem obydwu projektów jest Instytut Problemów Jądrowych, który współpracuje m.in. z placówkami naukowymi i badawczo-rozwojowymi, szkołami wyższymi czy też stowarzyszeniami naukowo-technicznymi z całego świata. Jego kadrę stanowią osoby o najwyższych kwalifikacjach zawodowych. Wśród 460 pracowników Instytutu są bowiem profesorowie, doktorzy habilitowani oraz inżynierowie różnych specjalności m.in. mechaniki precyzyjnej elektroniki czy mikrofal.
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego
Zespół Prasowy
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych
dr Marek Pawłowski
Rzecznik Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 541
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.