Informacje prasowe

Informacja prasowa - Ponad 38 mln zł z Unii na sześć mazowieckich projektów

2010.08.31 14:30

Autor: , Wprowadzenie: Eliza Albrechcińska

Budowa centrum hotelowo-rekreacyjnego w gminie Sochocin, e-usługi w Gminie Opinogóra Górna, modernizacja budynku Muzeum Ziemi Mińskiej oraz Biblioteki Publicznej i Domu Kultury w Łomiankach, a także remont dróg w Ostrołęce oraz Ząbkach to inwestycje, które otrzymają unijne dofinansowanie. Całkowita wartość projektów to ponad 63,6 mln zł, z czego unijne wsparcie wyniesie blisko 38,3 mln złotych. Umowy w tej sprawie podpisali dzisiaj przedstawiciele zarządu województwa oraz beneficjenci.

 

Przede wszystkim gratuluję beneficjentom bardzo dobrych projektów. Dzisiejsze umowy dotyczą zarówno inwestycji drogowych, kulturalnych, turystycznych, jak i rozwoju e-administracji. To najlepiej pokazuje, że pomoc unijna jest wsparciem działań z różnych dziedzin życia, z których na co dzień korzystają mieszkańcy Mazowsza   – powiedział podczas konferencji marszałek Adam Struzik

Działanie 6.1. Kultura
 
MODERNIZACJA WILLI DR HUBERTA OTRZYMA DOFINANSOWANIE
 
Zabytkowa, ponad stuletnia Willa dr Huberta, w której mieści się Muzeum 7. Pułku Ułanów Lubelskich (oddział Muzeum Ziemi Mińskiej) została kompleksowo zmodernizowana. Dzięki przebudowie zwiększyła się powierzchnia wystawiennicza muzeum, a sam obiekt został odpowiednio zabezpieczony przed kradzieżą i pożarami.
 
Inwestycja objęła m.in. odgrzybianie i izolację wodoodporną fundamentów, wykonanie nowego stropu i dachu nad całym budynkiem, wymianę okien, drzwi balkonowych oraz drzwi zewnętrznych i wewnętrznych. W budynku zostały zamurowane niepotrzebne otwory okienne i drzwiowe, a także wyburzone niepotrzebne ścianki działowe.
 
Istniejąca wewnątrz obiektu drewniana klatka schodowa została zdemontowana i odtworzona jako żelbetonowa obudowana drewnem. Wyremontowane zostały także schody zewnętrzne.
 
W obiekcie położone zostały nowe podłogi, tynki, terakota i glazura. Wyremontowany został balkon na piętrze, wykonano także nowe stalowe balustrady. Na zewnętrznych ścianach położono nowy tynk, a wszystkie gzymsy poddane zostały renowacji.
Do budynku doprowadzono sieć wodociągową, kanalizacyjną i gazową, zainstalowano sieć centralnego ogrzewania i przeciwpożarową.

Obiekt został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – zlikwidowano bariery wywnętrz budynku, wyznaczono miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, zamontowano instalację dźwiękową przywołującą pomoc. Zakupiony został także specjalny pojazd pokonujący różnicę wysokości pomiędzy terenem i parterem, dzięki któremu osoby niepełnosprawne będą mogły dostać się do wnętrza budynku i zwiedzić ekspozycję.
 
Zagospodarowano także teren wokół budynku – powstały alejki, trawniki i fontanna. Działka została ogrodzona. Wjazd i wejście na działkę zostało wykonane z kostki betonowej, wyremontowano studnię i zabezpieczono ją przed dziećmi, wyznaczono także 10 miejsc parkingowych.
 
W ramach projektu muzeum wzbogaciło się o nowe wyposażenie ekspozycyjne – zakupione zostały przeszklone gabloty, meble oraz system oświetleniowy.
 
Dodatkowo istniejące zbiory muzeum zostały komputerowo skatalogowane, wykonana została także strona internetowa, prezentująca dorobek Muzeum 7. Pułku Ułanów Lubelskich.
 
Modernizacja budynku zakończyła się w 2009 r.
 
Tytuł projektu: Modernizacja budynku Muzeum Ziemi Mińskiej
Całkowita wartość projektu: 2 079 355,80 zł
Kwota dofinansowania: 1 499 839,33 zł
Beneficjent: Miasto Mińsk Mazowiecki

BIBLIOTEKA I DOM KULTURY W ŁOMIANKACH BĘDĄ JAK NOWE
 
Budowa nowego dwukondygnacyjnego budynku oraz modernizacja istniejących obiektów biblioteki i Domu Kultury to główne założenia projektu Gminy Łomianki. Dzięki inwestycji zwiększy się liczba pomieszczeń w obu instytucjach, co pozwoli na m.in. utworzenie pracowni fotograficznej, sali tanecznej oraz sali muzycznej.
 
Nowy budynek połączony zostanie z już istniejącym specjalnym łącznikiem. W ramach projektu powstanie także przeszklony westybul, przez który będzie prowadziło główne wejście do budynku. Będzie to reprezentacyjny hol, w którym będą organizowane wystawy i ekspozycje. Obiekty zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
 
Modernizacja obejmie m.in. wymianę części stolarki okiennej i drzwiowej, ocieplenie ścian zewnętrznych, stropów oraz wymianę konstrukcji dachu i pokrycia. Wymienione zostaną także instalacje elektryczna, wodno-kanalizacyjna oraz centralnego ogrzewania. Zamontowana zostanie również wentylacja mechaniczna i klimatyzacja.
 
Parter budynku zajmować będzie Dom Kultury. Mieścić się tam będą: sala muzyczna z reżyserką dźwięku, pracownia fotografii cyfrowej, szatnia, sanitariaty oraz sala taneczna. Na piętrze bibliotecznym znajdować się będzie hol, szatnia, czytelnia multimedialna, pokój opracowywania zbiorów, wypożyczalnia dla młodzieży, magazyn książek oraz sanitariaty.
 
Gruntowną modernizację przejdzie także sala widowiskowa. Prace obejmą m.in. wymianę podłogi na klepkę dębową oraz wymianę desek na scenie. Sala zostanie wyposażona w nowoczesny sprzęt nagłośnieniowy i aparaturę oświetleniową.
 
Biblioteka oraz Dom Kultury wyposażone zostaną w sprzęt komputerowy, niezbędny do prowadzenia zajęć i funkcjonowania obu placówek.
 
Zagospodarowany zostanie także plac wokół budynku, powstanie m.in. parking dla samochodów osobowych.
 
Tytuł projektu: Rozbudowa, przebudowa i modernizacja Biblioteki Publicznej i Domu Kultury w Łomiankach
Całkowita wartość projektu: 3 500 360,00 zł
Kwota dofinansowania: 1 999 887,00 zł
Beneficjent: Gmina Łomianki

Działanie 6.2 Turystyka
 
HOTEL DLA BIZNESU I RODZINY W GMINIE SOCHOCIN
 
Foto- i eko-safari, kolonie językowe dla dzieci i młodzieży z całej Europy oraz konferencje dla biznesu to tylko niektóre z propozycji hotelu, który już niedługo powstanie we wsi Kępa w powiecie płońskim. Inwestycja swoją ofertą pod nazwą Centrum Incentive – BFC Hotels (BFC – Businessman Fun Club ) z pewnością przyciągnie nie tylko przedstawicieli środowiska biznesu, ale również rodziny z dziećmi.
 
Hotel będzie posiadał pełne zaplecze gastronomiczne, rekreacyjne oraz turystyczne. Sprzyjać temu będzie zarówno miejsce – Dolina Rzeki Wkry – jak i rozrzucone po okolicy atrakcje turystyczne: Sanktuarium Maryjne w Smardzewie, Muzeum Guzikarstwa czy też Leśniczówka „Paryż”. Przy hotelu powstaną natomiast dwa korty tenisowe i boisko do piłki ręcznej, które zimą zamieni się w lodowisko. Wygospodarowane zostanie także miejsce piknikowe z wiatą, grillem i ze sceną. Ponadto wytyczone i oznakowane zostaną ścieżki turystyczne.
 
W ramach projektu wybudowany zostanie hotel. Znajdzie się w nim 49 pokoi, co umożliwi jednoczesne zakwaterowanie 95 osób. W budynku powstaną także sala konferencyjna oraz restauracja. Do dyspozycji gości będzie klub ze sceną, nagłośnieniem, parkietem do tańca, siłownia oraz centrum SPA. Każdy będzie mógł również wypożyczyć kajak czy rower.
 
Z myślą o miłośnikach pływania wybudowane zostaną dwa baseny: kryty i zewnętrzny. Dodatkowo basen zewnętrzny będzie posiadał zjeżdżalnię i plażę. Dla najmłodszych przewidziano tutaj brodzik i plac zabaw.
 
Tytuł projektu: Zwiększenie atrakcyjności turystycznej Mazowsza poprzez budowę centrum hotelowo-rekreacyjnego Businessman Fun Club
Całkowita wartość projektu: 30 455 272,64 zł
Kwota dofinansowania: 14 978 002,95 zł
Beneficjent: Businessman Fun Club

Działanie 2.2 Rozwój e-usług
 
E-URZĄD W OPINOGóRZE GóRNEJ
 
Już niedługo mieszkańcy Gminy Opinogóra Górna będą mogli załatwić sprawy w urzędzie przez Internet, bez wychodzenia z domu. W urzędzie wdrożona zostanie specjalna platforma elektroniczna oraz systemy e-usług i e-urząd. Projekt obejmuje także zakup niezbędnego sprzętu komputerowego i oprogramowania.
 
Do uruchomienia platformy niezbędne jest przygotowanie specjalnego pomieszczenia pod serwer oraz instalacja sieci komputerowej. Urząd zakupi także niezbędny sprzęt komputerowy – dwa laptopy, 10 monitorów LCD, drukarkę A4 oraz wielofunkcyjne urządzenie sieciowe – drukarka, skaner, kopiarka A3.
 
Tytuł projektu: Rozwój e-usług dla obywateli Gminy Opinogóra Górna
Całkowita wartość projektu: 344 951,02 zł
Kwota dofinansowania: 293 208,37 zł
Beneficjent: Gmina Opinogóra Górna
 
Działanie 3.1 Infrastruktura drogowa
 
BUDOWA ULICY KORCZAKA W OSTROŁĘCE
 
Budowa ulicy Korczaka w Ostrołęce dobiegła końca. Dzięki realizacji inwestycji znacznie skróci się czas dojazdu z osiedli Sienkiewicza i Łęczysk do centrum miasta oraz osiedli Śródmieście i Centrum.
 
W ramach projektu na odcinku od ul. Goworowskiej do ul. Sienkiewicza wybudowana została droga klasy L wraz z odwodnieniem, oświetleniem, kanalizacją deszczową, a także chodnikami i ścieżką rowerową. Na tym odcinku drogi o długości 753 m, szerokość jezdni wynosi obecnie 7,00 m, natomiast szerokość chodników od 2,00m do 2,50m. Ulica posiada również zatoki przystankowe, zatoki postojowe równoległe oraz ścieżkę rowerową o szerokości 2,00 m. Oprócz tego poszerzony został odcinek drogi przebiegający przez osiedle, a jego nawierzchnia pokryta została ścieralną warstwą bitumiczną.
 
Wybudowana została także droga „BIS” przy budynku wielorodzinnym na ul. Korczaka o szerokości od 3,00 m do 3,50 m. Jej nawierzchnia wykonana została z kolorowej kostki betonowej.
 
Inwestycja obejmowała również przebudowę sieci wodociągowej, cieplnej i kanalizacji deszczowej w ciągu przebiegu ulicy Korczaka. Nowo wybudowana droga została oświetlona, wykonane zostało także oznakowanie poziome i pionowe jezdni.
 
Tytuł projektu: Budowa ulicy Korczaka w Ostrołęce
Całkowita wartość projektu: 10 104 148,09 zł
Kwota dofinansowania: 4 959 025,88 zł
Beneficjent: Miasto Ostrołęka – miasto na prawach powiatu

Z ZĄBEK DO WARSZAWY BEZ KORKóW
 
W połowie przyszłego roku Ząbki czekają duże zmiany. Wówczas to zakończy się drugi etap inwestycji, której głównym celem jest utworzenie ciągu komunikacyjnego dróg wojewódzkich nr 634, 631 i 629 oraz połączenie północnej i południowej części miasta. Dla mieszkańców Ząbek oznacza to przede wszystkim sprawniejszy  i łatwiejszy dojazd do centrum Warszawy.
 
Droga wojewódzka nr 634 łączy Warszawę z szeregiem miast północno-wschodniej części aglomeracji warszawskiej. Droga  wojewódzka nr 629 biegnie niemal w całości przez teren miasta Warszawy, a na pewnym odcinku stanowi fragment Trasy W-Z. Natomiast droga wojewódzka nr 631 łączy Warszawę z Nowym Dworem Mazowieckim.
 
W ramach drugiego etapu inwestycji wybudowanych zostanie ponad 4,6 km dróg gminnych wraz z odwodnieniami. Oprócz tego wzdłuż nich położona zostanie sieć światłowodowa. Wybudowane zostaną także chodniki i ścieżki rowerowe. Ponadto przebudowane zostaną urządzenia infrastruktury technicznej tj: linie elektroenergetyczne kablowe i napowietrzne ŚN i NN, sieci gazowe i wodociągowe, kable teletechniczne oraz kanalizacja sanitarna i deszczowa.
 
Prace będą wykonywane w obrębie ulic: 3 maja, Warszawskiej, Skrajnej, Langiewicza, Sosnowej, Gajowej, Kosynierów, Gen. Maczka oraz Jana Pawła II. 
 
Tytuł projektu: Kompleksowy remont i budowa głównych dróg w Ząbkach- Etap II
Całkowita wartość projektu: 17 229 449 zł
Kwota dofinansowania: 14 645 031,65 zł
Beneficjent: Miasto Ząbki
Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. (22) 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: m.milewska@mazovia.pl

Zespół Prasowy
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych
tel. (22) 542 22 23, kom. 506 047 917
e-mail: media@mazowia.eu
  • Pobierz: Miasto Ząbki
  • Pobierz: Miasto Ostrołęka
  • Pobierz: Gmina Opinogora Górna
  • Pobierz: Businessman Fun Club
  • Pobierz: Gmina Łomianki
  • Pobierz:
  • Pobierz: Muzeum Ziemi Mińskiej
  • Pobierz: Muzeum Ziemi Mińskiej

Pliki do pobrania

Rozmiar: 11 kB, Liczba pobrań: 325
Rozmiar: 946 kB, Liczba pobrań: 278, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 603

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.