Informacje prasowe

Informacja prasowa - Najważniejsza jest profilaktyka

2010.10.12 14:15 , aktualizacja: 2010.10.12 14:52

Autor: , Wprowadzenie: Anna Groszyk-Książak

“Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o. są partnerem akcji bezpłatnych badań cytologicznych i mammograficznych w Warszawie oraz Radomiu. Badania odbyły się 11 października w Radomiu i 12 października w Warszawie.

 

Spółka Koleje Mazowieckie aktywnie włącza się w działania mające na celu szerzenie zdrowego i aktywnego trybu życia. Celem akcji jest zainteresowanie profilaktyką jak największej liczby Pań i stworzenie im możliwości skorzystania z bezpłatnych badań cytologicznych i mammograficznych. To właśnie one pozwalają na wczesne wykrywanie raka piersi i szyjki macicy.

 

Bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne odbyły się:

  • 11 października w Radomiu w Sekcji Przewozów Pasażerskich Radomprzy ul. B. Prażmowskiego 6,
  • 12 października w Warszawie przed siedzibą Spółki KM przy ul. Lubelskiej 1.

 

W miejscach tych zostanie podstawiony cytomammobus, którego zakup został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego kwotą 1,2 mln zł.

 

- Jako lekarz doskonale wiem, jak ważne są badania profilaktyczne. Nie bójmy się ich – nie warto pozostawiać własnego zdrowia i życia przypadkowi. Chciałbym przy tym gorąco zaapelować nie tylko do kobiet, ale także mężczyzn – aby przekonali swoje żony, matki, córki, że warto poświęcić parę chwil na badanie, które nie jednej osobie uratowało już życie –podkreśla Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik.

 

Mammografiajest rentgenowskim badaniem piersi. Obecnie jest uznana za najlepszy sposób wykrywania raka piersi we wczesnym stadium choroby, gdyż pozwala na wykrycie małych zmian, często niewykrywalnych podczas badania wykonanego przez ginekologa lub samą badaną. Badanie skierowane jest do kobiet od 50. do 69. roku życia, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie wykonywały badania w programie profilaktycznym.

 

Celem badania cytologicznegojest natomiast wykrycie nieprawidłowych komórek, które świadczą o rozpoczęciu procesu nowotworowego w szyjce macicy. Badanie jest bezbolesne i pozwala zdiagnozować stany przedrakowe, które można łatwo wyleczyć. Na badanie mogą zgłaszać się panie między 25. a 59. rokiem życia, które w ciągu ostatnich trzech lat nie wykonywały badania w programie profilaktycznym.

 

Według statystyk codziennie 13 Polek umiera z powodu nowotworu piersi, kolejnych pięć z powodu raka szyjki macicy. Wcześnie wykryty nowotwór jest całkowicie wyleczalny.

 

Bezpłatne badania profilaktyczne są organizowane w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Programy na Mazowszu prowadzone są przez Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Działania są współfinansowane ze środków Ministerstwa Zdrowia.

 

- Celem tej akcji, realizowanej wspólnie z Kolejami Mazowieckimi, jestpromocja szeroko pojętej profilaktyki, a w szczególności bezpłatnej cytologii i mammografii. W pociągach Kolei Mazowieckich pojawiły się naklejki i ulotki z informacjami na temat badań cytologicznych i mammograficznych, które są realizowane w ramach programów profilaktycznych współfinansowanych ze środków Ministerstwa Zdrowia. Ponadto,odbyły się już wcześniej na ten temat spotkania edukacyjne. Teraz zapraszamy Panie do skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych– mówi Małgorzata Rejent z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego w Warszawie. 

 

Dodatkowych informacji udziela:

Donata Nowakowska – Rzecznik Prasowy „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o.

Email: d.nowakowska@mazowieckie.com.pl

tel. 22 473 75 51, 0 661 929 207

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego

Pliki do pobrania

Rozmiar: 309 kB, Liczba pobrań: 227, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 818

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.