Płock przez dwa dni był miejscem obrad marszałków wszystkich województw. Konwent poświęcony był w dużej mierze sytuacji w służbie zdrowia – zwłaszcza w kontekście proponowanych przez rząd nowych ustaw zdrowotnych.
Tym razem przedstawiciele województw obradowali m.in. nad polityką zdrowotną i rolą samorządów jako organów założycielskich dla kilkuset szpitali w Polsce. Rozmowy skupiały się na aktualnej sytuacji i planowanych zmianach w zakresie kontraktowania świadczeń zdrowotnych przez NFZ. Województwa zwróciły uwagę na ograniczone możliwości samorządów w organizowaniu pracy podległych im placówek służby zdrowia.
Gościem konwentu był m.in. Jakub Szulc – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, który zaprezentował nowy rządowy pakiet ustaw zdrowotnych. Zmiany proponowane przez stronę rządową będą miały duży wpływ na sytuację placówek podległych samorządom województw.
– Strona rządowa proponuje, aby studia lekarskie miały w całości wymiar bardziej praktyczny. To z pewnością ważne dla pacjentów, ale warto sobie postawić pytanie, czy wszystkie medyczne uczelnie wyższe sprostają temu zadaniu i będą mogły przekształcić się w takie miejsca praktycznej nauki – powiedział marszałek Adam Struzik. – Zadłużenie wszystkich placówek medycznych w kraju oscyluje w granicach 10 mld zł, tymczasem na tzw. plan C zabezpieczono ok. 1,7 mld zł. Nie trudno się domyślić, że pojawi się problem sfinansowania tej różnicy. Nie chcielibyśmy, aby w myśl zasady, „kto pierwszy, ten lepszy” tylko część szpitali wykorzystała tę pulę. Dlatego zostanie powołany specjalny zespół, który będzie monitorował sytuację i wypracuje wspólne stanowisko samorządów w tej sprawie.
Poza tym uczestnicy zajęli się kwestiami bezpieczeństwa publicznego, za które odpowiedzialni są marszałkowie województw; tematami dotyczącymi ochrony przyrody; propozycjami zmian w organizacji i finansowaniu doskonalenia nauczycieli oraz doradztwa metodycznego. Ważnym tematem był również rozwój społeczeństwa informacyjnego.
Konwenty Marszałków Województw RP odbywają się od 1999 r., na terenie województwa, które aktualnie pełni rolę gospodarza. Przewodnictwo w Konwencie trwa pół roku. W skład gremium wchodzi 16 województw. Głównym założeniem Konwentu Marszałków Województw RP jest działanie na rzecz efektywnej realizacji polityki rozwojowej i społecznej w regionach. W obradach biorą udział nie tylko marszałkowie województw, ale również przedstawiciele władz państwowych, instytucji europejskich i regionów. Podczas spotkań omawiane są problemy samorządów województw, a także opracowywane są zmiany ustawodawcze i organizacyjne.
Od kwietnia Konwent obraduje na Mazowszu. Na terenie województwa mazowieckiego odbyły się już w sumie cztery dwudniowe spotkania, na których omawiane są najważniejsze problemy, z jakimi borykają się samorządy wszystkich województw.