Renowacja zabytkowego grodziska w Grudusku, rozbudowa Zespołu Szkół w Lisewie oraz informatyzacja urzędu gminy w Wiskitkach to trzy projekty, które decyzją zarządu województwa otrzymają unijne dofinansowanie. Umowy w tej sprawie podpisali dzisiaj marszałek Adam Struzik oraz beneficjenci. Łączna wartość projektów to przeszło 7,5 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniesie blisko 6 mln zł.
GRODZISKO W GRUDUSKU
Już wkrótce „Zielona Góra” odzyska dawny blask. To zabytkowe, pochodzące z XI w. grodzisko obronne zostanie zagospodarowane i stanie się jedną z perełek turystycznych leżących na Szlaku Książąt Mazowieckich. Powstanie tu także przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkowa z muszlą koncertową, akwenem wodnym, licznymi alejkami spacerowymi i ścieżkami rowerowymi. Wybudowanych zostanie także 30 miejsc parkingowych dla samochodów i autokarów.
Zgodnie z założeniami projektu grodzisko odzyska swój pierwotny kształt kopca. „Zielona Góra” zostanie obsiana trawą oraz obsadzona krzewami. Mniej więcej w połowie wzniesienia pojawią się drewniane bale i pnie, które będą nawiązywać do średniowiecznego obwarowania zewnętrznego grodu. Do głównego wejścia prowadzić będzie odpowiednio przygotowane podejście z podjazdem dla osób niepełnosprawnych.
W wewnętrznej części obwarowań wybudowany zostanie ciąg komunikacyjny, który umożliwi zwiedzanie grodu wzdłuż murów (drewnianych obwarowań). Znajdować się będą na nich plansze z treściami dydaktycznymi, tablice z informacjami dotyczącymi historii tego miejsca i gminy oraz rysunkami przedstawiającymi poszczególne etapy powstania i rozkwitu grodu.
W centralnej części grodziska zwiedzający będą mogli podziwiać scenki rodzajowe z życia średniowiecznej ludności. Ponadto na szczycie obecnego wzniesienia ustawiona będzie drewniana rzeźba przedstawiająca wojownika z ok. X-XI wieku, symbolizującego dawną, graniczną straż Mazowsza.
Zmiany czekają także, przebiegającą przez Grudusk, linię kolejki wąskotorowej z Mławy do Makowa Mazowieckiego. Linia zostanie zrekonstruowana, dzięki czemu kolejka ma szansę stać się atrakcją wycieczkową. Jej trasa przebiega bowiem przez jeden z najczystszych ekologicznie terenów Północnego Mazowsza, na którym już niedługo powstanie farma wiatrowa. Prace przeprowadzone będą we współpracy z sąsiednimi samorządami gmin i miast: Czernic Borowych, Krasnego, Przasnysza i Szydłowa, Mławy i Makowa Mazowieckiego.
Tytuł projektu: Poprawa oferty kulturalnej i wzrost dostępności do kultury poprzez renowację grodziska i jego najbliższej okolicy w miejscowości Grudusk, powiat ciechanowski
Całkowita wartość projektu: 2 271 542,21 zł
Kwota dofinansowania: 1 471 171,62 zł
Beneficjent: Gmina Grudusk
SZKOŁA W LISEWIE JAK NOWA
Dobra wiadomość dla 187 uczniów Zespołu Szkół w Lisewie. W 2012 r. placówka, w skład której wchodzi szkoła podstawowa i gimnazjum, powiększy się o nowy dwukondygnacyjny budynek, w którym uczyć będą się przede wszystkim najmłodsi wychowankowie. Nowy obiekt zostanie połączony ze starą częścią szkoły. Powstaną tu sale dydaktyczne dla klas I-III oraz zerówki. Dodatkowo pomieszczenie dla dzieci sześcioletnich będzie posiadało zaplecze oraz węzeł sanitarny.
Ponadto uczniowie będą mogli korzystać ze znajdujących się na pierwszym piętrze pracowni komputerowej, świetlicy i biblioteki. W budynku wybudowane będą też dwie szatnie oraz kotłownia. Z myślą o osobach niepełnosprawnych w szkole wykonany zostanie podjazd dla wózków, a toalety będą dostosowane do ich potrzeb.
Tytuł projektu: Rozbudowa budynku Zespołu Szkół w Lisewie, Gm. Płońsk
Całkowita wartość projektu: 4 326 819 zł
Kwota dofinansowania: 3 677 796,15 zł
Beneficjent: Gmina Płońsk
ZINFORMATYZOWANY URZĄD GMINY WISKITKI
Już w 2011 r. mieszkańcy Wiskitek większość urzędowych spraw będą mogli załatwić przez Internet, bez wychodzenia z domu. W urzędzie wdrożona zostanie elektroniczna skrzynka podawcza wraz z aktywnymi formularzami oraz elektroniczny system obiegu dokumentów. Gmina zyska także nowy portal internetowy.
Dzięki instalacji elektronicznej skrzynki podawczej oraz aktywnych formularzy, mieszkańcy gminy będą mogli składać wnioski do urzędu przez Internet. W tym celu wymagany będzie kwalifikowany podpis elektroniczny. W takie urządzenia wyposażeni zostaną także pracownicy gminy. Co ważne uruchomienie systemu ułatwi załatwienie spraw w urzędzie osobom niepełnosprawnym, dzięki przystosowaniu portalu do ich potrzeb.
Kolejny element projektu – wdrożenie elektronicznego systemu obiegu dokumentów, ułatwi pracę samym urzędnikom. System zintegrowany będzie z elektroniczną skrzynką podawczą, przez co ułatwi kontakt urzędników z mieszkańcami i zautomatyzuję pracę pracowników urzędu. Umożliwi bieżący monitoring załatwiania spraw i szybkie generowanie raportów.
Uzupełnieniem projektu będzie stworzenie nowego portalu gminnego. Znajdą się na nim różnego rodzaju informacje, galerie fotografii, pliki audio i wideo, fora dyskusyjne itp. Inwestycja obejmie także zakup niezbędnego sprzętu komputerowego i oprogramowania.
Tytuł projektu: e-Usługi w Gminie Wiskitki
Całkowita wartość projektu: 998 595,33 zł
Kwota dofinansowania: 848 806,03 zł
Beneficjent: Gmina Wiskitki