Informacje prasowe

Informacja prasowa - Nagrody Marszałka przyznane

2010.11.09 09:20 , aktualizacja: 2010.11.09 12:54

Autor: , Wprowadzenie: Anna Groszyk-Książak

8 listopada w Teatrze Dramatycznym w Płocku już po raz jedenasty odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagród Marszałka Województwa Mazowieckiego. W tym roku Kapituła wyłoniła 10 laureatów.

Nagroda Marszałka przyznawana jest od 1999 r. za najwybitniejsze osiągnięcia w dziedzinie kultury, nauki, organizacji życia społecznego i gospodarki. Celem nagrody jest uhonorowanie osób, które promują województwo mazowieckie, przyczyniają się do rozwoju regionu, jak również umacniają jego tożsamość kulturową. Wśród laureatów są zarówno osoby wybitne, znane i powszechnie doceniane – m.in.: Józef Hen, Jerzy Janicki, ks. Jan Twardowski czy Sława Przybylska-Krzyżanowska, jak i ludzie niezwykli, znani tylko w swoich środowiskach lokalnych. Właśnie takie osoby zostały docenione w tej edycji.

 

W tym roku do Nagrody zgłoszono 64 kandydatów. Spośród nich Kapituła wyłoniła 10 laureatów. Każdy z nich otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 7,5 tys. zł, pamiątkową statuetkę oraz dyplom.

 

Tegorocznymi laureatami Nagród Marszałka Województwa Mazowieckiego zostali:

 

Tomasz Szatkowski z Płocka– dziennikarz, redaktor naczelny „Tygodnika Płockiego” i wykładowca akademicki. Od kilku lat w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Płocku prowadzi wykłady dla studentów zatytułowane: „Kultura języka polskiego” oraz „Język i społeczne znaczenie reklamy”. Jako zakochany w Ziemi Płockiej turysta z ogromną pasją zachęca swoich czytelników do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jest pomysłodawcą i organizatorem największego w regionie plebiscytu „Z Tumskiego Wzgórza”, który co roku w szczególny sposób pokazuje najistotniejsze dla regionu płockiego wydarzenia.

 

Mariusz Kucewicz z Łosic – pomysłodawca oraz współorganizator Jarmarku na Pożegnanie Lata, który od ponad pięciu lat odbywa się w Łosicach. Angażuje się w organizację imprez odbywających się na terenie Miasta i Gminy Łosice m. in.: Podlaskich Spotkań Historycznych, Łosickiej Złotej Jesieni, Mazowieckich Spotkań z Muzyką i Tańcem, Łosickich Dni Kultury Polsko-Ukraińskiej czy też Mazowieckich Spotkań z Historią Najbliższą. Często współpracuje z artystami z Ukrainy i Białorusi. Swój wolny czas poświęca natomiast podróżom po kraju, turystyce rowerowej oraz fotografowaniu urokliwych zakątków Mazowsza. Jego zdjęcia zostały wykorzystane w wielu albumach, książkach, kalendarzach, przewodnikach oraz pocztówkach.

Henryk Gadomski z Ostrołęki – kompozytor, współzałożyciel i były prezes Ostrołęckiego Towarzystwa Muzycznego im. G. Bacewiczówny. Był też jednym z założycieli Związku Kurpiów. Obecnie prowadzi założony przez siebie Ostrołęcki Chór Nauczycielski oraz młodzieżowy Chór CANTILENA przy II Liceum Ogólnokształcącym w Ostrołęce. Niektóre z jego kompozycji zostały opublikowane w zbiorze „Chwila myśli" i „Jadą goście, jadą”. Henryk Gadomski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi. Jest także laureatem Nagrody im. C. K. Norwida w dziedzinie sztuki.

 

Magdalena Prosińska (Fundacja Dziedzictwo dla Przyszłości) z Podkowy Leśnej– od 2005 roku współautorka i koordynatorka odbywającego się na Mazowszu festiwalu „Otwarte Ogrody”. Ponadto organizuje różnorodne warsztaty edukacyjne, kulturalne i promocyjne dotyczące ekologii czy też ochrony i rozwoju dziedzictwa. Założyła i prowadzi portal internetowy Kraina Miast Ogrodów (www.miastaogrody.pl), którego celem jest promocja Mazowsza na całym świecie. Od 2009 r. jest prezesem Fundacji Dziedzictwo dla Przyszłości, w ramach której realizuje projekt „Otwarte Zagrody” skierowany do mieszkańców wsi.

 

Wojciech Pestka z Jedlni – poeta, prozaik, tłumacz. Jego teksty były tłumaczone na język niemiecki, angielski, rosyjski, ukraiński i łotewski. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako prezes Stowarzyszenia „Jedlnia”, co roku organizuje festyny historyczne „Przeciw niepamięci”. Był także inicjatorem budowy pomnika króla Władysława Jagiełły w Jedlni.

Wydał m.in. tom opowiadań „Ballada o żyletce”, tomy poetyckie: „Dziesięć wierszy dla Grosza”, „Spacer po linie”, a także zeszyty poetyckie „Zwykła rozmowa” i „Miasto”. W 2010 r., wspólnie z Maira Asare z Łotwy i Sergiejem Morejno z Rosji, wydał zeszyt poetycki Trzy x trzy. Jego książka „Do zobaczenia w piekle” uzyskała nominację do nagrody imienia Józefa Mackiewicza za 2010 rok.

 

 

Zespół Folklorystyczny Gotardowie ze Zwoleniaw tym roku obchodzi jubileusz XXXV-lecia działalności. Zespół promuje Zwoleń i region poprzez śpiew, muzykę, gawędowanie, prezentuje zwyczaje oraz obrzędy w kraju i za granicą. Pierwszą kierowniczką zespołu była Pani Teresa Rusinowska. Od 1984 r. funkcję tą pełni Joanna Tęcza instruktor folkloru Domu Kultury w Zwoleniu. Zespół bierze udział w licznych imprezach i przeglądach, na których zdobywa nagrody i wyróżnienia, m.in.: Dyplom Honorowy Ministra Kultury i Sztuki za osiągnięcia w upowszechnianiu kultury (1985 r.), nagrodę główną w I Mazowieckim Festiwalu Teatrów Obrzędowych w Warszawie (2005 r.).

 

Witold Kuczyński z Czarni– nauczyciel, społecznik, instruktor tańca ludowego i folkloru kurpiowskiego klasy „S”, radny Rady Gminy w Czarnia. Od 1985 r. prowadzi społecznie zespoły folklorystyczne i grupy śpiewacze w gminie Czarni, m.in. Kurpiowski Zespół Folklorystyczny „Carniacy”. Pełni także szereg funkcji społecznych.W 1991 r. założył Towarzystwo Kurpiowskie „Strzelec” w Czarni, natomiast w 2009 r. – Szkołę Muzykantów Ludowych, również w Czarni. Jest koordynatorem wielu projektów unijnych. Był współtwórcą i uczestnikiem 14 filmów popularyzujących Ziemię Kurpiowską.

 

Zygmunt Blankiewicz z Ciechanowa– to dzięki niemu w Ciechanowie powstały pomniki i tablice upamiętniające zmagania Polaków z hitlerowskim okupantem. Wiceprezes Okręgu Warszawa Wschód Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W okresie okupacji działał w konspiracji pod pseudonimem Żmuda”. Po wojnie cały swój wolny czas poświęcał na działania społeczne. Za swoją pracę otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń, m.in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty oraz Brązowy Krzyż Zasługi, Krzyż Armii Krajowej, Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Medal „Pro Memoria”, otrzymał także awans do stopnia porucznika rezerwy Wojska Polskiego.

Zespół Pieśni i Tańca „Wisła”z Płocka – prezentuje folklor regionalny, polskie tańce narodowe oraz tańce wybranych krajów Unii Europejskiej. Członkowie zespołu uczą się nie tylko śpiewu i tańca, ale także polskiej kultury ludowej. Od 2007 roku w repertuarze zespołu znajduje się widowisko muzyczne „Z życia płockiego flisaka”, będące rekonstrukcją muzyki, dumek, pieśni, tańców i obrzędów flisaków z okolic Płocka, opartą na autentycznym tworzywie artystycznym, z szacunkiem dla tradycji i prawdy historycznej. W widowisku gościnnie biorą udział wybitni polscy aktorzy: Jan Nowicki i Krzysztof Kolberger oraz Płocka Orkiestra Symfoniczna. Zespół ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień, min. Nagrodę Międzynarodowego Jury na 40 Tygodniu Kultury Beskidzkiej, Grand Prix Polskiej Sekcji CIOFF 2004 i 2009 oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kierownikiem artystycznym i organizacyjnym zespołu jest Piotr Andrzej Onyszko.

 

Małgorzata Szanduła z Konstancina-Jeziorny – muzyk, pedagog i animator kultury. Działalność pedagogiczną łączy z realizacją wielu projektów muzycznych. Od 1996 r. prowadzi w Konstancinie-Jeziornie Szkołę Muzyczną I-go Stopnia. Jest pomysłodawcą i organizatorem koncertów i imprez kulturalnych z udziałem wybitnych polskich muzyków. Z jej inicjatywy powstał zespół kameralistów „Camerata Constanza”, w którym objęła kierownictwo artystyczne. Od 1996 r. realizuje „Koncerty Inauguracyjne”, które są miejscem prawykonań utworów polskiej muzyki współczesnej. Przygotowuje i prowadzi cykl koncertów muzyki kameralnej „Musica da camera”, w których biorą udział wybitni wykonawcy muzyki klasycznej i jazzu. Jako dyrektor artystyczny kieruje realizacją międzynarodowego Młodzieżowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Europejskie Spotkania Muzyczne” YOUTFESTIVAL.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego

Pliki do pobrania

Rozmiar: 8 kB, Liczba pobrań: 328
Rozmiar: 63 kB, Liczba pobrań: 236, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 698

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.