Informacje prasowe
Informacja prasowa - Warszawiacy w Płocku
2011.05.16 15:40 , aktualizacja: 2011.06.17 14:26
Autor: , Wprowadzenie: Anna Groszyk-Książak
13 maja na zaproszenie marszałka Adama Struzika region płocki odwiedziło ponad 20. warszawskich dziennikarzy. Mieli szansę przekonać się, że północne Mazowsze może być znakowym miejscem na spędzenie udanego weekendu. Co urzekło ich najbardziej?
- Turystyka weekendowa to duża szansa dla naszego regionu. W samej Warszawie mieszka ok. 2 mln osób. Warto je przekonać, aby korzystając z ciepłych dni zwiedzały region. Dlatego właśnie chcemy pokazać warszawskim dziennikarzom, że bardzo blisko stolicy jest wiele pięknych, niezwykłych miejsc, o których warto powiedzieć. Nie trzeba jechać aż na Mazury, aby popływać czy łowić ryby, bo zaledwie sto kilometrów od Warszawy rozciąga się pojezierze gostynińskie. Północne Mazowsze to także zabytki, piękne lasy, konie i wiele muzeów na najwyższym poziomie. Mam nadzieje, że dzięki takim wizytom w terenie warszawscy dziennikarze zarażą ciekawością Mazowsza swoich czytelników, słuchaczy czy widzów z Warszawy – podkreśla marszałek Adam Struzik.
Północne Mazowsze słynie z najpiękniejszych stadnin koni. Dziennikarze rozpoczęli zatem dzień bardzo aktywnie – od wizyty w Stadzie Ogierów w Łącku. Jak się okazało to nie tylko miejsce, które warto zwiedzić z uwagi na swoją długoletnią historię, ale także z racji aktywnego wypoczynku. Zachwyt wzbudzała nie tylko imponująca hodowla koni, ale malownicze położenie tuż nad jeziorem Łąckim. Stado powstało w 1923 r., aby zapewnić wysoką jakość hodowli koni na Mazowszu. W tym celu od lat pozyskuje i utrzymuje najlepsze ogiery różnych ras i typów. Można tu jeździć konno, o czym dziennikarze mieli okazję przekonać się, próbując swoich sił w jeździe na lonży. – Uwielbiam konie i widzę, że okolice Płocka to prawdziwa mekka dla koniarzy. Nie tylko piękne stadniny, ale i co ważne malowniczo położone śnieżki konne – zauważyła Edyta Poźniak z Informacyjnej Agencji Radiowej.
Kolejnym punktem wizyty był Płock. To co łączy Płock i Warszawę, to m.in. oczywiście Wisła. Nie uniknięto zatem porównań, w którym z miast rzeka prezentuje się okazalej. Ostatecznie widok ze Wzgórza Tumskiego jednogłośnie uznano jednym z piękniejszych na Mazowszu. Dziennikarze zwrócili także uwagę na najnowszą inwestycję w mieście – molo na Wiśle. Spacer po Tumach zakończył się wizytą w Towarzystwie Naukowym Płockim, gdzie zaprezentowano warszawiakom płocka perełkę czyli zbiór grafik Francisco de Goya z cyklu „Kaprysy". – To co powinno przyciągać turystów do Płocka to jego najcenniejszy zabytek – Bazylika Katedralna. Nie każdy z warszawiaków pamięta, że kryje ona w swoim wnętrzu sarkofagi ze szczątkami dwóch władców Polski – Władysława Hermana i jego syna Bolesława Krzywoustego – podkreślił wicemarszałek Marcin Kierwiński.
Oczywiście w programie nie mogło zabraknąć instytucji prowadzonych i finansowanych przez samorząd województwa mazowieckiego. Muzeum Mazowieckie było dla wszystkim prawdziwym zaskoczeniem. Z jednej strony imponujący zbiór secesji, z drugiej zaś bardzo nowocześnie zaaranżowana siedziba, a w niej nowa ekspozycja. – To naprawdę niesamowite, że tak blisko stolicy jest muzeum z największymi zbiorami secesji w kraju – powiedziała Ewa Wasążnik z Radia Dla Ciebie.
Tego samego dnia dziennikarze mieli szanse porównać mieszczańskie wnętrza z przełomu XIX i XX wieku z szlacheckimi czy chłopskimi wnętrzami prezentowanymi w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Jest to kolejna instytucja samorządu województwa mazowieckiego. Rzeźby artystów ludowych, różne typy pojazdów konnych, ale przede wszystkim malowniczo położone gospodarstwa wiejskie – zrobiły na gościach największe wrażenie. Przejażdżka bryczką po skansenie zakończyła się w karczmie Pohulanka, gdzie wszyscy mogli przekonać się o jakości specjałów kulinarnych północnego Mazowsza.
W roli przewodnika po północnym Mazowszu wystąpił Tomasz Szatkowski – Redaktor naczelny Tygodnika Płockiego
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 706
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.