Informacje prasowe
Informacja prasowa - 3,3 mln zł z Unii na specjalistyczną aparaturę dla Instytutu Kardiologii
2011.07.01 15:10 , aktualizacja: 2011.07.01 15:58
Autor: , Wprowadzenie: Anna Groszyk-Książak
Instytut Kardiologii w Warszawie zakupi specjalistyczną aparaturę laboratoryjną, która pozwoli na prowadzenie badań z zakresu dziedzicznych chorób układu krążenia m.in. tętniaków aorty, rozwarstwienia aorty, zaburzeń rytmu serca czy nadciśnienia tętniczego. Wyniki tych badań będą wykorzystywane w diagnostyce i leczeniu chorych nie tylko na Mazowszu, ale w całym kraju. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego projekt otrzyma ponad 3,3 mln zł unijnego dofinansowania. Umowę w tej sprawie podpisali dzisiaj przedstawiciele zarządu województwa oraz Instytutu Kardiologii.
Choroby układu krążenia stanowią współcześnie, obok chorób nowotworowych, największe zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. W krajach wysoko rozwiniętych z powodu chorób układu krążenia umiera rocznie więcej osób niż z powodu innych chorób łącznie. Choroba wieńcowa i nadciśnienie tętnicze są już określane mianem chorób cywilizacyjnych. W Polsce ok. 50 proc. zgonów spowodowanych jest właśnie chorobami układu krążenia.
Dzięki zakupowi specjalistycznej aparatury laboratoryjnej w Instytucie Kardiologii w Warszawie prowadzone będą badania, których wyniki pozwolą na wprowadzenie nowych badań przesiewowych zwiększających wykrywalność chorób układu krążenia, a także na poprawę diagnostyki i opieki nad osobami zagrożonymi dziedzicznymi chorobami układu sercowo-naczyniowego.
Projekt zakłada zakup 13 sztuk specjalistycznego sprzętu laboratoryjnego dla czterech pracowni Instytutu Kardiologii.
Do Pracowni Farmakologii Klinicznej i Terapii w Zakładzie Biochemii Klinicznej zakupiony zostanie zestaw do chromatografii cieczowej z podwójną detekcją masową LC-MS/MS, zestaw analityczny do HPLC, autosampler z termostatem, układem odgazowania fazy ruchomej oraz komputerem z oprogramowaniem integrującym i sterowaniem do systemu HPLC. Sprzęt pozwoli na prowadzenie badań w zakresie terapii immunosupresyjnej oraz terapii monitorowanej stężeniem leku u pacjentów z chorobami układu krążenia.
Pracownia Biologicznie Czynnych Peptydów w Zakładzie Biochemii Klinicznej wzbogaci się o zestaw do oznaczenia stężenia katecholamin we krwi oraz zestaw do oznaczenia stężenia metoksykatecholamin we krwi. Dzięki czemu możliwe będzie prowadzenie badań nad unowocześnieniem i rozszerzeniem możliwości diagnostyki i terapii pierwotnego i wtórnego nadciśnienia tętniczego oraz innych chorób układu krążenia.
Do Samodzielnej Pracowni Biologii Molekularnej zakupiony zostanie rozbudowany system (układ optyczny, oprogramowanie, laser) Real Time PCR7500 do systemu z modułem do małej macierzy, zautomatyzowana stacja izolacji kwasów nukleinowych, zautomatyzowana stacja pipetująca, system do przesiewowego badania DNA Light Skaner 96 z oprogramowaniem oraz dwa termocyklery. Natomiast do Ośrodka Badań Przesiewowych Dziedzicznych Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego – aparat echokardiograficzny oraz aparat EKG. Obie pracownie utworzą w przyszłości centrum diagnostyki – Centrum Dziedzicznych Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego.
Tytuł projektu: Unowocześnienie i wdrożenie metod wczesnej diagnostyki oraz optymalizacja farmakoterapii chorób układu sercowo-naczyniowego dla Instytutu Kardiologii w Warszawie
Całkowita wartość projektu: 3 962 330,00 zł
Kwota dofinansowania: 3 367 980,50 zł
Beneficjent: Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego
Zespół Prasowy
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 381
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.