Informacje prasowe

Informacja prasowa - Na Mazowszu staną kolejne „czarne punkty wodne”

2011.07.05 12:05 , aktualizacja: 2011.07.05 14:38

Autor: , Wprowadzenie: Anna Groszyk-Książak

Już w lipcu w miejscach, gdzie  dochodziło do największej liczby utonięć staną kolejne „czarne punkty wodne”. W ten sposób Samorząd Województwa Mazowieckiego wspólnie z policją chce kontynuować rozpoczętą w 2009 roku akcję oznaczania niebezpiecznych miejsc nad wodą. Z obserwacji policji wynika bowiem, że tam gdzie pojawiły się tablice, liczba utonięć zdecydowanie się zmniejszyła. W sumie na Mazowszu oznakowane w ten sposób będą 63 miejsca.

 

Tylko w zeszłym roku w całym kraju utonęło369 osób, z czego blisko jedna trzecia na Mazowszu – 108 osób (na terenie podległym Komendzie Wojewódzkiej Policji w Radomiu – 74, a w Warszawie i okolicznych powiatach 34). Najczęstszewypadki zdarzały się w miejscach niestrzeżonych lub na dzikich plażach. Co znamienne w całym kraju, znacznie częściej dochodziło do nich nad rzekami, jeziorami czy nawet stawami niż nad morzem. Jak wynika z policyjnych statystyk, blisko połowa utonięć ma miejsce na terenie niestrzeżonym, ale nie zabronionym. Wśród tonących zdecydowanie przeważają osoby dorosłe. Do największej liczby utonięć dochodzi w okresie letnim.

 

– Dzikie plaże latem są miejscem wypoczynku nie tylko dzieci, ale i całych rodzin. Obserwując wodę z brzegu nie możemy mieć pewności co kryje się pod nią. Czy w tym miejscu są silne nurty, głębokie czy płytkie dno. Jednolitość tafli osłabia naszą czujność. Tymczasem policyjne statystyki pokazują, że są miejsca, w których co roku zdarza się zdecydowanie więcej wypadków niż gdzie indziej. Stąd inicjatywa oznaczenia tych najbardziej niebezpiecznych – tłumaczy Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik.

 

W 2009 roku ustawiono 40 „czarnych punktów wodnych”. Niestety część z nich uległa zniszczeniu lub wymaga naprawy. Dlatego w tym roku samorząd województwa sfinansował zakup kolejnych 44 tablic. W ten sposób na Mazowszu zostaną oznaczone aż 63 wskazane przez policję miejsca. Tablice postawione zostaną głównie na dzikich plażach. Oznakowane będą punkty, w których do tej pory dochodziło do największej liczby utonięć, czy to z racji niebezpiecznych wirów, ukształtowania dna czy też zbytniej brawury kąpiących.

 

Forma tablic jest bardzo prosta i czytelna. Czarno-żółta kolorystyka gwarantuje dobrą widoczność, natomiast  wyrazista typografia i surowa grafika – czytelność. Wyprodukowanie wszystkich tablic kosztowało ok. 13 tys. zł. Środki na ten cel przeznaczył Samorząd Województwa Mazowieckiego. Miejsca, w których staną znaki, wytypowały Komendy Wojewódzka i Stołeczna Policji.

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urzędu Marszałkowskiego
Województwa Mazowieckiego

podinsp. Maciej Karczyński Rzecznik Prasowy
Komendanta Stołecznego Policji


podinsp. Tadeusz Kaczmarek
Rzecznik Prasowy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji

Pliki do pobrania

Rozmiar: 220 kB, Liczba pobrań: 433, Dokument programu Microsoft Word
Rozmiar: 93 kB, Liczba pobrań: 808, Dokument programu Microsoft Word
Rozmiar: 3519 kB, Liczba pobrań: 322
Rozmiar: 7014 kB, Liczba pobrań: 410
Rozmiar: 447 kB, Liczba pobrań: 415, Adobe Acrobat Document

Liczba wyświetleń: 557

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.