Informacje prasowe
Informacja prasowa - Zakup nowoczesnych autobusów, promocja Płocka, przebudowa dróg oraz przebudowa Domu Pomocy Społecznej z unijnym dofinansowaniem
2011.09.02 14:45 , aktualizacja: 2011.09.02 15:50
Autor: , Wprowadzenie: Irmina Szymska
Dzisiaj marszałek Adam Struzik podpisał umowy na unijne dofinansowanie dla 4 dużych projektów z Płocka i regionu. Dotyczą one zakupu nowoczesnych autobusów, poszerzenia asortymentu biletów oraz wdrożenia systemu informacji dźwiękowej w środkach komunikacji miejskiej w Płocku, ale również przebudowy dróg gminnych i powiatowych w gminie Grudusk, rozbudowy Domu Pomocy Społecznej w Brwilnie czy promocji Płocka. W sumie samorządy otrzymają 23 mln zł unijnego dofinansowania. Całkowita wartość inwestycji to blisko 37 mln zł.
- Podpisaliśmy dziś cztery bardzo różne, ale bardzo ważne dla Płocka i regionu projekty. Nikogo nie trzeba przekonywać jak istotna dla Płocka jest nowoczesna komunikacja i że zakup 15 nowych autobusów to znakomita wiadomość przede wszystkim dla pasażerów. Jednak fundusze unijne to także szansa na realizację ambitnych projektów o charakterze społecznym. Tu znakomitym przykładem może być rozbudowa domu pomocy społecznej w Brwilnie. Jesteśmy jednym z niewielu województw, które kieruje tak duże pieniądze, w ramach środków unijnych, właśnie na takie działania. Moim zdaniem – niezwykle ważne – powiedział marszałek Adam Struzik.
LEPSZA KOMUNIKACJA MIEJSKA W PŁOCKU
Zakup 15 nowoczesnych, niskopodłogowych i przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych autobusów, wprowadzenie systemu biletu elektronicznego, zamontowanie systemu informacji dźwiękowej dla osób niewidomych i słabowidzących w 45 autobusach oraz monitoring węzła przesiadkowego to główne założenia projektu poprawy jakości usług w Komunikacji Miejskiej w Płocku.
Nowy tabor autobusowy to 5 autobusów przegubowych o długości 17,5-18,75 m oraz 10 pojazdów o długości 11,5-12,5 m. Pięć z nich będzie także wyposażonych w silniki zasilane olejem napędowym, a dziesięć przystosowanych do zasilania biopaliwem. Wszystkie będą miały silniki spełniające normę emisji zanieczyszczeń minimum EURO 5.
Projekt przewiduje także kolejne duże ułatwienie dla pasażerów – wprowadzenie nowego rodzaju biletu na karcie elektronicznej. Będzie to tzw. „elektroniczna portmonetka”, czyli karta na której pasażerowie będą mieli zakodowana określoną kwotę pieniędzy. Wszystkie autobusy zostaną wyposażone w specjalne urządzenia umożliwiające zdejmowanie impulsów z „elektronicznej portmonetki” w wysokości odpowiadającej opłacie za przejazd.
Komunikacja miejska w Płocku stanie się także bardziej przyjazna dla osób niepełnosprawnych. Wszystkie nowe autobusy będą niskopodłogowe i wyposażone w system informacji dźwiękowej. Dodatkowo system ten zostanie zamontowany w 45 innych autobusach. Znacznie ułatwi to podróż pasażerom niewidomym i słabowidzącym.
Zwiększy się także bezpieczeństwo podróżnych na węźle przesiadkowym przy ul. Jachowicza 40 w Płocku. Zostanie tam zainstalowany system monitoringu wizyjnego, składający się z czterech kamer – dwóch wewnątrz budynku i dwóch na słupach latarni.
Tytuł projektu: Poprawa systemu transportu publicznego poprzez zakup nowoczesnego taboru wraz z niezbędną infrastrukturą przez Komunikację Miejską – Płock Sp. z o.o.
Całkowita wartość projektu: 21 211 103,00 zł
Kwota dofinansowania: 9 976 844,00 zł
Beneficjent: Komunikacja Miejska – Płock Sp. z o.o.
Działanie 5.1. Transport miejski
DOM POMOCY SPOŁECZNEJ W BRWILNIE ZOSTANIE ROZBUDOWANY
Dobudowa czterokondygnacyjnego skrzydła do obecnego budynku Domu Pomocy Społecznej w Brwilnie oraz wyposażenie nowego obiektu pozwolą na podniesienie jakości świadczonych przez DPS usług. Mieszkańcy DPS będą mogli korzystać z nowych usług – hydromasażu, pełnego zakresu fizykoterapii, terapii komputerowej, pracowni Internetowej oraz terapii manualnej np. bukieciarskiej, szewskiej czy kulinarnej.
Budynek będzie kompleksowo wyposażony w nowoczesne i energooszczędne urządzenia pralnicze, suszące, chłodnicze, kuchenne itp. Do gabinetów rehabilitacyjnych zakupiony zostanie niezbędny sprzęt rehabilitacyjny, a do biurowych – sprzęt komputerowy i meble.
Na I piętrze zostaną zlokalizowane gabinety rehabilitacji medycznej i ogólnorozwojowej, gabinet dyrektora, księgowość, sala narad i szkoleń, biuro kierownika administracyjnego. Na poddaszu natomiast znajdą się pomieszczenia terapii manualnej, malarskiej, bukieciarskiej i pracownia komputerowa, pomieszczenia magazynowe.
W ramach projektu w budynku zostanie zainstalowana także winda towarowo-osobowa przystosowana do przewozu chorych na łóżkach i wózkach inwalidzkich. Zagospodarowany zostanie również teren wokół obiektu – wybudowane będą podjazdy komunikacyjne do windy i chodników, a także posadzone rośliny – krzewy i kwiaty.
Na najniższym poziomie zaplanowano pralnię, zaplecze kuchenne (magazyn kuchenny, magazyn owoców i warzyw, obieralnia, pomieszczenie na odpadki, magazyn środków czystości), warsztat konserwatorów, magazyny ogrodnika, stolarza i ślusarski oraz WC personelu. Na parterze znajdować się będą: jadalnia, kuchnia główna, zmywalnie oraz magazyny posiłków. Kuchnia skomunikowana zostanie z piwnicznym zapleczem kuchennym windą towarową.
Tytuł projektu: Rozbudowa Domu Pomocy Społecznej im. Bł. Arc. J. A. Nowowiejskiego w Brwilnie
Całkowita wartość projektu: 4 575 227,38 zł
Kwota dofinansowania: 3 870 860,51 zł
Beneficjent: Powiat Płocki
Działanie 7.3. Infrastruktura służąca pomocy społecznej
PŁOCK ATRAKCYJNY DLA INWESTORÓW
Płock stanie się miastem przyjaznym dla inwestorów i nowych technologii. Zachęcenie jak największej liczby przedsiębiorców do inwestowania na terenie Płocka oraz łatwiejszy dostęp do informacji o terenach atrakcyjnych dla inwestorów to główne założenia projektu miasta, który otrzymał unijne dofinansowanie.
Płock będzie m.in. promował się na targach krajowych i międzynarodowych oraz organizował misje gospodarcze np. do Chin. Dodatkowo powstanie serwis internetowy zawierający cenne informacje dla inwestorów na temat ziemi płockiej. Serwis będzie prowadzony w języku polskim i angielskim, co umożliwi nawiązanie współpracy również z zagranicznymi inwestorami.
Tytuł projektu: Promocja Mazowsza poprzez wypromowanie Płocka jako miasta przyjaznego dla przedsiębiorców i nowych technologii
Całkowita wartość projektu: 1 016 670,04 zł
Kwota dofinansowania: 499 998,33 zł
Beneficjent: Gmina Miasto Płock
Działanie 1.7. Promocja gospodarcza
PRZEBUDOWA DRÓG W GMINIE GRUDUSK I CZERNICE BOROWE
Unijne dofinansowanie otrzymał także zrealizowany już projekt przebudowy dróg gminnych i powiatowych w dwóch gminach Grudusk i Czernice Borowe. Dzięki modernizacji znacznie poprawiła się komunikacja miedzy obiema gminami – znacznie skrócił się czas przejazdu, a także zmniejszyły się koszty eksploatacji pojazdów. Poprawiło się także bezpieczeństwo użytkowników dróg zarówno pieszych, jak i zmotoryzowanych.
W ramach projektu przebudowano sześć odcinków dróg gminnych i jednej drogi powiatowej na terenie gminy Grudusk oraz dziewięć odcinków dróg gminnych i jeden powiatowej na terenie gminy Czernice Borowe. Drogi zostały poszerzone i zyskały nową nawierzchnię: drogi gminne – bitumiczną, drogi powiatowe – asfaltową.
Tytuł projektu: Przebudowa dróg gminnych i powiatowych usprawniających komunikację pomiędzy Gminą Grudusk, powiat ciechanowski i Gminą Czernice Borowe, powiat przasnyski
Całkowita wartość projektu: 10 188 970,82 zł
Kwota dofinansowania: 8 660 625,20 zł
Beneficjent: Gmina Grudusk
Działanie 3.1. Infrastruktura drogowa
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego
tel. (22) 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: m.milewska@mazovia.pl
Zespół Prasowy
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych
tel. (22) 542 22 23, kom. 506 047 917
e-mail: media@mazowia.eu
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 556
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.