Informacje prasowe
Informacja prasowa - 44 mazowieckie szpitale przyjazne kombatantom
2011.09.12 15:55 , aktualizacja: 2011.09.13 09:05
Autor: , Wprowadzenie: Eliza Albrechcińska
Od dziś aż 44 mazowieckie szpitale będą nosić tytuł „Szpitali Przyjaznych Kombatantom”. Podczas odbywającego się już po raz trzeci spotkania z okazji Dnia Weterana kombatantów z całego województwa, dyrektorzy szpitali oraz przedstawiciele Mazowieckiej Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podpisali porozumienie w tej sprawie. Patronat honorowy nad realizacją programu „Szpital Przyjazny Kombatantom” objął m.in. Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego.
– W 2009 roku Rada Kombatantów i pierwszych dziewięć szpitali z województwa mazowieckiego podpisało porozumienie o realizacji programu Szpitale Przyjazne Kombatantom. Dziś w programie uczestniczą aż 44 szpitale z Mazowsza. To bardzo dobra wiadomość. Ludzie, którzy tak wiele poświęcili dla swojej Ojczyzny, zasługują na specjalne traktowanie - powiedział marszałek Adam Struzik.
Na terenie Mazowsza mieszka około 40 tysięcy kombatantów, inwalidów wojennych oraz ofiar wojennych represji. Są to weterani m.in. Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Ludowej, więźniowie obozów hitlerowskich i stalinowskich łagrów, ofiary holocaustu i ich dzieci oraz powstańcy warszawscy. Ze względu na ich wiek oraz wkład w obronę ojczyzny należy im zapewnić godne i przyjazne warunki leczenia. Dlatego też od 2009 r. na terenie województwa mazowieckiego realizowany jest program „Szpitale Przyjazne Kombatantom”.
Wówczas do programu przystąpiło 9 szpitali: Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu, Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Siedlcach, Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie, Wojewódzki Szpital Bródnowski SPZOZ w Warszawie, SZPZOZ im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce, SPZOZ Solec w Warszawie oraz Szpital Praski pw. Przemienienia Pańskiego SPZOZ w Warszawie. Dzięki podpisanemu dziś porozumieniu lista Szpitali Przyjaznych Kombatantom zwiększyła o kolejne 35 placówek i obecnie na terenie Mazowsza jest ich aż 44.
W ramach programu w każdym szpitalu powołany jest pełnomocnik ds. kombatantów. Poza tym kombatanci mogą korzystać ze świadczeń zdrowotnych dostępnych w szpitalu poza kolejnością.
Patronat honorowy nad realizacją programu objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Wojewoda Mazowiecki, Prezydent Miasta St. Warszawy oraz Dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Lista „Szpitali Przyjaznych Kombatantom” w załączniku.
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego
Pliki do pobrania
Artykuły powiązane
Mazowiecki Dzień Weterana
Liczba wyświetleń: 641
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.