Informacje prasowe
Informacja prasowa - Ułatwienia dla radomskich przedsiębiorców
2012.01.20 12:05 , aktualizacja: 2012.01.20 12:27
Autor: , Wprowadzenie: Hanna Maliszewska
Radomscy przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie w prowadzeniu działalności gospodarczej. Radom stał się udziałowcem Mazowieckiego Funduszu Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. – instytucji powołanej przez marszałka województwa, wspierającej firmy z Mazowsza. Dla radomskich przedsiębiorców oznacza to ułatwienia w pozyskiwaniu poręczeń przy ubieganiu się o kredyty i pożyczki.
Przystąpienie Radomia do MFPK to inicjatywa wicemarszałka Leszka Ruszczyka oraz wiceprezydenta miasta Krzysztofa Ferensztajna. Radom wniósł udział w wysokości 50 tys. zł.
Współpraca miasta z Funduszem przyniesie bezpośrednie korzyści właścicielom mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z Radomia i okolic. To okazja dla ludzi podejmujących nowe wyzwania biznesowe i poszukujących kapitału na start firmy, ale również osób bezrobotnych, czekających na nowe miejsca pracy w rozwijających się radomskich przedsiębiorstwach.
– Cieszy mnie przystąpienie Radomia do Funduszu, bo to zwiększa szanse radomskich przedsiębiorców na poradzenie sobie z kryzysem – powiedział wicemarszałek Leszek Ruszczyk. – Zaostrzona polityka kredytowa banków blokuje rozwój niektórych firm. Wierzę, że znajdą się ludzie ambitni i pomysłowi, którzy sięgną po poręczenie, co pozwoli ich firmom rozwinąć skrzydła.
– Chciałbym podziękować radnym za jednogłośne przegłosowanie przystąpienia Radomia do Mazowieckiego Funduszu Poręczeń Kredytowych. To pokazuje, że nam wszystkim leży na sercu dobro przedsiębiorców działających na terenie Radomia. Mazowiecki Fundusz Poręczeń Kredytowych to instytucja o bardzo dużych możliwościach finansowych. W tej chwili zaledwie 100 przedsiębiorców z Radomia i okolic skorzystało z tej formy pomocy. Myślę, że uruchomienie oddziału MFPK w naszym mieście spowoduje łatwiejszy dostęp do tej instytucji. Przedsiębiorcy ubiegający się o kredyt wszelkie informacje będą mogli uzyskać na miejscu – prezydent Andrzej Kosztowniak.
Jak to wygląda w praktyce?Przedsiębiorca, który rozpoczyna działalność lub chce rozwinąć swoją firmę, potrzebuje na ten cel finansów. Najczęściej zmuszony jest wziąć w banku kredyt. Jednak zasady otrzymywania wsparcia finansowego, są coraz bardziej rygorystyczne, więc często bank uznaje, że przedsiębiorca nie ma wystarczającej zdolności kredytowej. Wówczas może udać się do Mazowieckiego Funduszu Poręczeń Kredytowych i tam ubiegać się o poręczenie. Fundusz dokonuje analizy firmy i podejmuje decyzje o tym, czy przyzna poręczenie. Jeśli przedsiębiorca je uzyska, bank udzieli mu kredytu.
Właściciele radomskich firm mogą liczyć na wymierne korzyści współpracy Radomia z Funduszem. Nie poniosą oni opłat przy składaniu wniosku o udzielenie poręczenia. Mogą też skorzystać z preferencyjnych warunków cenowych za udzielone poręczenia do kredytów i pożyczek na rozwój firmy i innowacyjne podejście do biznesu. Poręczenie Funduszu może również obniżyć koszt kredytu.
Planowane jest w najbliższym czasie uruchomienie placówki MFPK w Radomiu, co pozwoli przedsiębiorcom na bezpośrednie korzystanie z doradztwa biznesowego – np. w kwestii wykorzystania środków unijnych czy tworzenia biznesplanu. Będą oni mogli również liczyć na dostęp do informacji gospodarczych – udział w konferencjach, seminariach, spotkaniach indywidualnych.
Wsparcie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw pozwala pobudzić rozwój gospodarczy w regionie. Dzięki uzyskanym przy udziale MFPK pieniądzom możliwe są nowe inwestycje, wdrażanie innowacyjnych rozwiązań i technologii, co wpłynie na wzrost konkurencyjności radomskich przedsiębiorstw. Wiąże się z tym również zwiększenie liczby miejsc pracy i utrzymanie istniejących.
Rada Miasta Radomia podjęła stosowną uchwałę 12 grudnia 2011 r., a MFPK przyjęło nowego udziałowca 29 grudnia 2011 r. na spotkaniu Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników.
Mazowiecki Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o.powstał w 2003 r. w ramach programu tworzenia ogólnopolskiego systemu funduszy poręczeniowych i pożyczkowych, będącego połączeniem inicjatyw i działań samorządów regionalnych i instytucji rządowych. Celem powstania MFPK było wspieranie rozwoju mikro, małych i średnich przedsiębiorców działających na terenie Polski.
MFPK Sp. z o.o. jest spółką samorządową działającą non profit i największym regionalnym funduszem poręczeniowym, który zapewnia wsparcie przedsiębiorcom z terenu Mazowsza.
Statutowym zadaniem MFPK Sp. z o.o. jest pomoc przedsiębiorcom z segmentu MSP w zakresie zwiększania dostępności do zewnętrznych źródeł finansowania poprzez udzielanie poręczeń prawa cywilnego, zabezpieczających spłatę kredytów i pożyczek.
Stałe pozyskiwanie kapitału poręczycielskiego przez MFPK oraz coraz większe zainteresowanie instytucji finansowych (banków) współpracą z Funduszem do tej pory ułatwiło prowadzenie biznesu prawie 3000 przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą lub ją rozpoczynających.
Maksymalna wartość jednostkowego poręczenia Funduszu nie może przekroczyć 70% wartości zobowiązania kredytowego.
Aktywna polityka poręczeniowa Funduszu ma na celu stworzenie silnych więzi i partnerskich kontaktów pomiędzy sektorem prywatnym i publicznym w zakresie wsparcia wszelkich działań rozwojowych sektora MSP na terenie Mazowsza.
Dzięki unijnemu dofinansowaniu, jakie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego WM 2007-2013 uzyskał na ten cel MFPK, mazowieckie samorządy mogą z jeszcze większą intensywnością wykorzystywać poręczenie jako skuteczne narzędzie w rozwoju przedsiębiorczości, spadku stopy bezrobocia, zmiany wizerunku mazowieckich miast.
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: m.milewska@mazovia.pl
Katarzyna Piechota-Kaim
Rzecznik Prasowy
Urząd Miejski w Radomiu
tel. 48 36 20 317
e-mail: k.piechota@umradom.pl
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 526
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.