Informacje prasowe

Informacja prasowa - Mazowiecki Park Krajobrazowy skończył 25 lat!

2012.04.25 13:30

Autor: , Wprowadzenie: Eliza Albrechcińska

 

Kawałek lasu w urzędzie? To możliwe. Od dziś w holu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie można podziwiać wystawę przedstawiającą zwierzęta i rośliny występujące w Mazowieckim Parku Krajobrazowym im. Czesława Łaszka. W tym roku bowiem przypadają 25 urodziny parku. Wystawa inauguruje sezon turystyczny w Mazowieckim Parku Krajobrazowym.

 

Prezentowana  w urzędzie ekspozycja składa się z dwóch części: fotograficznej i przyrodniczej. Oglądając zdjęcia, można poznać nie tylko historię Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, ale przede wszystkim jego walory przyrodnicze. Dodatkową atrakcją wystawy są eksponaty występujących na jego terenie roślin oraz zwierząt, m.in. łosie, borsuki, wiewiórki, sarny, jeże i nietoperze.

 

Ekspozycja to jednak tylko przedsmak tego, co można zobaczyć na własne oczy, wybierając się do Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Okazji ku temu jest wiele, bo wiosna już w pełni, a lato za pasem. Na dodatek zbliża się majowy długi weekend. W związku z tym każdy staje przed nie lada wyzwaniem – gdzie i jak spędzić ten czas? Odpowiedź jest prosta. Wystarczy wybrać się do Otwocka i poznać Mazowiecki Park Krajobrazowy im. Czesława Łaszka. Jest co zwiedzać, bo powierzchnia parku wraz z otuliną to aż 23 tys. hektarów lasów i łąk. Swoim zasięgiem obejmuje dzielnice Wawer i Wesołą oraz gminy: Józefów, Otwock, Wiązownę, Karczew, Celestynów, Kołbiel, Osieck, Sobienie Jeziory oraz Pilawa.

 

Jedną z jego zalet jest znakomita lokalizacja. Nie trzeba nawet wyjeżdżać z Warszawy – północną granicę parku wyznacza Rezerwat im. Króla Jana Sobieskiego. Można się tam dostać komunikacją miejską (np. autobusem linii 125).

 

Oferta parku jest bardzo szeroka. Można w nim spacerować, ale też nieodpłatnie wypożyczyć rower i aktywnie spędzić dzień. Organizowane są tu zarówno rajdy rowerowe, plenery malarskie jak też zajęcia edukacyjne, dzięki którym najmłodsi dowiedzą się co w trawie piszczy.

 

DZIEŃ OTWARTY – 5 maja br. (10.00 – 15.00)

 

Najbliższą okazją do tego, aby móc się przekonać o walorach turystycznych parku będzie Dzień Otwarty MPK organizowany z okazji jego jubileuszu – 25-lecia istnienia. 5 maja br. będzie można zwiedzić zarówno główną siedzibę Parku (Otwock, ul. Sułowskiego 11), jak też ośrodek edukacyjno-muzealny „Baza Torfy” w Karczewie. Zainteresowani będą mogli obejrzeć filmy na temat walorów przyrodniczych i turystycznych MPK, oraz przespacerować się po drewnianej ścieżce edukacyjnej „Soplicowo”. Ułatwieniem będą tablice prezentujące różne typy siedlisk występujących na terenie parku.

 

Po zwiedzeniu siedziby będzie można bezpłatnie wypożyczyć rowery i udać się specjalnie oznakowaną trasą do „Bazy Torfy”. Tu również na zwiedzających czeka wiele atrakcji – wśród nich warsztaty ekologiczne (wikliniarstwo, ceramika), prezentujące lokalną twórczość ludową.

 

NIEZNANE OBLICZA PARKU

 

Oprócz Dni Otwartych jednym z elementów obchodów 25-lecia parku będzie program „Odkrywamy Mazowiecki Park Krajobrazowy im. Cz. Łaszka”. Wszystko po to, by promować ochronę przyrody i aktywne formy wypoczynku.

 

Jedną z atrakcji będą letnie warsztaty, na których uczestnicy nauczą się rozpoznawać gatunki roślin, ślady bytowania zwierząt oraz jak w prosty sposób mogą przyczynić się do ochrony roślin i zwierząt.

 

Ponadto raz w miesiącu, w weekendy organizowane będą wycieczki rowerowe dla młodzieży, dorosłych i rodzin z dziećmi. Jeśli ktoś nie posiada roweru, będzie mógł go bezpłatnie wypożyczyć na miejscu. Uczestnicy będą nie tylko zwiedzać ciekawe zakątki parku. Ich zadaniem będzie też monitoring terenu, czyli zbieranie danych dotyczących występowania roślin, pomników przyrody, obiektów kulturowych.

 

Dla miłośników fotografii zorganizowany zostanie konkurs fotograficzny „Tajemnice Mazowieckiego Parku Krajobrazowego”. Udział w nim będą mogli wziąć zarówno dorośli, jak i uczniowie gimnazjów oraz szkół średnich.

 

Zwiedzanie parku to nie wszystko. Jego tajemnice można poznawać także, biorąc udział w zajęciach edukacyjnych, podczas których dowiemy się, jak rośliny i zwierzęta przygotowują się do zimy, poznamy zwyczaje i zachowania ptaków oraz tajemnice nietoperza – nocnego przyjaciela. Poza tym dla miłośników eksperymentów przygotowano przyrodnicze laboratorium, a dla miłośników historii – wycieczkę śladami otwockich Żydów lub poznanie fortyfikacji wojennych Przedmościa Warszawa. Informacje na temat oferty edukacyjnej parku można znaleźć na stronie www.parkiotwock.pl

 

RODZINNE WEEKENDY W PARKU

 

Park to także doskonałe miejsce do spędzenia weekendu z rodziną. Wystarczy przyjechać do „Bazy Torfy” w Karczewie, która od 28 kwietnia do 7 października otwarta jest w weekendy od 10.00 – 15.00 właśnie dla turystów indywidualnych (wstęp bezpłatny).

 

Jest co podziwiać. Wewnątrz budynku prezentowana jest wystawa przyrodnicza, która przedstawia podstawowe typy siedlisk i gatunków fauny występujących w MPK. Ponadto można zobaczyć tu pamiątki etnograficzne i kulturowe z regionu kobielskiego oraz przedmioty archeologiczne.

 

Największą popularnością cieszy się woliera z żywym wilkiem szarym. Zew, bo tak ma na imię, został sprowadzony do Parku w 2005 r. z z Parku Dzikich Zwierząt im. Benedykta Dybowskiego w Kadzidłowie.

 

Na zewnątrz zobaczyć można także różne typy budek lęgowych dla różnych gatunków ptaków, jak też piwnicę dla nietoperzy.

 

Przy „Bazie Torfy” znajduje się również ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza „Łabędzim szlakiem”. Wiedzie ona przez uroczysko torfowe, które jest jednym z najpiękniejszych zakątków MPK. Obszar ten skupia chronione gatunki zwierząt, roślin i ptaków. Jest doskonałym miejscem na spacery i odpoczynek na łonie natury.

 

LEŚNE MALARSTWO

 

Mazowiecki Park Krajobrazowy im .Czesława Łaszka jest piękny o każdej porze roku. Ale to jesień jest najbardziej malowniczym czas. Dlatego też 6 października w „Bazie Torfy” odbędzie się plener plastyczny „Malowany październik”. Mazowiecki Park Krajobrazowy zapewnia niezbędne materiały plastyczne, a wykonane prace prezentowane będą do końca października br. w siedzibie głównej MPK w Otwocku.

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego

Pliki do pobrania

Rozmiar: 79 kB, Liczba pobrań: 226, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 716

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.