Informacje prasowe
Informacja prasowa - Połowa turystów już w kraju, marszałek proponuje zmiany w systemie zabezpieczeń finansowych organizatorów turystyki
2012.07.06 13:50 , aktualizacja: 2012.07.06 14:13
Autor: , Wprowadzenie: Anna Groszyk-Książak
Marszałkowi województwa mazowieckiego udało się bezpiecznie sprowadzić do kraju już ponad 2100 klientów biura podróży Sky Club. Za granicą przebywa nadal ponad 2,5 tys. osób, z czego ok. 1100 osób powróci do Polski jeszcze dzisiaj. Ewakuacja turystów pochłonęła już ponad 2,7 mln zł. Oszukani przez biuro klienci złożyli już ponad 400 wniosków o odszkodowanie. – Potrzebne są zmiany w zabezpieczeniach finansowych organizatorów turystki i pośredników turystycznych, tak aby wszyscy klienci mogli odzyskać całość wpłaconych środków – podkreśla marszałek Adam Struzik. – Podczas Konwentu Marszałków zaproponowaliśmy niezbędne poprawki.
Weryfikacja ustalonych kwot minimalnych i stawek procentowych w zabezpieczeniach finansowych organizatorów turystyki i pośredników turystycznych oraz utworzenie dodatkowego funduszu zabezpieczającego interesy klientów w razie niewypłacalności organizatora turystyki – to główne propozycje ochrony klientów biur podróży, zasugerowane przez marszałków podczas Konwentu Marszałków, który odbył się 4-5 lipca br. w Sieniawie, w woj. podkarpackim. Treść Stanowiska Konwentu Marszałków znajduje się załączniku.
– Treść tego stanowiska wynika z naszych trudnych doświadczeń z upadającymi biurami podroży. Sky Club jest piątym biurem, które ogłosiło upadłość i którego klientów sprowadzamy do kraju. Nasze doświadczenia pokazują, że suma gwarancji ubezpieczeniowych nie wystarcza na pokrycie całości roszczeń klientów, a to zapewnia im ustawa. Dlatego sugerujemy wprowadzenie tzw. systemu mieszanego – obok gwarancji funkcjonowałby także specjalny fundusz, który byłby dodatkowym zabezpieczeniem. To z tego funduszu pokrywane byłyby powroty i pobyty klientów za granicą, gdy zabrakłoby już środków z gwarancji ubezpieczeniowej – pokreślił marszałek Adam Struzik. – Taki fundusz gwarantowałby, że klienci nie będą musieli przerywać swojego wypoczynku. Koszty ich pobytu do czasu planowanego powrotu byłyby pokrywane właśnie z tych środków – dodał.
– Podobne rozwiązania funkcjonują już w innych krajach europejskich. Obok gwarancji istnieją dodatkowe fundusze, na które odprowadzanych jest od 3 do 5 euro z każdej podpisanej umowy. To właśnie one gwarantują, że każdy klient w przypadku upadku biura podroży otrzymałby zwrot całej sumy, którą zapłacił za wypoczynek. Pozwoliłoby to na wyczerpanie wszystkich zapisów ustawy o usługach turystycznych – zaznacza Izabela Stelmańska, Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki.
Już drugą dobę pracownicy urzędu marszałkowskiego organizują powrót do kraju przebywających za granicą klientów biura podróży Sky Club. Do Polski wróciło już2118 turystów. Dzisiaj do kraju przyleci kolejnych ok. 1100 osób. Wylecą oni z: Egiptu (572 osoby), Bułgarii (134 osoby) i Grecji (362 osoby). Szczegółowy plan wylotów znajduje się w załączniku.
Sytuacja przebywających za granicą turystów ciągle się zmienia. Część z nich może kontynuować swój pobyt w całości. Niektórzy, mimo wcześniejszych zapewnień, muszą opuścić hotele. Ci ostatni w pierwszej kolejności są sprowadzani do kraju. Sytuację wszystkich turystów na bieżąco monitorują pracownicy urzędu marszałkowskiego we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i służbami dyplomatycznymi.
Z dotychczasowych informacji wynika, że swoje pobyty za granicą kontynuować może ok. 1200 turystów. Wypoczywają oni w: Turcji (Marmaris – 80 osób, Alanya – 55 osób), w Hiszpanii (Majorka, Costa Brava, Almeria, Huelva i Fuerteventura – w sumie ok. 770 osób), Bułgarii (Burgas, Varna – 88 osób), Grecji (Saloniki – 164 osoby), Portugalii (175 osób) i na Cyprze (50 osób).
Do urzędu marszałkowskiego docierają niepokojące informacje dotyczące turystów przebywających na Rodos (184 osoby). Najprawdopodobniej nie będą oni mogli kontynuować swojego pobytu do 8 lipca i wrócą do Polski już jutro.
Wycieczki w biurze podróży wykupiło ok. 19 tys. osób. Do tej pory ponad 400 klientów złożyło już do urzędu marszałkowskiego wnioski o wypłatę odszkodowań.
Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik powołał specjalny zespół, który monitoruje sytuację i udziela wszelkich informacji związanych z upadłością biura. Klienci biura mogą uzyskać informacje pod numerem telefonu (22) 59 79 544. Wszelkie niezbędne informacje są na stronie internetowej urzędu marszałkowskiego – www.mazovia.pl.
Wczoraj (5 lipca br.) marszałek złożył do Prokuratury Rejonowej Warszawa–Śródmieście zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez przedstawicieli spółki prawa handlowego Sky Club, polegającego na doprowadzeniu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielu osób – klientów spółki.
4 lipca br. biuro podróży Sky Club sp. z o.o. poinformowało marszałka województwa mazowieckiego o złożeniu wniosku o upadłość. Urząd marszałkowski natychmiast podjął działania mające na celu udzielenie pomocy turystom i organizację powrotu do kraju klientów biura przebywających poza granicami kraju.
Urząd marszałkowski jest zobowiązany na mocy ustawy o usługach turystycznych do zapewnienia turystom powrotu do kraju. Samorząd Województwa Mazowieckiego nie ponosi żadnej odpowiedzialności materialnej za zobowiązania SKY CLUB Sp. z o.o. Zarówno powroty turystów do kraju, jak i roszczenia osób, które wykupiły wycieczki, a z nich nie skorzystały będą wypłacane do kwoty gwarancji ubezpieczeniowej – 25 mln zł.
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 386
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.