Informacje prasowe

W czym tkwi siła subregionu siedleckiego? – wschodnia część Mazowsza w nowej strategii rozwoju województwa

2012.07.13 12:25

Autor: , Wprowadzenie: Joanna Czechowicz-Bieniek

 

Mazowsze to największy i najprężniej rozwijający się region w kraju. Jednocześnie jest mocno zróżnicowany wewnętrznie. Jaką rolę odgrywa w nim subregion siedlecki? Jaki potencjał ma wschodnia część województwa? To pytania, na które odpowie nowa Strategia Rozwoju Województwa Mazowieckiego do 2030 r. Właśnie rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu tego dokumentu, które potrwają do września 2012 r. Ich efekty staną się podstawą do tworzenia szczegółowych planów działań.

 

Województwo mazowieckie przyjęło w 2006 r. strategię rozwoju, której realizacja była na bieżąco monitorowana. W tym czasie znacząco zmieniła się sytuacja społeczno-gospodarcza (kryzys gospodarczy, schyłek szczytu wyżu demograficznego, starzenie się społeczeństwa, zagraniczne migracje zarobkowe; a z drugiej strony liczne inwestycje wsparte unijnym dofinansowaniem, znaczny wzrost wykorzystania transportu zbiorowego). Zmiany pojawiły się również w prawie – zarówno unijnym, jak i krajowym, dlatego strategia wymaga uaktualnienia.

 

Z ostatniego, przeprowadzonego w latach 2009-2010, monitoringu wynika, że subregion siedlecki jest niedoinwestowany pod względem infrastrukturalnym, głównie w zakresie infrastruktury komunikacyjnej i społecznej, a także  w niewystarczającym stopniu wykorzystany jest znaczący potencjał sektora rolniczego i przemysłowego tej części województwa.

 

 

Na co stawiać w subregionie?

 

W projekcie nowej strategii subregion siedlecki – uznany za problemowy – zaliczony został do Ostrołęcko-Siedleckiego Obszaru Strategicznej Interwencji. Samorząd województwa chce, by ten obszar objęty był krajowym Programem Rozwoju Polska Wschodnia.Inwestycji wymaga przede wszystkim infrastruktura komunikacyjna. Ważne jest również zwiększenie dostępu do usług publicznych oraz podniesienie ich jakości.

 

Niewątpliwym potencjałem subregionu siedleckiego jest rolnictwo i to na zwiększenie wykorzystania tego obszaru należy kłaść nacisk. Znaczące w rozwoju gospodarczym będzie wykorzystanie dokonań naukowych Uniwersytetu Przyrodniczego-Humanistycznego w Siedlcach i innych uczelni siedleckich. Kolejnym ważnym elementem jest wspieranie grup producenckich i klastrów. Niemniej ważne jest także umacnianie wykształconych specjalizacji przemysłu spożywczego, metalowego i maszynowego, przygotowywanie terenów inwestycyjnych oraz wspieranie rozwoju przedsiębiorczości.

 

 

Strategia Rozwoju Województwa Mazowieckiegodostosowana jest do zapisów zawartych w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego oraz ogólno unijnej strategii Europa 2020.

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel.: +48 (22) 59 07 602, 510 591 974
m.milewska@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 49 kB, Liczba pobrań: 187, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 174

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.