Informacje prasowe
Informacja prasowa - W czym tkwi siła subregionu radomskiego? – nowa strategia rozwoju województwa
2012.07.18 13:10 , aktualizacja: 2012.07.19 11:47
Autor: , Wprowadzenie: Hanna Maliszewska
Mazowsze to największy i najprężniej rozwijający się region w kraju. Jednocześnie jest mocno zróżnicowany wewnętrznie. Jaką rolę odgrywa w nim subregion radomski? Jaki potencjał ma ta część województwa? To pytania, na które odpowie nowa Strategia Rozwoju Województwa Mazowieckiego do 2030 r. Właśnie rozpoczęły się konsultacje społeczne jej projektu, które potrwają do września 2012 r. Ich efekty staną się podstawą do tworzenia szczegółowych planów działań.
Województwo mazowieckie przyjęło w 2006 r. strategię rozwoju, której realizacja była na bieżąco monitorowana. W tym czasie znacząco zmieniła się sytuacja społeczno-gospodarcza (kryzys gospodarczy, schyłek szczytu wyżu demograficznego, starzenie się społeczeństwa, zagraniczne migracje zarobkowe; a z drugiej strony liczne inwestycje wsparte unijnym dofinansowaniem, znaczny wzrost wykorzystania transportu zbiorowego). Zmiany pojawiły się również w prawie – zarówno unijnym, jak i krajowym, dlatego strategia wymaga uaktualnienia.
Z ostatniego, przeprowadzonego w latach 2009-2010, monitoringu wynika, że subregion radomski charakteryzuje się najwyższym w województwie udziałem długotrwale bezrobotnych. W podregionie radomskim PKB na 1 mieszkańca kształtowało się w 2009 r. na poziomie poniżej 75 proc. średniej krajowej.
Na co stawiać w subregionie
W projekcie nowej strategii subregion radomski – uznany za problemowy – zaliczony został do Radomskiego Obszaru Strategicznej Interwencji. Samorząd województwa chce, by ten obszar objęty był krajowym Programem Rozwoju Polska Wschodnia.Z uwagi na wysokie bezrobocie ważnym działaniem będzie wykorzystanie potencjału naukowego Politechniki Radomskiej w działalności przedsiębiorstw z branży przemysłowej. Niezbędne są również modernizacje linii kolejowych: Radom – Łódź oraz Kielce – Radom – Warszawa.
Z uwagi na stan miast tego subregionu, potrzebna będzie rewitalizacja ich centrów, ale też obszarów poprzemysłowych. Powinno iść to w parze z wprowadzeniem nowoczesnych środków komunikacji miejskiej. Na rozwój województwa ma bowiem wpływ jakość życia mieszkańców. Dlatego ważne są zarówno dbałość o otoczenie, transport, jak i rozwój działalności instytucji kultury.
Rola konsultacji
Aktualizowany dokument będzie stanowić w przyszłej perspektywie finansowej 2014-2020 podstawę do pozyskiwania środków unijnych dla regionu Mazowsza, jak również sporządzenia kontraktu terytorialnego. Dlatego tak ważne jest wspólne określenie priorytetów i kierunków rozwoju, dzięki którym możliwa będzie realizacja wielu ważnych przedsięwzięć w naszym subregionie.
Strategia Rozwoju Województwa Mazowieckiegodostosowana jest do zapisów zawartych w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego oraz ogólnounijnej strategii Europa 2020. Projekt Strategii jest dostępny na stronie www.mbpr.pl.
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
Liczba wyświetleń: 246
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.