Informacje prasowe
Informacja prasowa - XIII edycja Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego
2012.07.20 15:20 , aktualizacja: 2012.07.20 15:22
Autor: , Wprowadzenie: Eliza Albrechcińska
Do 31 lipca br. można zgłaszać kandydatów do tegorocznej Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego. Już po raz trzynasty nagrodzone zostaną najwybitniejsze osobistości świata kultury, nauki, organizacji życia społecznego i gospodarki.
Przyznawana od 1999 r. Nagroda Marszałka to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień na Mazowszu. Wśród laureatów są m.in.: Józef Hen, Jerzy Janicki, ks. Jan Twardowski czy Sława Przybylska-Krzyżanowska czy Maja Komorowska.
– Nagroda Marszałka to wyjątkowe wyróżnienie. Otrzymują je bowiem nie tylko osoby rozpoznawalne, ale także ludzie niezwykli, znani i doceniani tylko w społecznościach lokalnych. To, co ich łączy, to pasja i troska o naszą małą ojczyznę – Mazowsze. To wspaniali ludzie, którzy swoją pracą udowadniają, że kochają to, co robią – podkreśla marszałek Adam Struzik.
Nagroda Marszałka przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, nauki, organizacji życia społecznego i gospodarki. Jej celem jest uhonorowanie osób, które promują województwo mazowieckie, przyczyniają się do rozwoju regionu, jak również umacniają jego tożsamość kulturową.
Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać: komisje Sejmiku Województwa Mazowieckiego, samorządy Gmin, Miast i powiatów z Mazowsza, stowarzyszenia oraz fundacje społeczno-kulturalne i naukowe a także lokalne organizacje społeczno-kulturalne i naukowe działające na terenie województwa mazowieckiego.
Zgłoszenia zawierające dane osobowe kandydata, szczegółowe uzasadnienie jego zasług wraz z udokumentowaną charakterystyką osiągnięć należy przesłać na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Department Kultury Promocji i Turystyki, ul. Okrzei 35, 03-715 Warszawa, z dopiskiem„XIII EDYCJA NAGRODY MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO”. Termin zgłaszania kandydatów upływa 31 lipca br. Decyduje data stempla pocztowego.
Do wniosku można dołączyć materiały dokumentujące osiągnięcia zgłoszonego kandydata tj. foldery, ulotki, fotografie, wycinki prasowe itp., zapakowane w sposób uniemożliwiający ich przypadkowe zniszczenie lub odłączenie się od wniosku.
Tegorocznych laureatów wyłoni Kapituła Nagród, której przewodniczy Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik. Uroczyste wręczenie Nagród odbędzie się 23 listopada br. Każdy z laureatów otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł.
Laureatami Nagród Marszałka Województwa Mazowieckiego w 2011 roku zostali:
Maja Komorowska– wybitna polska aktorka filmowa i telewizyjna. Od 40 lat związana z Warszawą. Przede wszystkim z Teatrem Współczesnym, występuje także gościnnie na Scenie Prezentacje i w Teatrze Dramatycznym. Za swoją pracę w teatrze otrzymała liczne nagrody m.in. nagrodę im. A Zelwerowicza, główną nagrodę Kaliskich Spotkań Teatralnych, nagrodę Feliksa Warszawskiego, a także tytuł najlepszej aktorki na festiwalu teatralnym w Łodzi w 2008 r. W teatrze Telewizji zagrała ponad 30 ról.
Maria Pomianowska– doktor sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 1984 r. prowadzi studia nad unikalnymi technikami gry na instrumentach muzycznych Azji i Europy. Odbyła w tym celu wiele podróży m.in. do Indii, Chin, Korei, Japonii oraz Afryki. Od trzech lat pracuje nad przywracaniem pamięci zapomnianej kompozytorki Tekli z Bądarzewskich Baranowskiej (ur. w 1829 w Mławie).
Andrzej Staszewski z Krajewa Wielkiego w gm. Krzynowłoga Mała – artysta rzeźbiarz i malarz. Tworzy przede wszystkim w drewnie. Jego prace znajdują się w wielu miastach, świątyniach i zbiorach prywatnych w Polsce i zagranicą. Gmina Krzynowłoga Mała wydała album z twórczością artysty. Andrzej Staszewski zwany jest „Krajewskim Nikiforem” ze względu na podobieństwo stylu życia.
Wojciech Prus-Wiśniewski z Góry Kalwarii – społecznik, pasjonat Góry Kalwarii i okolic, założyciel oraz prezes Towarzystwa Miłośników Góry Kalwarii i Czerska, a także właściciel i założyciel prywatnego Muzeum Regionalnego w Górze Kalwarii. To z jego inicjatywy powstała książka „Dzieje Góry Kalwarii” (2001 r.), doprowadził także do przetłumaczenia i opublikowania zbioru dokumentów o historii Góry Kalwarii „Vinea Christi – Winnica Chrystusowa”. Jest także przewodnikiem po Górze Kalwarii.
Dariusz Bernatekz Szydłowca – wokalista, doskonały interpretator piosenek Czesława Niemena. Swoją przygodę z muzyką zaczął kilkanaście lat temu. Grał w rockowych kapelach, brał udział w licznych konkursach i przeglądach muzycznych, wielokrotnie z sukcesami.
Paweł Sławomir Łaszczych z Kadzidła– instruktor tańca ludowego, muzyk, znawca kultury, historii i tradycji kurpiowskich. Kierownik zespołu ludowego „Kurpianka – Cepelia”, w którym od 15 lat wychowuje kilka pokoleń śpiewaków i tancerzy. Pomysłodawca rozszerzenia dotychczasowego Ogólnopolskiego Przeglądu Obrzędów Weselnych „Wesele Kurpiowskie” na Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny, którego został dyrektorem.
Tadeusz Fabisiak z Płocka– przez ponad 29 lat społecznie pełnił funkcję przewodniczącego Zarządu Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Płocku. Był także przewodniczącym Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Dzięki jego staraniom na terenie Ogrodu Działkowego im. Tadeusza Kościuszki w Płocku zorganizowane zostały wczasy dla ludzi starszych, samotnych i niepełnosprawnych, którzy ze względu na podeszły wiek, stan zdrowia i niskie emerytury nie mogą wyjechać na inny wypoczynek.
Koło Gospodyń Wiejskich w Podcierniu(gm. Cegłów) – zostało założone w 1960 r. Jego przewodniczącą nieprzerwanie jest Anna Kołtuniak. Na początku działalności kobiety uczestniczyły w kursach kroju i szycia, gotowania oraz pieczenia, wzajemnie wspierały się w prowadzeniu gospodarstw domowych i pielęgnowały starą polską tradycję. W latach 70. założyły pierwszą wypożyczalnię naczyń, a później także zespół ludowy. Na początku lat 90. założyły kabaret i występując w różnych miejscowościach zbierały fundusze na odbudowę zabytkowego kościoła w Kuflewie.
Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia– powstała w 1992 r. Jej pierwszy skład liczył 17 osób. Orkiestra pod kierunkiem Aleksandra Nadolskiego odniosła wiele sukcesów. W 2004 r. dyrygentem orkiestry został Piotr Bąbolewski, a sam zespół znacznie się powiększył – do 45 osób. Zakupiono 20 nowych instrumentów i uszyto specjalne kostiumy. W 2010 r. orkiestra zdobyła trzy srebrne medale i zajęła szóste miejsce w Mistrzostwach Orkiestr Dętych w Rastede w Niemczech, a także trzecie miejsce za musztrę paradną w XXXIX Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Inowrocławiu.
Stowarzyszenie Upowszechniania Nowych Technologii i Rozwoju Społeczności Lokalnych „e-Sochaczew.pl” – to działająca od ponad 10 lat organizacja pozarządowa o charakterze non profit. Stowarzyszenie prowadzi wiele projektów dążących do rozwoju demokracji lokalnej i budowy społeczeństwa obywatelskiego. Jednym z najważniejszych jest działający od 1998 r. portal e-Sochaczew.pl, na którym prezentuje się ponad 90 sochaczewskich instytucji – samorządów, ośrodków kultury i sportu, muzeów, mediów, organizacji pozarządowych oraz parafii.
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 270
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.