Informacje prasowe

Informacja prasowa - Mazowieckie barwy wolontariatu

2012.11.19 15:00

Autor: , Wprowadzenie: Joanna Czechowicz-Bieniek

 

Bezinteresowni, szlachetni, a zarazem skuteczni – tacy są właśnie laureaci konkursów Mazowieckie Barwy Wolontariatu oraz Organizacja Przyjazna Wolontariuszom. Ich celem jest promowanie bezinteresownej pracy na rzecz drugiego człowieka. Laureaci wojewódzkich etapów tych konkursów są zakwalifikowani do etapów ogólnopolskich, które organizowane są przez Sieć Centrów Wolontariatu w Polsce.

 

Oba konkursy poza tym, że są okazją do nagrodzenia ludzi i instytucji propagujących pozytywną postawę, dają możliwość wypromowania samej inicjatywy wolontariatu, poszerzenia wiedzy wśród mazowieckiej społeczności na temat różnorodności form wolontariatu. Organizatorzy mają nadzieję, że nagradzanie dobrych przykładów to zachęta dla innych mieszkańców regionu do bezinteresownych działań, które tworzą więzi społeczne oparte na zaufaniu i społecznej solidarności. To również pokazywanie wzorowych zasad organizowania współpracy z wolontariuszami.

Konkursy „Mazowieckie Barwy Wolontariatu oraz „Organizacja Przyjazna Wolontariuszom” zorganizowane zostały przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie we współpracy z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim, pod auspicjami Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Warszawie.

Laureaci wojewódzkich etapów tych konkursów są zakwalifikowani do etapów ogólnopolskich, które organizowane są przez Sieć Centrów Wolontariatu w Polsce.

 

MAZOWIECKIE BARWY WOLONTARIATU 2012

 

Konkurs Mazowieckie Barwy Wolontariatu to szansa zarówno dla pojedynczych wolontariuszy, jak i grup, a także rodzin, które wspólnie podejmują działania prospołeczne. Uczestnicy mogli być zgłaszani np. przez organizacje pozarządowe, instytucje państwowe i samorządowe lub też mogli zgłosić się sami.

 

W tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 27 zgłoszeń. Kapituła oceniała przede wszystkim zaangażowanie, innowacyjność i skuteczność podejmowanych przez wolontariuszy działań. Jej decyzją do finału ogólnopolskiego konkursu zakwalifikowane zostały trzy zgłoszenia, które otrzymały największą liczbę punktów. Są to:

 

I miejsce

Szkolne Koło Wolontariatu przy Gimnazjum nr 2 im. Obrońców Westerplatte w Wyszkowie

 

Jak mówią sami o sobie, zawsze jest ktoś, kto czeka na ich pomoc, uśmiech i poradę. Wiek nie ma znaczenia, dlatego członkowie SKW pomagają podopiecznym: Świetlicy Socjoterapeutycznej, Hospicjum Domowego, Ośrodka Pomocy Społecznej, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, seniorom z wyszkowskich klubów, chorym dzieciom i przedszkolakom. To nie wszystko. Wolontariusze związani z Kołem Młodych Przyrodników troszczą się również o zwierzęta i przyrodę.

 

Jak działają? Pomagają swoim podopiecznym w odrabianiu lekcji i czytają bajki, organizują im spotkania integracyjne, przedstawienia, dyskoteki, zabawy. Prowadzą różnego rodzaju akcje charytatywne: m.in. zbiórki prezentów. Organizują także zbiórki pieniężne, a zebrane fundusze przeznaczają na pomoc swoim podopiecznym.

 

II miejsce

„Licealiści ze Słowaka (klasa F w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Warszawie)”  –  wolontariusze Fundacji SYNAPSIS

 

Przez trzy lata swojej edukacji w LO im. J. Słowackiego w Warszawie uczniowie klasy F angażowali się w działania Fundacji SYNAPSIS podejmowane na rzecz osób z autyzmem. Cała klasa z zaangażowaniem włączała się w kampanie, rajdy i kwesty organizowane przez Fundację. Ponadto w ramach wolontariatu część uczniów brała udział w zajęciach grupowych z udziałem ich rówieśników z autyzmem. Nawiązane w tym czasie znajomości koleżeńskie znacznie wpłynęły na proces terapeutyczny podopiecznych Fundacji.

 

III miejsce

 

Grupa ARDO przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Przasnyszu

 

ARDO, czyli  Aktywni, Radośni, Dobrzy, Odpowiedzialni. Grupę tworzy trzech 18-latków z Przasnysza: Arkadiusz Czarnecki, Radosław Grabowski i Damian Krajewski. O możliwości pracy wolontariackiej dowiedzieli się przypadkiem. Na podjęcie decyzji potrzebowali kilku minut. I tak od września 2010 r. pracują na rzecz dzieci niepełnosprawnych. Obecnie pomagają podopiecznym Niepublicznego Zespołu Szkolno-Rewalidacyjno-Wychowawczego „Jestem” w Przasnyszu. Każdą wolną lekcję, każde „okienko” w swoich zajęciach spędzają z niepełnosprawnymi dziećmi. Stali się nieodzowną częścią instytucji, której pomagają.

 

 

Wyróżnienia na poziomie wojewódzkim otrzymali:

 

  • Wolontariusze Stowarzyszenia Wspierania Społeczności Lokalnej „Bądźmy Razem” w Mławie;
  • Regina Olszewska – emerytka – wolontariuszka MOPS w Nasielsku;
  • Bartosz Płatkowski – uczeń – wolontariusz DPS w Żyrardowie;
  • Grupa Wychowanek i Wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 2 w Warszawie;
  • „Wolontariusze portalu Bohaterowie Bitwy Nad Bzurą – www.bohaterowie1939.pl” prowadzonego przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Nad Bzurą.

 

ORGANIZACJA PRZYJAZNA WOLONTARIUSZOM 2012

 

O tytuł Organizacji Przyjaznej Wolontariuszom ubiegać się mogły organizacje pozarządowe lub inne podmioty pożytku publicznego, a także podmioty realizujące program wolontariatu pracowniczego. Konkurs ma na celu wyróżnienie placówek, które na co dzień wiele wysiłku i starań wkładają w kształtowanie właściwych relacji z wolontariuszami. Tworzą warunki, w których ochotnicy mogą w pełni czerpać satysfakcję z oferowanej pomocy.

 

 W tym roku do konkursu zgłoszono 12 organizacji. Wszystkie organizacje spełniające kryteria w etapie ogólnopolskim uhonorowane zostaną certyfikatem organizacji przyjaznej wolontariuszom.

 

Kapituła nominowała do etapu ogólnopolskiego następujące organizacje:

  • Stowarzyszenie Wspierania Społeczności Lokalnej „Bądźmy Razem” przy MOPS w Mławie;
  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Przasnyszu;
  • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowali;
  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nasielsku;
  • Związek Szlachty Polskiej w Warszawie;
  • Uczniowski Klub Sportowy VICTORIA Józefów;
  • Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Warszawa;
  • Fundacja AVE, Warszawa.
Joanna Czechowicz-Bieniek
wz. Rzecznika Prasowego
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego

Pliki do pobrania

Rozmiar: 54 kB, Liczba pobrań: 173, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 151

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.